Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę czasową prezentującą wyroby garncarskie i ceramiczne ze zbiorów etnograficznych. Kolekcja licząca około stu trzydziestu eksponatów obejmuje wyroby pochodzące z warsztatów garncarskich ze Śląska…
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę czasową prezentującą wyroby garncarskie i ceramiczne ze zbiorów etnograficznych. Kolekcja licząca około stu trzydziestu eksponatów obejmuje wyroby pochodzące z warsztatów garncarskich ze Śląska…
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
org. Bielska Szkoła Przemysłowa
Prezentacja prac uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej przygotowanych w…
Wystawa prezentuje kilkanaście rzadkich artefaktów związanych z przeszłością rezydującego niegdyś na bielskim zamku rodu Sunneghów. Ekspozycja została wzbogacona szerszym komentarzem historycznym z materiałem ilustracyjnym, które pozwolą w skróconej formie przybliżyć dzisiaj już mało znaną arystokratyczną familię, która miała istotny wpływ na rozwój Bielska.
Archeologia Bielska-Białej. Odkrywanie miasta
Wystawa prezentuje dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej. Gromadzi ona unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny…
Perły architektury Bielska i Białej w świetle archiwaliów ze zbiorów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu unikalne, archiwalne plany i projekty obiektów architektury i budownictwa z terenu…
W 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Zobaczymy najstarsze i rzadko spotykane pierwsze polskie banknoty – Bilety Skarbowe Rady Najwyższej Narodowej z okresu insurekcji o nominałach 5 groszy, 4 zł, 25 zł…
Nasze zabytki ze słynnego skarbu wyrobów brązowych i żelaznych z Kobiernic sprzed 2600 lat, obecnie eksponowane w bielskim muzeum, już na początku marca 2024…
FotoArtFestival im. Andrzeja Baturo, 2023
org. Fundacja Centrum Fotografii, Gmina Bielsko-Biała
FotoArtFestival odbywa się w Bielsku-Białej, pięknym i kameralnym mieście na południu Polski,
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Najdroższy Solenizancie! – w 170. urodziny malarza, kurator: Teresa Dudek Bujarek
Wystawa zorganizowana w ramach…
Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym prehistorię Sardynii od najwcześniejszej obecności człowieka,…
Prezentacja muzealiów związanych z postacią polityka, działacza społecznego, wydawcy, redaktora i publicysty z Górnego Śląska.
Wystawa czynna od 14 kwietnia do 31 grudnia 2023
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza Państwa na spotkanie z dwoma twórczymi dziedzinami – plastyką i literaturą. Prezentowana wystawa przygotowana została w oparciu o zbiory własne Muzeum. Wyeksponowano około 150 obiektów…
Wystawa poświęcona 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, będącego największym w historii rozbiorowej Polski zbrojnym zrywem narodowym przeciw Imperium Rosyjskiemu.
300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu to nieduża, esencjonalna wystawa czasowa poświęcona ważnemu jubileuszowi dla historii Bielska-Białej – dwumiasta na historycznym pograniczu Małopolski i Śląska, trzechsetnej…
Powstanie styczniowe 1863–1864 – wystawa planszowa realizowana w ramach projektu ,Powstańcze ścieżki… od kosy do dubeltówki. Obrazy powstania styczniowego w gminie Porąbka.
Wystawa czynna do 28 maja 2023 i od…
Bitwa nad Berezyną rozegrała się w dniach 26–29 listopada 1812 r. Należała do fazy odwrotu Wielkiej Armii cesarza Napoleona I spod Moskwy w kampanii rosyjskiej (24VI–25 XII 1812). Zwana również…
Rok 1812 to niekończąca się pożoga trawiących Europę wojen napoleońskich. Francuzi toczą batalię na Półwyspie Iberyjskim, prowadzą armię przez Księstwo Warszawskie i Litwę, rozpoczynając inwazję na Rosję zakończoną odwrotem spod…
W bieżącym roku przypada 90. rocznica zwycięstwa w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie – i 90. rocznica śmierci Franciszka Żwirki i Stanisława…
W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski.
Podziemne wydawnictwo ANTYK, założone w Komorowie koło Warszawy w lipcu 1985 r. przez Marka Derewieckiego i Marcina Dybowskiego, funkcjonowało w latach 1985–1990. Drukowano techniką sitodruku i offsetu w Lublinie,…
Wystawa rzeźb Marka Brzózki, Bronisława Krzysztofa, Milana Lukáča, Petera Nižňanskýego.
