Widziane spod ziemi – wiadomości z Działu Archeologii
-
ZAMEK PEŁEN TAJEMNIC. BADANIA ARCHEOLOGICZNE W KAPLICY PW. ŚW. ANNY PRZY ZAMKU KSIĄŻĄT SUŁKOWSKICH W BIELSKU-BIAŁEJ
Data rozpoczęciaBożena i Bogusław Chorąży
ZAMEK PEŁEN TAJEMNIC.
BADANIA ARCHEOLOGICZNE W KAPLICY PW. ŚW. ANNY PRZY ZAMKU KSIĄŻĄT SUŁKOWSKICH W BIELSKU-BIAŁEJ
Kaplica pw. św. Anny stanowi jeden z najbardziej… -
Archeologiczne tajemnice Kotliny Żywieckiej
W ostatnich latach działalność Działu Archeologii bielskiego Muzeum skupiała się głównie na pracach wykopaliskowych w bezpośrednim otoczeniu Zamku Książąt Sułkowskich: na dziedzińcu południowym oraz w leżącej naprzeciwko kamienicy przy ulicy…
-
Odkrycia archeologiczne na terenie Starego Miasta w Bielsku
Odkrycia archeologiczne na terenie Starego Miasta w Bielsku
-
Archeologia u wrót Zamku
W okresie wakacyjnym zwiedzający Muzeum Historyczne, a także przechodnie mieli okazję obserwować badania archeologiczne prowadzone przed wejściem do bielskiego zamku. Widok głębokich wykopów i piętrzących się hałd ziemi wywoływał zaciekawienie…
-
Wykopaliska na dziedzińcu zamku 2017
Data rozpoczęcia Data zakończeniaWykopaliska na dziedzińcu zamku 2017
Wykopaliska archeologiczne na dziedzińcu Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, lato 2017. Obecne wykopaliska służą doprecyzowaniu lokalizacji dawnych obiektów oraz zbadanie ich funkcji.
-
Cudze chwalicie, swego nie znacie…
W nieodległej czeskiej Podoborze, koło Czeskiego Cieszyna, znajduje się rekonstrukcja słowiańskiego grodu z okresu średniowiecza z IX wieku. Odbudowano go na podstawie wieloletnich badań archeologicznych. Jak udane jest to przedsięwzięcie, świadczy fakt, że co roku miejsce to odwiedzane jest przez tysiące turystów. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że obiekt o podobnym potencjale znajduje się na terenie Bielska-Białej.
-
Nowa data z początków Bielska
Nasza wiedza o początkach Bielska wzbogaciła się w ostatnim czasie o nowy fakt. Jest nią data uzyskana z najstarszego poziomu osadniczego wzgórza zamkowego w Bielsku. Warstwę zarejestrowano w trakcie badań…
-
Złoty pierścionek z ulicy Schodowej
Muzeum Historyczne wzbogaciło swoje zbiory o niezwykle interesujący eksponat. Jest to złoty, renesansowy pierścionek odkryty w 2012 roku na bielskiej starówce, w obrębie posesji przy ulicy Schodowej. Pozyskano go w…
-
Ciekawe znalezisko archeologiczne w Jaworzu
Archeologom Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej udało się dokonać ciekawego odkrycia. Miało ono miejsce na terenie Zespołu Rehabilitacyjno-Leczniczego w Jaworzu. W 1999 roku pracownicy Muzeum Bożena i Bogusław Chorąży odkryli tam…
-
Prehistoryczni strażnicy Beskidu Śląskiego
W ostatnim czasie udało się rozszerzyć naszą wiedzę o prehistorycznym osadnictwie na obszarze Beskidu Zachodniego w czasach młodszej epoki brązu (1300-750 p.n.e.) i wczesnej epoki żelaza (750-400 p.n.e.). Jest to…