Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Wydawnictwa

Informujemy, że istnieje możliwość wysyłkowego nabycia naszych wydawnictw. Osoby zainteresowane tą formą zakupu prosimy o kontakt pod numerem telefonu 033-816-99-12 lub poprzez e-mail: ilona.witkowska@muzeum.bielsko.pl.

W przypadku zakupu wysyłkowego proszę pamiętać, że do ceny wydawnictwa należy doliczyć koszt przesyłki.


Wydawnictwa dostępne

POZORNA KRUCHOŚĆ CERAMIKA W ZBIORACH ETNOGRAFICZNYCH MUZEUM HISTORYCZNEGO W BIELSKU-BIAŁEJ

Okładka

Katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem. Są w nim: tekst charakteryzujący ceramikę ze zbiorów etnograficznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, informacje na temat wybranych garncarzy, ceramików i budowniczych glinianych instrumentów ludowych, fotografie archiwalne, spis eksponatów i część albumową, prezentującą wybrane obiekty. Publikacja w miękkiej oprawie ze skrzydełkami zawiera 80 stron, w tym 32 kolorowe.

Autor / Opracowanie
Sylwia Grudzień
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
80
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881058-0-7
Cena
38.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Dimograf, Bielsko-Biała

Oblicza mecenatu artystycznego na obszarze obecnego województwa śląskiego

Okładka

Publikacja jest pokłosiem sesji naukowej pod tym samym tytułem zorganizowanej przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w 2023 roku. Wydawnictwo omawia wielostronne formy mecenatu – publicznego, prywatnego, instytucjonalnego, społecznego – nad szeroko pojętą sztuką i kulturą na obszarze dzisiejszego województwa śląskiego w różnych okresach czasu. Tekstom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny. Wśród 25 artykułów są teksty poświęcone także Bielsku-Białej. Książka zawiera streszczenia artykułów w języku angielskim,  indeks osób, firm i nazw geograficznych. Publikacja ukazała się w ramach obchodów 90-lecia istnienia SHS i 45-lecia utworzenia Oddziału Górnośląskiego.

Wydawnictwo
Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski Katowice
Redakcja
Teresa Dudek Bujarek
Liczba stron
415
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-970185-0-1
Cena
70.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Ośrodek wydawniczy Augustana, Bielsko-Biała

Bielska linia książęcego rodu Sułkowskich – Ostatni Sułkowscy na bielskim zamku (1918–1945)

Okładka

Bielska linia książęcego rodu Sułkowskich – Ostatni Sułkowscy na bielskim zamku (1918–1945) to druga część historii bielskiej linii książęcego rodu Sułkowskich, opracowana przez autora w latach 2016–2022. Jej treść oparto na bogatej bibliografii oraz źródłach archiwalnych, pozyskanymi dzięki wnikliwej kwerendzie, przeprowadzonej między innymi w zasobach Archiwum Państwowego w Katowicach i jego Oddziale w Bielsku-Białej, Archiwum Państwowym w Poznaniu, Archiwum Państwowym we Wrocławiu – Oddział w Kamieniu Ząbkowickim, Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie oraz Oddziałowych Archiwach Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Wsparciem przy powstaniu niniejszej książki były materiały archiwalne, udostępnione przez potomków niegdysiejszych pracowników bielskiego fideikomisu, między innymi rodziny Benecików i Donocików. Zasadniczym źródłem stał się natomiast zasób archiwaliów po książęcym rodzie Sułkowskich, zgromadzony przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej z siedzibą główną na Zamku Książąt Sułkowskich. Niniejsza książka jest kontynuacją opowieści o Sułkowskich, którym po 1918 roku przyszło żyć w Bielsku w nowych realiach gospodarczych i politycznych, najpierw w II Rzeczypospolitej, następnie w czasie okupacji niemieckiej, w końcu w powojennej Austrii. Dzięki dostępowi do nowych źródeł podjęto w niej próbę uzupełnienia biografii Aleksandra Edwarda (1856–1929) – VIII księcia bielskiego, jego pierworodnego syna Aleksandra Ludwika (1893–1956) – IX księcia bielskiego oraz jego wnuka, Aleksandra Józefa (1940–2020) – X księcia bielskiego, zamykających dwuwiekową obecność Sułkowskich na bielskim zamku.