Wystawa szkła unikatowego, artystycznego i użytkowego. Artystka czerpie inspiracje z podróży, z miejsc, krajów, które odwiedza. Specyficzny klimat, przyroda, oryginalne struktury skalne, barwy ziemi, stają się punktem wyjścia do twórczości…
Wystawa akwarel Aleksandry Oruby, absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
W bieżącym roku, pośród proponowanych przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej wystaw czasowych znalazła się kolejna z cyklu Hodie mihi cras tibi, pod tytułem Lustra japońskie ze zbiorów bielskiego kolekcjonera.
W zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajduje się kilkadziesiąt eksponatów, których cechą wspólną jest lustro.
Różnego rodzaju związki czy stowarzyszenia tworzone są przez ludzi gotowych do społecznego zaangażowania. To oni nadają tym organizacjom charakter, określają ich profil i obszar aktywności, wytyczają kierunki działania i rozwoju.
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Matrix - Siatka kosmosu.
Wystawa malarstwa Elli Ellis
Ella Ellis
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom z zakresu…
Wystawa przygotowana przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, dofinansowana ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Ekspozycja planszowa przedstawia okres I powstania śląskiego i ważną rolę w nim…
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Wystawa prac mistrzów kamery, działających w dwumieście nad Białą od lat 60. XIX wieku do 1945 roku. Zabytkowe aparaty i…
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Ekspozycja prezentująca dorobek artystyczny najwybitniejszego bielskiego fotografika okresu międzywojnia, wyrastającego z nurtu piktorializmu. Jego dzieła, wystawiane na międzynarodowych salonach, zyskały…
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Wystawa przygotowana przez Muzeum wpisuje się w uroczystości związane z 80. rocznicą napaści Niemiec i ZSRR na Polskę. Przedstawia muzealia…
Wystawa w ramach 15. Festiwalu Miast Partnerskich POZNAJMY SIĘ, organizowanego przez Urząd Miasta Bielska -Białej.
Wystawa czynna: 29.06.–31.07.2019.
Zamek Książąt Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
Ekspozycja typu roll-up…
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43–300 Bielsko–Biała
Wystawa twórczości Mariana Cholerka.
Zamek książąt Sułkowskich – atrium
ul. Wzgórze 16
43–300 Bielsko–Biała
Ekspozycja grafik Wiktora Zajkowskiego, ilustratora i satyryka, tworzącego pod pseudonimem victoR gad. Absolwent bielskiego plastyka i warszawskiej ASP, od lat mieszka i pracuje w Toronto.
Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43–300 Bielsko–Biała
Wystawie towarzyszą dwa oprowadzania kuratorskie.
11 listopada 2018 r., o godz. 11.11 i 15.00. Wstęp wolny!
Tokpa Korlo – wystawa fotografii. Jest pierwszą polską prezentacją fotografika publikującego prace głównie w mediach elektronicznych. Wybór 20 fotografii dokonany został spośród zdjęć powstałych na przestrzeni ostatnich 3 lat w…
Celtyckie Odrodzenie (Celtic Revival) to ruch kulturalny Irlandii aktywny na przełomie XIX i XX wieku. Dzięki artystom skupionym wokół wspólnej idei odrodzenia świadomości narodowej Irlandczyków zebrane zostały legendy i opowieści o dawnej Irlandii, które bez tego uległyby zapomnieniu.
Na wystawie zaprezentowano fotograficzne portrety współczesnych businesswoman jako Madame History, wykonane przez dziennikarkę i artystkę z Kijowa Nataliię Volkovą.
Businesswoman, na co dzień zadbane, nowoczesne i silne, w pełni korzystające…
Wystawa wpisuje się w cykl ekspozycji przypominających animatorów życia plastycznego w Bielsku-Białej. Stanisław Szpineter związany był z Bielskiem-Białą ponad czterdzieści lat. Był malarzem (oleje, akwarele, dekoracje ścienne), rysownikiem (ołówek, kredki, tusz), projektantem (neony, aranżacje wnętrz, opakowania, ilustracje, afisze i in.), nauczycielem przedmiotów artystycznych (PIRR, PLTP, POKP, technika gastronomiczne i budowlane) oraz inicjatorem budowy samodzielnego Pawilonu Wystawowego ZPAP (ob. Galeria Bielska BWA). Bogaty zespół prezentowanych prac (pejzaże, portrety, projekty) i archiwaliów (fotografie, dokumenty, tzw. zeszyty pogodowe) obrazuje wszystkie obszary aktywności Stanisława Szpinetera.
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Zamek książąt Sułkowskich
Wystawa z okazji 500 lat reformacji.
W 2017 roku mija 500 lat od wystąpienia augustianina Marcina Lutra, które zapoczątkowało reformację. Wielki ruch odnowy religijnej spowodował rozłam w kościele Zachodu i pojawienie się szeregu kościołów protestanckich, ale również stał się przyczyną głębokich zmian w samym Kościele katolickim (m.in. sobór trydencki). To wydarzenie miało również swój istotny oddźwięk w Bielsku, Białej i okolicznych wsiach. Dlatego też Muzeum przygotowało wystawę w oparciu o eksponaty udostępnione przez lokalne parafie ewangelicko-augsburskie, zbiory własne, a także kolekcje osób prywatnych. Przeprowadzone kwerendy pozwoliły wydobyć na światło dzienne wiele nieznanych szerszemu odbiorcy eksponatów, a ich badania doprowadziły do licznych nowych ustaleń, które wzbogacają historię miejscowego protestantyzmu.
Zamek książąt Sułkowskich
Ekspozycja w formie roll-up, zatytułowana Reformacja w Europie Środkowej i Wschodniej, prezentowana na przestrzeni atrium, została przygotowana przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej i towarzyszy…
Wystawa grafik Krzysztofa Marka Bąka
Subiektywny obraz miasta według Krzysztofa Marka Bąka – bielskiego artysty, specjalizującego się w grafice cyfrowej i ekslibrisie. Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście prac dedykowanych najciekawszym, zdaniem artysty, obiektom architektonicznym w Bielsku-Białej.
Zamek książąt Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, Bielsko-Biała
Fotografie wchodzące w skład wystawy Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata zostały wybrane z obszernego Archiwum Lafayette’a, przechowywanego w Victoria & Albert Museum…
Wystawa zbiorowa ceramiki artystycznej Moniki Dąbrowskiej-Picewicz, Jolanty Hermy-Pasińskiej, Adama Soboty, Remigiusza Gryta.
Zamek książąt Sułkowskich, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 16
III wystawa kolekcjonerska z cyklu Hodie mihi, cras tibi.
Zapoczątkowany w bielskim Muzeum cykl wystaw pod wspólnym tytułem Hodie mihi, cras tibi…
Pierwsza wystawa indywidualna absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni druku wypukłego prof. Mariusza Pałki. Mowa tajemna jest rodzajem graficznej medytacji. Proces tworzenia prac artystka…
Wystawa fotograficzna, prezentująca prace uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Bielska-Białej i okolic, uczestników projektu „redakcjaBB”, przy merytorycznym wsparciu Inez Baturo.
Wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Artystycznej Textile Art of Today 2015–2017. Prezentacja tkanin unikatowych Boženy Augustínovej (1939–2005) wybitnej słowackiej artystki, która zajmowała się malarstwem, ilustrowaniem książek, plakatem, grafiką – a…
Wystawa ze zbiorów m.in.: Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Na ekspozycji została przypomniana historia polskiego ekslibrisu, rozpoczynająca się w 1516 r. (pierwszy znak własnościowy księgozbioru…
Wystawa indywidualna pasteli Sylwii Boroniec, bielszczanki obecnie mieszkającej we Włoszech.
Wystawa indywidualna grafik wybitnego artysty, profesora i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Stanisława Kluski. W bielskim muzeum zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prac w technice suchej igły i akwaforty, z lat 1981-2011. Znaczna część tych grafik nigdy dotąd nie była eksponowana i jest nieznana szerszej publiczności.
70 lat temu, w zamku Sułkowskich, grupa dziewięciu artystów przygotowała wystawę swoich prac i powołała do życia Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział w Bielsku, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest…
Prasa, fotografie, dokumenty, mundury i medale zgromadzone na tej wystawie dotyczyć będą okresu okupacji niemieckiej i udziału Polaków w największym konflikcie zbrojnym w historii świata.
Łączy nas sztuka. Wernisaż wystawy towarzyszącej obchodom 18. Dnia Judaizmu
15 stycznia o godzinie 15.00 na patio zamku książąt Sułkowskich odbyło się otwarcie ekspozycji ukazującej spójne postawy artystyczne i…
Wystawa zorganizowana ze zbiorów własnych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej prezentuje różnorodne pamiątki legionowe w postaci medali, plakiet, afiszy, plakatów, wydawnictw, dokumentów i biżuterii patriotycznej z lat 1914-1917.
20 września 2014 r., w sobotnie popołudnie, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej otworzyło dla zwiedzających nową wystawę czasową Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie. Wernisaż zgromadził na dziedzińcu Muzeum licznie przybyłych gości:…
Niezwykła ekspozycja, która przypomina, co w XIX i 1. połowie XX stulecia znaczyły pojęcia „modna pani” lub „modny pan”. Prezentowane na wystawie różnego typu przedmioty pokazują, w jaki sposób nasi…
Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego
Festiwal Neo Fashion Jamboree organizowany jest przez Fundację Play4designe, Korporację Stylu i Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. Wyjątkowo w tym roku połączony będzie z ogólnopolską…
Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego
Nasz własny świat. Notre monde à nous.