Wydawnictwo
Wydawnictwo Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej
Autor / Opracowanie
Grzegorz Madej
Redakcja
Jerzy Marek
Liczba stron
208
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881057-8-4
Cena
50.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Drukarnia Dimograf, Bielsko-Biała

Fałat znany i nieznany. T. 5., cz. 1 i cz. 2, Korespondencja z lat 1926–1929.

Okładka

T. 5.  korespondencji z  lat 1926–1929 zawiera 439 listów i pism, dokumentujących ostatnie lata pracowitego życia Juliana Fałata. Ich tematyka obejmuje sprawy rodzinne, zawodowe i towarzyskie. Te pierwsze, adresowane do córki Heleny i zięcia Mariana Niemczewskich, zamieszkałych w Warszawie, dotyczą nie tylko wychowujących się w Bystrej wnucząt, ale też relacji rodzinnych i prozy codzienności – kłopotów ze służbą, warunków bytowych oraz zdrowia. Malarz  informował najbliższych również o  sprawach zawodowych, m.in.  o organizacji wystaw jubileuszowych  w TZSP w Warszawie i TPSP w Poznaniu, malowaniu obrazów na Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu i na bieżące zapotrzebowanie marszandów, kupców i kolekcjonerów z Krakowa, Katowic, Warszawy, Rawicza i Brna, oraz  wycieczce artystycznej do Czorsztyna i Krynicy z synem Kazimierzem własnym autem. Nadawcami pism skierowanych do Juliana Fałata były TPSP we Lwowie, treść dotyczyła sprzedaży obrazów znajdujących się na wystawie jubileuszowej; TZSP w Warszawie – sprawa nadania członkostwa honorowego; Polska  Akademia Umiejętności w Krakowie – przyznanie prestiżowej  nagrody artystycznej z Fundacji im. Probusa Barczewskiego za obraz Częstochowa;  a także rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – informacja o  przyznaniu  honorowej profesury; czy Mieczysław Treter – dyrektor Towarzystwa Szerzenia Sztuki Polskiej Wśród Obcych – który pisał w sprawie udostępnienia obrazów na prezentacje sztuki polskiej w Brukseli, Hadze i Amsterdamie.  Z kolei biuro Sejmu RP zapraszało artystę do udziału w konkursie na malowidła ścienne w sali posiedzeń, kierownictwo Odnowienia Zamku na Wawelu do oceny prac Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Leonarda Pękalskiego, ambasada Republiki Francuskiej w Warszawie do współudziału w komitecie honorowym  wystawy sztuki francuskiej organizowanej w Zachęcie. W tej grupie mieszczą się też listy przyjaciół, m.in.:  Stefana Krzywoszewskiego, Kornela Makuszyńskiego, Adolfa i Heleny Nowaczyńskich, Gabrieli Rudzińskiej, Zygmunta Gąsiorowskiego, Karola Radziwiłła, Olgierda Czartoryskiego, Karola Olbrachta Habsburga. Publikację interesującą czyni problematyka o charakterze towarzyskim Juliana Fałata z lokalnym bielskim środowiskiem fabrykantów, właścicieli sklepów, dyrektorów banków, urzędu skarbowego oraz  adwokatów i lekarzy.  Z okazji 75. Rocznicy urodzin artysty i  otrzymania wysokiego odznaczenia państwowego – Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu „Polonia Restituta” – do bystrzańskiej willi przybył w imieniu rządu wojewoda krakowski Ludwik Darowski z małżonką oraz rektor  ASP w Krakowie, Adolf Szyszko-Bohusz i profesorowie. Odwiedzali go również przedstawiciele środowiska muzycznego, przemysłowców z Bielska, Katowic, Sosnowca i Warszawy, ziemian i znanych ówczesnych rodów arystokratycznych – Radziwiłłów i Czartoryskich. Publikację kończą  listy kondolencyjne adresowane do rodziny zmarłego 9 lipca 1929 roku mistrza malarstwa akwarelowego.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej
Autor / Opracowanie
Maria Aleksandrowicz
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
927
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881052-6-5, 978-83-881057-7-7
Cena
80.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Drukarnia Dimograf, Bielsko-Biała
Uwagi
cena 80 zł to koszt tomu V cz. 1 i 2.