Interdyscyplinarna wystawa grupy artystów przyjaciół, których łączy fascynacja światem i pasja tworzenia. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane rysunki…
Z okazji Dnia Kobiet Muzeum przygotowało wystawę Kobieta zmienną jest… chorzowskiej malarki Marzeny Naliwajko, tworzącej pod pseudonimem Pola Minster. Będzie to pierwsza indywidualna wystawa autorki w Bielsku-Białej
Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie artystyczne – pierwszą w świecie retrospektywną wystawę malarstwa oraz projektów kostiumów scenicznych Romy Ligockiej. Na ekspozycję składać się będą 84 prace malarskie artystki,…
Wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Muzeum w Bielsku-Białej
Ekspozycja opowiada o poszukiwaniu przez żydowskich mieszkańców województwa śląskiego/katowickiego własnego miejsca w polskiej powojennej rzeczywistości i ich dążenie do zachowania własnej tożsamości. Jej celem jest odtworzenie, między innymi na przykładzie…
Muzeum w Bielsku-Białej
Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w Katowicach
zapraszają do udziału w projekcie wystawienniczo-edukacyjno-wydawniczym
13.10.2012 o godz. 10.00 w Katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta msza św. koncelebrowana przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej ks. bp. Tadeusza Rakoczego. Oprawa muzyczna mszy…
DARIUSZ GIERDAL – mieszkaniec Ustronia.
W latach 1987-1992 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu…
MARIAN CHOLEREK
Urodzony w Bielsku-Białej. Reżyser, scenograf, scenarzysta i producent filmów rysunkowych…
PIERO ZAMBUTO
Uczęszcza do Instytutu Sztuki w Agrigento, a studia kończy w roku 1972.
W 1971 r. bierze udział w konkursie Colleverde, zorganizowanym przez…
Wystawa Drzeworyt prezentuje twórczość graficzną Jadwigi Smykowskiej, jednej z najlepszych polskich artystek specjalizujących się w trudnej i unikatowej technice drzeworytu sztorcowego. Na wystawie zgromadzono prace pochodzące ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej oraz…
W Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej, po dwóch latach przerwy, prezentujemy drugą wystawę kolekcjonerską z cyklu Hodie Mihi Cras Tibi.
Niniejszy cykl nawiązuje…
Wystawa fotografii w trzech aktach:
I Adagio Cantabile (Galeria Arkady Muzeum w Bielsku-Białej)
II Scherzo (Galeria Podwórko ul. Podcienie)
III Rondo Vivace (Muzeum Techniki i Włókiennictwa Oddział…
Grzegorz Hańderek – urodził się w Zabrzu w 1977 roku. Jest absolwentem Instytutu Sztuki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom magistra sztuki uzyskał…
Malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Kobieta w podróży oraz Tylko ja sama są bestsellerami, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy.
"Czarno-białe przedstawianie świata jest specyfiką grafiki od jej zarania. Czarno-białe — to nie znaczy tylko w czerni i bieli. To również nie oznacza jedynie czarnego lub białego widzenia istoty, jak zwykło się potocznie mówić o dwubiegunowym pojmowaniu rzeczywistości.
Druga wystawa z cyklu: Do trzech razy sztuka (kobiet).
Wystawa prezentuje dorobek twórczy trzech wybitnych artystek: Yoli Zuchniewicz, Olgi Nieścier, Madame Peripetie.
Willy Sinn urodził się w 1960 roku w Gnodstadt w Niemczech. Od wczesnej młodości, napędzany ciekawością i żądzą poznawania obcych kultur, podejmuje pierwsze podróże po Europie, Egipcie, Indonezji i Sri…
WOKÓŁ GRAFIKI to nowy projekt wystawienniczy Muzeum w Bielsku-Białej, który towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W programie zaplanowane zostały wystawy indywidualne wybitnych artystów-grafików związanych z regionem śląskim
Eteryczny realizm to najnowszy cykl malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza. Artysta zbliża się w nim do form figuratywnych, prezentując na wskroś oryginalne kompozycje architektoniczne, pełne zaskakujących rozwiązań. Należy dodać, że wykazuje w tym dalece posuniętą biegłość.
Wystawa fotografii Roberta Słabońskiego połączona z ekspozycją zabytków z kręgu cywilizacji Mezoameryki.