Sardynia Wyspa Pradziejowych Wież

Okładka

Wystawie towarzyszy wydawnictwo, które przybliża zarys pradziejów Sardynii i najważniejsze zabytki archeologiczne wyspy, a także zawiera katalog replik prehistorycznej ceramiki eksponowanych w Muzeum Historycznym.

Autor / Opracowanie
Cezary Namirski
Liczba stron
32
Ilustracje
druk kolorowy
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Capabilities Sp. z o.o.

Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura - książka - plastyka

Okładka

Publikacja towarzyszy wystawie o tym samym tytule. Zawiera esej wstępny, jego streszczenie w języku angielskim, katalog eksponatów oraz część albumową prezentującą wybrane obiekty.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Kinga Kawczak
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
79
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881057-6-0
Cena
40.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Dimograf, Bielsko-Biała

Agata Agatowska. Exo-Material – katalog wystawy

Okładka

Katalog towarzyszący wystawie rzeźb Agaty Agatowskiej Exo-Material, prezentowanej w Starej Fabryce – oddziale Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, w terminie 17 marca – 27 sierpnia 2023. Publikacja została wydana w wersji kolorowej, zawiera tekst wprowadzający do ekspozycji oraz ilustracje wszystkich prezentowanych obiektów. Dodatkowym atutem katalogu jest dokumentacja fotograficzna przestrzeni wystawy.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teksty: Iwona Koźbiał-Grzegorzek Projekt graficzny: Jolanta Juraszek-Cholewa
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
36
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881057-5-3
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Ośrodek Wydawniczy "Augustana" Sp. z o,o

Fałat znany i nieznany. T.4, cz. 1 Korespondencja z lat 1916-1923, Fałat znany i nieznany. T.4, cz. 2 Korespondencja z lat 1924-1925

Okładka

Publikacja zawiera 442 listy z lat 1916–1925. Przedstawia dalsze etapy życia i twórczości artystycznej Juliana Fałata. Wypełnia je z jednej strony troska o kształcenie i wychowanie niepełnoletnich dzieci po przedwczesnej śmierci żony malarza, Marii, a z drugiej – wynikający z silnej potrzeby serca obowiązek wobec ojczyzny. Dlatego decyduje się na umieszczenie córki Heleny (Kuki) w prywatnej Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, a synów: Lucjana (Mimi) i Kazimierza (Togo) w Bielsku. Zapewniwszy im także pełną opiekę, powraca do Legionów. Z powodu niemożności walki z bronią w ręku ( 66 lat), jako ochotnik służb łączności 2 Pułku Szwoleżerów, uczestniczy w odparciu najazdu wojsk czeskich na Śląsk Cieszyński w 1919 roku.  Następnie, z początkiem 1920 roku, opuszcza Bystrą i osiedla się w Toruniu, gdzie włącza się w odbudowę polskiego życia kulturalnego, inicjując m.in. powstanie Konfraterni Artystów. Wkrótce Toruń zamienia na Warszawę gdzie obejmuje stanowisko Dyrektora Departamentu Sztuki w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jako malarz nie zaniedbał działalności artystycznej. Jesienią 1922 roku, nie widząc możliwości realizacji planów na tym stanowisku, opuszcza stolicę i powraca do swojej ukochanej Bystrej. Przeżywa kolejny dramat osobisty – śmierć 20-letniego utalentowanego muzycznie syna Lucjana. Lokum toruńskie przekazuje miastu na cele dobroczynne. Pozostając w Bystrej, aktywnie włącza się w życie jej mieszkańców (m.in. czyni starania o utrzymanie poczty polskiej, udziela wsparcia finansowego na zabezpieczenie brzegów rzeki Białki po powodziach, które nawiedzają wieś). Nadal utrwala krajobraz Bystrej i okolicy, a także portretuje jej mieszkańców. Często wyjeżdża do pobliskiego Osieka, Żywca, Moszczenicy i Łodygowic, wszędzie był serdecznie witany i przyjmowany. Z Bystrej wyprawiał się również do Bielska do przyjaciół na partyjkę bridża. Mimo licznych codziennych trosk potrafił znaleźć czas na czytanie książek, o których rozpisywał się na kartach listów adresowanych do zamężnej córki zamieszkałej w Warszawie. Nadal uprawiał malarstwo i uczestniczył w wystawach krajowych. Za swoją postawę patriotyczną został uhonorowany medalem i krzyżem II klasy Za Obronę Śląska 1919, a w 1923 – Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski (Polonia Restituta). Publikację zamyka korespondencja dotycząca wystawy retrospektywnej prac Juliana Fałata zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku–Białej
Autor / Opracowanie
Maria Aleksandrowicz
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
844
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881052-6-5, 978-83-881057-3-9
Cena
80.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2022
Uwagi
cena 80 zł to koszt tomu IV cz. 1 i 2.