9 listopada 2011 roku o godz. 17.45 będzie miał miejsce wykład dr. Jarosława Źrałki i Roberta Słabońskiego na…
Autorzy Wystaw Głównych to wybitni artyści fotograficy z ponad 20 krajów świata (Ameryka Południowa, Ameryka Północna i Środkowa, Europa, Azja, Bliski Wschód). Większość nazwisk prezentowana będzie w Polsce po raz pierwszy i tylko…
Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego
Zbigniew Sawicz, rocznik 1939, urodzony w Bolechowie na Kresach. Na Śląsk przybył wraz z rodzicami. Tutaj ukończył Politechnikę Śląską. Członek Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego,…
Nasze prezentacje to cykl wystaw artystów współczesnych, współpracujących z Galerią Zamkową Muzeum w Bielsku-Białej. Tym razem swoje prace zaprezentujeWacław Jagielski, znakomity malarz i pastelista, którego twórczość charakteryzuje się niezwykłą wrażliwością na otaczający świat
Uczestnicy: Remigiusz Gryt, Ilona Witkowska, Katarzyna Handzlik, Ewelina Wiercigroch, Grzegorz Sitek, Jolanta Herma-Pasińska, Łukasz Karkoszka, Monika Dąbrowska-Picewicz, Adam Sobota.
Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego
W 1096 roku rozpoczął się w historii okres wypraw krzyżowych, w wyniku których stopniowej modyfikacji zaczęła ulegać mentalność świata Zachodu. Jednym z elementów tej…
Ekspozycja W krainie umarłych – wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej to prezentacja niezwykle interesującego eksponatu związanego z ze światem wierzeń pozagrobowych starożytnych Egipcjan.
Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego
Podsumowanie słowacko-polskiego projektu edukacyjnego w Bielsku-Białej.
Muzeum w Bielsku-Białej, od lat współpracujące z Galerią Liptowską Petra Michala Bohúňa w Liptowskim Mikulaszu, jest partnerem…
Kobieta od zarania sztuki była muzą artystów, którzy natchnieni widzieli w niej albo boginię, albo diablicę, wzniosłą alegorię albo ponętną kochankę, matkę dającą życie albo śmiercionośną kostuchę. Przez całe wieki mężczyźni malowali kobiety i wydawałoby się, że świat o płci pięknej wie już wszystko…
Wystawa fotografii Ogrody pamięci jest wydarzeniem inicjującym projekt, który obejmuje cykl działań zmierzających do ratowania zapomnianego, niszczejącego „Starego” Cmentarza Ewangelickiego na Bielskim Syjonie. Wystawa jest próbą zainteresowania mieszkańców wielokulturowym…
Z paletą przez życie to wystawa obrazów jednego z lepiej rozpoznawalnych malarzy współczesnych w Polsce – Stanisława Mazusia – zorganizowana z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W zamkowych wnętrzach bielskiego Muzeum…
Krzysztof Okoń urodził się w 1939 roku w Warszawie, w Zakopanem spędził dzieciństwo i młodość, a od ponad 30 lat mieszka w Krakowie. Jego pierwszą profesją jest muzyka – studiował…
Henryk Marian Malesa
Fotografik, menadżer, urodzony w 1950 roku, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Rady Fundacji Centrum Fotografii. Współpracuje z „Jazz Forum” i Galerią B&B w Bielsku…
W bieżącym roku obchodzimy XV rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na ten rok przypada również dziewięćdziesiąta rocznica urodzin oraz trzydziesta druga rocznica wyboru na Stolicę…
Wystawa Albrecht Dürer i jego epoka prezentuje zbiór oryginalnych prac graficznych Albrechta Dürera oraz artystów z jego kręgu i jego naśladowców. Na wystawie można również zobaczyć zespół drzeworytów ze słynnego cyklu Tryumfalny Pochód Cesarza…
We wrześniu 2010 roku odbędzie się zakończenie muzealnego projektu Moje miasto. Bielsko-Biała, który był realizowany od września 2008 roku w Galerii Zamkowej Muzeum w Bielsku-Białej. Celem projektu była promocja miasta…
Jan Walasek urodził się w roku 1953 w Kielcach. W latach 1974-1980 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana i w…
Od 8 maja do 27 czerwca 2010 roku w Muzeum w Bielsku-Białej dostępna będzie wystawa prac graficznych prof. Józefa Budki. Wystawa w Galerii Zamkowej Muzeum w Bielsku-Białej składa się z…
Medalierstwo, grafika, bibliofilia etc. od renesansu do współczesności z gabinetu bielskiego kolekcjonera Grzegorza Madeja.
Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę, która ma zapoczątkować cykl HODIE MIHI, CRAS TIBI, umożliwiający naszym…
Wystawa malarstwa Piotra Krysiaka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy malowane w nowym stylu, których narracja dotyczy m.in. nowych rzeczy w Bielsku-Białej.
…
Krzysztof Ludwin - Akwarela
KRZYSZTOF LUDWIN. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej…
Wystawa Kość i złoto – początki sztuki egipskiej to ekspozycja fotografii ilustrujących najnowsze, sensacyjne odkrycia polskich archeologów na terenie osady Tell el-Farcha w Dolnym Egipcie. Prace te odbiły się głośnym echem w…
WACŁAW ROMAN SOBIERAJ urodzony w 1950 roku, dyplom z malarstwa uzyskał w roku 1974 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego. Uprawia malarstwo sztalugowe – martwą…
Anielska wystawa to ekspozycja inspirowana okresem adwentowego oczekiwania, towarzyszącego przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia. Wystawa stanowi odniesienie do postaci anioła, która towarzyszy nam od zarania historii i z czasem stała się,…
ZYGMUNT MAGNER
Urodzony w 1937 roku w Katowicach. W roku 1967 ukończył studia, obecnie emerytowany profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórczo zajmuje się malarstwem, grafiką artystyczną i użytkową…
Ernest Zawada jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa, dyplom główny uzyskał w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1995 roku. Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, tworzeniem…
Remigiusz Gryt jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła, w Pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej, a dyplom główny uzyskał w 1989 roku. Od wielu lat…
III FotoArtFestival odbędzie się w dniach 16-31 października 2009 roku.
Gośćmi festiwalu będzie ponad 20 wybitnych artystów z ponad 20 krajów świata (Ameryka Pd., Ameryka Pn., Europa i…
Sylwester Ambroziak
ur. 14.04.1964 roku w Łowiczu. Studia w latach 1983-1989 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowniach: prof. J. Jarnuszkiewicza, prof. S. Kulona i…
Dagmara Kwiatek (ur. 1972 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarstwa uczyła się w Pracowniach prof. Leszka Misiaka, prof. Jerzego Nowosielskiego, prof. Józefa Ząbkowskiego. Artystka studiowała także w…
Muzeum w Bielsku-Białej, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowało ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu wystawę Korespondencja polskich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej 1939-1945.
Ryszard Kowalewski urodził się 29 listopada 1943 roku w Lublinie. Do Liceum Sztuk Plastycznych uczęszczał w Zamościu. Stamtąd wyjechał na studia do Warszawy. Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie…
Na wystawie prezentujemy akwarelowe pejzaże miejskie z Bielska-Białej wykonane przez Lecha Helwiga. Malownicze uliczki, ciche zaułki czy zabytki architektury od dawna stanowią ważny temat w twórczości bielskiego artysty. Widoki pędzla…
Na wystawę Ikonografia bielskiego zamku składają się dwie serie tablic poglądowych. W pierwszej części znajdują się rekonstrukcje poszczególnych faz budowy, grafiki, fragmenty planów miasta, zabytkowe widokówki oraz archiwalne fotografie prezentujące zmiany wyglądu…
Tigran Vardikyan urodził się w 1962 roku w Erewanie (Armenia). Ukończył Liceum Plastyczne oraz studia na Wydziale Wychowania Artystycznego Akademii Pedagogicznej w Erewanie.
Od kilkunastu lat mieszka w Polsce,…
Żyjemy w świecie policzonym, opartym na statystykach… gdzie człowiek może utonąć w oceanie cyfr lub odnaleźć się w jednej z statystycznych grup. Przynależności do pewnych zbiorów określa jednostkę.
Lech Helwig, rocznik 1956, jest absolwentem ASP w Krakowie, gdzie w 1984 roku na Wydziale Form Przemysłowych obronił pracę dyplomową u prof. Jana Kolanowskiego. Jest stypendystą Marszałka województwa śląskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, fotografią i projektowaniem graficznym.
Wystawa Galeria sztuki w jaskini to wyjątkowa propozycja ekspozycji muzealnej. Jej zamysłem jest "przeniesienie" do sal muzealnych malowideł sztuki naskalnej z jaskiń regionu franko-kantabryjskiego, m.in. z grot Chauvet, Lascaux…
Bielsko-Biała to miasto wyjątkowe, które stara się łączyć cywilizację z naturą, a wszystko na ludzką miarę.
Jest tu więc piękna architektura, jest czysta przyroda, jest człowiek.
Jednak nie ma tworów doskonałych i czasem wszystko wygląda inaczej...
Malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik, scenograf, projektant i fotograf.
Urodził się w 1929 roku w Neapolu, w 1946 przeprowadził się do Rzymu. W latach 1976-2002 przebywał w Nowym Jorku działając jednocześnie za granicą i we Włoszech.
W swojej twórczości utożsamiam się z nurtem, który wykazuje związki geometrii ze sztuką. Jednocześnie staram się zachować indywidualne cechy obiektu. Pokazuję wzory natury; wydobywam je z otaczającej przyrody, dostrzegam w nich konkretną postać matematyczną.
Moja fascynacja malarstwem zaczęła się w chwili, kiedy po raz pierwszy ujrzałem barwne reprodukcje obrazów naszych wielkich twórców. Miałem wówczas pięć lat i właściwie od tamtego dnia malarstwo towarzyszy mi zawsze i wszędzie. Interesuje mnie przede wszystkim kolor i jego rola w budowie obrazu.
Małgorzata Motyka-Madej urodziła się w Bielsku-Białej 13 kwietnia 1971 roku.
W latach 1986-1991 kształciła się w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej w pracowni tkactwa artystycznego. W roku 1992…
Anna Jasińska urodziła się w 1978 roku w Bielsku-Białej. Kształciła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, a następnie studiowała w Instytucie Sztuki cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach…
Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek.
Dla upamiętnienia 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli i upokorzenia, Muzeum w Bielsku-Białej organizuje wystawę Zjednoczona, Wolna i Niepodległa.…
Cykl grafik pt. Było. Jest. Bielsko-Biała, został wykonany przez Agnieszkę Sitko dla Muzeum w Bielsku-Białej w ramach projektu Moje miasto. Bielsko-Biała. Inspiracją do ich powstania były pocztówki bielskie z przełomu XIX i…
Joanna Rzeźnik (ur. 1982 r.) – absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; dyplom główny uzyskała w Pracowni Malarstwa prof. Piotra C. Kowalskiego w 2008…
Poważskie Muzeum w Żylinie na Słowacji jest jedyną na świecie placówką, w której zgromadzono najbogatszy zbiór wyrobów rzemieślniczych i artystycznych wykonanych z plecionego drutu.
Druciarstwo jako rzemiosło było tradycyjnym zajęciem…
Wystawa prezentuje malarstwo znanego bielskiego artysty Michała Klisia, profesora i pedagoga Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tematem obrazów są pejzaże miejskie Bielska-Białej, które w sposobie malowania są bliskie impresjonizmowi poprzez…
3 lipca w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej (sale na parterze Zamku) miało miejsce otwarcie wystawy prac…
Jagoda Adamus urodziła się w 1958 r. w Bielsku-Białej. W studiowała w PWSSP w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach: Grafiki profesora Jerzego Grabowskiego, Malarstwa profesora Stanisława Fijałkowskiego…
Wystawa Muzeum Dzieciom to prezentacja prac wykonanych podczas warsztatów muzealnych inspirowanych wystawami stałymi i czasowymi, takimi jak:
Mirosław Wszołek jest absolwentem katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1996-1998 był pracownikiem Wydziału Architektury, a w latach 1992-1998 prezesem ZPAP Gliwice-Zabrze.
Artysta posiada uprawnienia konserwatorskie,…
Janusz Chmielniak, urodzony w 1966 roku w Czechowicach-Dziedzicach, od pokoleń związany z losami tego miasta. Z zawodu elektronik. Od lat osiemdziesiątych zawodowo zajmował się serwisem urządzeń elektronicznych, jednocześnie poświęcając każdy…
Zdobienie jajek siecią z drutu było związane z istnieniem wyjątkowego rzemiosła – druciarstwa, które jest zjawiskiem unikatowym w historii Słowacji. Geneza tego rzemiosła nie została jeszcze zbadana. Wiadomo, że powstało ono na górzystych terenach północno-zachodniej Słowacji, jako dodatkowe zajęcie zarobkowe tamtejszej ludności.
Tomasz Klon urodził się 6 lutego 1972 roku w Cieszynie. W roku 1994 ukończył Liceum Plastyczne im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. W latach 1994-1995 zajmował się rzeźbą artystyczną w drzewie i…
Wystawa pokonkursowa z okazji 100-lecia śmierci Stanisława Wyspiańskiego prac wykonanych techniką pastelową, przedstawiających pejzaż Bielska-Białej.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi artystów na uroki miejskiego pejzażu stolicy Podbeskidzia i pozyskanie przez…
Elżbieta Kuraj
Urodziła się w 1956 roku w Sosnowcu. Jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w roku 1982 w Pracowni Projektowania Książki. Od…
Wystawy Janosik w słowackiej sztuce ludowej przygotowana przez Považské múzeum v Žiline, oraz Janosik Karpacki zbójnik przygotowana przez Muzeum Janka Král’a v Liptovskim…
Jerzy Pietruczuk – studia na wydziale artystyczno-pedagogicznym UŚ w Cieszynie. Studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1992 roku w pracowni linorytu i drzeworytu prof. Franciszka…
Willy Sinn urodził się w 1960 roku w Gnodstadt w Niemczech. Od wczesnej młodości, napędzany ciekawością i żądzą poznawania obcych kultur, podejmuje pierwsze podróże po Europie, Egipcie, Indonezji i Sri…
Na wystawie prezentujemy najnowszą kolekcję lamp i stołów ceramicznych.