Zamek w Bielsku na dawnych widokówkach i fotografiach

Okładka

Zamek w Bielsku na dawnych widokówkach i fotografiach to nowa oferta wydawnicza Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Zawiera 15 widoków rezydencji książąt Sułkowskich – najstarszej murowanej i największej zabytkowej budowli stojącej na terenie historycznego miasta Bielska – wzbogaconych o warstwę opisową. Do nabycia w kasie Starej Fabryki oraz Zamku Książąt Sułkowskich.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
48
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Ośrodek Wydawniczy Augustana

Bielsko-Bialskie studia muzealne VII

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
200
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881057-1-5
Cena
30.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2021

Justyna Żak. Punkt wyjścia – katalog wystawy

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
M. Matlak, I. Koźbiał-Grzegorzek
Liczba stron
48
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881057-0-8
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Dimograf, Bielsko-Biała 2021
Uwagi
proj. graficzny: J. Żak, J. Juraszek-Cholewa

Zamek w Bielsku - zarys historyczny

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Bogusław Chorąży, Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
112
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881056-9-2
Cena
28.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Dimograf, Bielsko-Biała 2021

Raport z działalności Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej 2000 - 2020

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
280
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881056-8-5
Cena
42.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Ośrodek Wydawniczy Augustana Sp.z o.o, Bielsko-Biała 2021

THE BIELSKO FAMILY LINE OF THE SUŁKOWSKI DUKES (1786-1918)

Okładka

Close to 450 pages with illustrations that cover many unknown or forgotten episodes from the history of the Sułkowski Dukes family of Bielsko, filling an important gap in the history of our town. This compendium is a must-read for anyone interested in local history.

Autor / Opracowanie
Grzegorz Madej
Redakcja
Jerzy Marek
Liczba stron
440
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881056-7-8
Cena
60.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Ośrodek wydawniczy "Augustana", Bielsko-Biała 2021
Uwagi
Tłumaczenie: Bogumiła i Vincent Zdzitowieccy

WASTE/TASTE OF TIME

Okładka
Redakcja
Iwona Purzycka, Iwona Koźbiał-Grzegorzek
Liczba stron
48
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881056-6-1
Cena
18.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Dimograf, Bielsko-Biała 2020

sprawy matters Joanna Zemanek

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Joanna Zemanek
Redakcja
Iwona Purzycka, Joanna Zemanek
Liczba stron
36
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881055-5-5
Cena
10.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Petit Skład Spółka komandytowa, Bielsko-Biała 2018

Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
224
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881056-4-7
Cena
38.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2019
Uwagi
ilustracje czarno-białe i kolorowe

Bielski fotograf, który zadziwił świat Jan Drozd vel Hans Drost (1902-1960)

Okładka

Bielski fotograf, który zadziwił świat – Jan Drozd vel Hans Drost (1902–1960) to publikacja autorstwa Grzegorza Madeja, wydana przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, towarzysząca wystawie pod tym samym tytułem. Zawiera nieznaną dotychczas biografię i bogato ilustrowany dorobek artystyczny najwybitniejszego bielskiego fotografika okresu międzywojnia, wyrastającego z nurtu piktorializmu oraz chętnie sięgającego do dokonań ekspresjonistów i surrealistów.