Jolanta Herma-Pasińska (1975).
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki…
Wystawa towarzysząca obchodom 30. rocznicy Beskidzkiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.
Wystawa prezentuje najnowsze rysunki Lecha Helwiga wykonane w oparciu o fotograficzną dokumentację zabytkowych pojazdów z Beskidzkich Rajdów Pojazdów Zabytkowych, które…
Jedność w różnorodności. Bogactwo kulturowe świata indonezyjskiego to wystawa etnograficzna oparta na unikatowych zbiorach Ambasady Republiki Indonezji w Polsce, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli…
Absolwentka Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Bobowej (1979), obecnie pracownik Muzeum w Bielsku-Białej.
Przez wiele lat zajmowała się tkactwem, specjalizowała się w gobelinach. Ostatnie poszukiwania doprowadziły ją jednak do zmiany…
I Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych był szeroką prezentacją twórczości środowiska bielskiego – artystów z Bielska-Białej i okolicy oraz młodych adeptów sztuki. Wystawy pokazywane były w Galerii Bielskiej BWA, sali wystaw…
City Story to cykl fotograficznych narracji o miejscach bez znaczenia i o historiach, dla których znaczący jest topograficzny kontekst. Miejskie opowieści katowickiej artystki przedstawiają zatem samotnych ludzi zagubionych w świecie ponowoczesnej…
Sebastian Kubica urodzony 14.08.1975 r. w Żywcu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, w latach 1995-2000. Dyplom w Pracowni Plakatu prof. Romana Kalarusa oraz…
Na wystawie prezentujemy współczesną ceramikę inspirowaną epoką neolitu, brązu i średniowiecza.
Wystawa prac studentów z Pracowni Malarstwa dr hab. Jagody Adamus z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Artystycznego w Cieszynie.
7 marca 2007 r. w Galerii Zamkowej w Muzeum…
Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 400 rzeźb i płaskorzeźb pochodzących ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum w Bielsku-Białej. Większość z nich wykonano w drewnie, ale były też przykłady z kamienia, gipsu…
Wystawa malarstwa, grafiki, rysunku i fotografii Pedagogów i Gości Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydziału Artystycznego w Cieszynie.
„Ciemność nocy i jasność dnia, już w archaice ludzkich dziejów, zwracały…
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w jednej z sal wystaw czasowych Muzeum w Bielsku-Białej odbyła się wystawa etnograficzna Nowy Rok bieży... Można było na niej zobaczyć eksponaty związane…
Wystawa w ramach współpracy ze słowacką Galerią Petera Michala BohÅ«à±a w Liptovskim MikulaÅ¡u
Wystawa przygotowana przez Centrum Lutra w Wittenberdze (Luther Zentrum Wittenberg) i prezentowana w licznych krajach Ameryki i Europy, ukazuje życie wielkiego Reformatora i epokę reformacji poprzez szereg starannie przygotowanych plansz…
Urodziła się 13 lutego 1960 roku w Białymstoku. Zamieszkała w Komorowie k. Warszawy. W 1985 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni warsztatowej prof.…
Jest jednym z bardziej znanych kompozytorów muzyki rozrywkowej i filmowej w Polsce. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w latach sześćdziesiątych. Od wielu lat jest związany ze słynnym kabaretem Piwnica pod Baranami.…
W maju, w sali wystaw czasowych na parterze Zamku Sułkowskich – siedzibie Muzeum w Bielsku-Białej – można było zobaczyć wystawę prac malarskich Alexandra Andrzeja Łabińca. Artysta urodził się w 1930…
Od 28 stycznia 2006 roku w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej można było zapoznać się z wystawą poświęconą 25. rocznicy strajku generalnego na Podbeskidziu. Wydarzenia te ilustrowały m.in. 140…
Tematy z mitologii greckiej i rzymskiej są jednymi z najchętniej i najczęściej podejmowanych motywów w sztukach plastycznych na przestrzeni wieków. Wykorzystywane były w malarstwie sztalugowym i ściennym, grafice, rysunku, rzeźbie…