Autor / Opracowanie
Grzegorz Madej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
80
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881056-3-0
Cena
28.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2019
Uwagi
wkładka - kolor

Fałatówka – Wielowątkowa opowieść

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
112
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881056-2-3
Cena
28.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2019

proste formy design Waldemar Lesiak

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
48
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881056-0-9
Cena
18.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2019

Afterimages/Powidoki

Okładka

Katalog towarzyszący wystawie Afterimages/Powidoki, Grzegorza Sztwiertni.

Wydawnictwo
Wydawnictwo Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Anna Bas, Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Grzegorz Sztwiertnia
Redakcja
Iwona Purzycka, Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Joanna Zemanek
Liczba stron
96
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-66054-63-9, 978-83-881056-0-9
Cena
10.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Kraków, 2019

Osobna Pora - Piotr Wisła

Okładka

Osobna pora – wyjątkowa okazja, żeby zapoznać się z pracami Piotra Wisły, bielskiego artysty uznanego i wszechstronnego, które rzadko pojawiają się na ekspozycjach. Kolorowe reprodukcje przedstawiają dzieła prezentowane w Galerii w Fabryce na największej jak dotąd wystawie tego autora.

Autor / Opracowanie
Piotr Wisła
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881055-9-3
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2019

Hanyski

Okładka

Hanyski. Beata Znamirowska-Soczawa, na podstawie wywiadów z wnuczkami i babciami, opisuje przemiany w życiu i obyczajowości Ślązaczek na przestrzeni minionych 50 lat. Książka jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.

Autor / Opracowanie
Beata Znamirowska-Soczawa
Redakcja
Magdalena Szajuk
Liczba stron
202
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881055-8-6
Cena
20.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2018

OBRAZ PAMIĘCI

Okładka

Obraz pamięci – bogato ilustrowana prezentacja 379 eksponatów wyselekcjonowanych przez autorów w oparciu o ich wiedzę z zakresu archeologii, etnografii, historii, historii sztuki i techniki, spośród ponad 26 tys. zgromadzonych w Muzeum, uzupełniona historią bielskiego i bialskiego muzealnictwa.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Liczba stron
328
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881055-1-7
Cena
125.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2018

Bielsko-Bialskie Studia Muzealne VI

Okładka

Publikacja zawiera cztery sprawozdania z badań archeologicznych przeprowadzonych przez Bożenę i Bogusława Chorążych w centrum Bielska-Białej i Kowalach koło Skoczowa. Teresa Dudek Bujarek przedstawiła historie twórczości artystycznych dzieci Juliana Fałata. Natomiast Kinga Kawczak ekslibrisy, które zostały przekazane w darze dla muzeum przez Katarzynę i Krzysztofa Bąków. Etnograf Sylwia Grudzień przybliża historię fajansu z Tupesów na Morawach, w nawiązaniu do eksponatów znajdujących się w zbiorach bielskiego muzeum, a Grzegorz Madej dawne Bielsko na wybranych mapach z lat 1557–1859 . Publikacja kończy się tekstem Patryka Oczki na temat socrealizmu w środowisku artystów plastyków z Bielska-Białej.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Bogusław Chorąży, Bożena Chorąży, Teresa Dudek Bujarek, Sylwia Grudzień, Kinga Kawczak, Grzegorz Madej, Patryk Oczko
Redakcja
Jacek Proszyk
Liczba stron
192
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881055-7-9
Cena
30.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2018

Bielska Linia Książęcego Rodu Sułkowskich (1786-1918)

Okładka

Blisko 450 stron z ilustracjami dotąd nieznanych lub zapomnianych
historii bielskiego książęcego rodu Sułkowskich, które wypełniają
istotną lukę w dziejach Bielska. To kompendium, które powinno znaleźć się na półce każdego, kto interesuje się lokalną historią.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Grzegorz Madej
Redakcja
Jerzy Marek
Liczba stron
448
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881055-4-8
Cena
45.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2018

Widok z okna - afirmacja świata w twórczości Stanisława Szpinetera (1906 - 1997)

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek, Małgorzata i Zdzisław Kudłowie, Maria Rauch, Zofia Rauch, Maria Szpineter-Kuniecka, Hanna Wietrzny
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
80
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881055-3-1
Cena
25.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2017

Julian Fałat – życiorys pędzlem zapisany

Okładka

To pierwsze tak kompleksowe opracowanie dotyczące życia i twórczości Juliana Fałata przygotowane przede wszystkim w oparciu o kolekcję prac i archiwaliów, znajdującą się w zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Gromadzony od 70 lat zbiór prac i archiwaliów Fałata poddano szczegółowej analizie. Zasób liczy blisko 90 prac malarza i ponad 2600 obiektów archiwalnych. Na potrzeby publikacji prace zostały podzielone na kilka grup tematycznych. Odpowiadają im poszczególne rozdziały książki: Wizerunki; W knieję miast ze strzelbą, szedł ze szkicownikiem; Z notatnika podróżnika; Tajemniczy mężczyzna na koniu; W magicznym kontakcie z naturą; Bystra na Śląsku; Szkice ilustracyjne i inne drobne prace; Fałat!. W wielostronicowym tekście autorka omówiła autoportrety artysty, wizerunki rodzinne, konterfekty znajomych i przyjaciół, pochodzące z różnych lat i okresów twórczych oraz typy portretowe z Polesia i Beskidów. Poddano analizie sceny malowane podczas polowań, impresyjne pejzaże z Austrii i Słowenii, panoramiczne widoki Krakowa, prace powstałe w Bystrej na Śląsku. Publikację uzupełniono również wspomnieniami i rozterkami twórczymi samego malarza zaczerpniętymi z jego własnych pamiętników bądź obszernej korespondencji.  Komplementarnym elementem wydawnictwa jest kalendarium życia przygotowane przez Marię Aleksandrowicz. Oprawę graficzną albumu przygotowała Alicja Migdał-Drost, będąca także autorką fotograficznych reprodukcji prac malarza.

Promocja albumu: https://www.youtube.com/watch?v=hAE8zZowfSA

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek, kalendarium Maria Aleksandrowicz
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
264
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881054-8-7
Cena
75.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2017

Pod znakiem róży nad Białą

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
48
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881055-2-4
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2017

Stara Fabryka

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig, Wioletta Stysińska
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
96
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881054-9-4
Cena
26.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2016

Exlibris. By księga była piękniejsza o duszę właściciela.

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Grzegorz Madej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
60
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881054-6-3
Cena
27.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2016

Zeszyty Sułkowskich III

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Grzegorz Madej, Piotr Kenig, Jakub Krajewski, Aleksandra Adamus
Redakcja
Iwona Purzycka, Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Liczba stron
111
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
ISSN 2299-582X
Cena
14.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2016

Stanisław Kluska. Grafika.

Okładka

Katalog do wystawy.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Autor / Opracowanie
Iwona Koźbiał-Grzegorzek
Redakcja
Iwona Purzycka, Grzegorz Hańderek
Liczba stron
74
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-61424-77-2, 978-83-881054-4-9
Cena
16.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2015

Sylwia Boroniec My Face_s

Okładka

Katalog do wystawy "Bielszczanka z Werony. My Face_S".

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
50
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881054-5-6
Cena
8.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2015

„Te, co skaczą i fruwają…” Przedstawienia zwierząt w sztuce ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej

Okładka

Wydawnictwo poświęcone wystawie pod tym samym tytułem, w którym zebrane zostały setki eksponatów z zakresu animalistyki, obecne w zbiorach Muzeum. Kinga Kawczak, kurator wystawy, prezentując szeroki wachlarz przykładów z niemal wszystkich dziedzin sztuki (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, rzemiosło artystyczne), pozwala spojrzeć na świat zwierząt oczami artystów. Zawarte w publikacji prace, m.in. polskich, austriackich i niemieckich twórców, z których najstarsze pochodzą z XVII w., a najmłodsze z bieżącego stulecia, reprezentują pełną paletę nurtów od realizmu po abstrakcję.

Wydawnictwo zdobyło Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2015 roku w kategorii publikacje książkowe.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Kinga Kawczak
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
80
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881054-2-5
Cena
25.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2015

Roma Ligocka – malarstwo

Okładka

Roma Ligocka – malarka i pisarka.

Jest autorką książek Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Tylko ja sama i Dobre dziecko.

Pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamerów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z najbliższymi przeżyła likwidację getta krakowskiego. Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuki Pięknych. Pierwszą wystawę artystki zorganizował Piotr Skrzynecki w latach pięćdziesiątych w „Piwnicy po Baranami”. Jej malarstwo prezentowane było w Polsce i w świecie. W połowie lat sześćdziesiątych debiutowała jako dramaturg w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Po sukcesie sztuki wyjechała za granicę. Przez wiele lat mieszkała w Niemczech pracując jako projektant kostiumów i scenografii dla teatrów, filmu i telewizji. Obecnie mieszka w Krakowie.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
104
ISBN
978-83-881054-0-1
Cena
5.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2013

Fałat znany i nieznany. T.3 Korespondencja z lat 1910-1916

Okładka

Publikacja obejmuje lata 1910-1916, czyli tzw. okres bystrzański. Zawiera 311 listów skierowanych do malarza, a także pisanych ręką artysty do najbliższych, przyjaciół, znajomych i urzędów. Przede wszystkim ukazuje sprawy rodzinne; życie i zajęcia Fałata mieszkającego w Bystrej – jego wysiłki i zabiegi o środki finansowe niezbędne do funkcjonowania domu oraz utrzymanie na pewnym poziomie życia najbliższych – żony z trojgiem dzieci w Abacji, Grazu i Karlsbadzie. Osobną grupę stanowią listy dzieci pisane do malarza do Bystrej. Zwłaszcza listy ukochanej córki Helenki (Kuki) z pensjonatu Sacré Coeur w Zbylitowskiej Górze przepełnione są tęsknotą za ojcem i braćmi. W następnych latach przebywała razem z matką i braćmi w Abacji, Grazu i Karlsbadzie, skąd na kartach listów opisywała codzienność. Wspomniane zdarzenia często ilustrowała rysunkami, kolorowymi akwarelami, wykazując tym samym talent malarski. Z kolei korespondencja Juliana Fałata do żony nie tylko dotyczyła spraw prywatnych i rodzinnych, w których z uwagi na sytuację społeczno-polityczną przewijała się często prośba o oszczędność środków finansowych. Ale także silna potrzeba spełnienia obowiązku Polaka względem ojczyzny w latach I wojny światowej, która nakazała 63.letniemu malarzowi związać się z Legionami Polskimi (front wołyński), gdzie nie rozstawał się z paletą i farbami, malując epizody z życia żołnierzy zanalazła miejsce w listach do niej skierowanych. 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Maria Aleksandrowicz
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
568
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881052-7-2, 978-83-881052-8-8
Cena
20.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała, 2013

Bielsko-bialskie studia muzealne V

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
284
ISBN
978-83-881053-6-4
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2011

Okolice Bielska-Białej na dawnych widokówkach

Okładka

Niniejszy zestaw 15 widokówek z lat ok. 1900-1930 prezentuje uroki podgórskich okolic Bielska-Białej oraz schroniska turystyczne w sąsiedztwie miasta. Te malownicze tereny były od dawna celem spacerów i wycieczek. Być może prezentowane przez nas widokówki zachęcą do odwiedzania miejsc na nich ukazanych i porównania, jak zmieniły się one w ciągu minionych dziesięcioleci. Niezmienny natomiast pozostał urok, jaki wywierają malownicze okolice Bielska-Białej na każdym, kto otwarty jest na piękno natury. Istnieje możliwość zakupienia pojedynczych widokówek lub kompletu 15 sztuk z opisem historycznym przedstawionych na nich miejsc.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig
Redakcja
Iwona Purzycka
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881053-1-9
Cena
10.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2009

Bielsko i Biała na dawnych widokówkach w czasach monarchii austro-węgierskiej (do 1918 roku) Bielsko i Biała na dawnych widokówkach w czasach II Rzeczpospolitej (1918-1939)

Okładka

Po raz kolejny mamy okazję podziwiać historyczne widoki naszego miasta. Muzeum w Bielsku-Białej wydało dwa zestawy kart pocztowych ukazujące Bielsko i Białą w ostatnich latach przed wybuchem I wojny światowej oraz w latach 1918-1939, w epoce II Rzeczpospolitej. 
Każdy budynek, plac czy ulica mają swoją historię, a owe pocztówki są wspaniałą okazją by ją poznać. Istnieje możliwość zakupienia pojedynczych widokówek, choć w składance, w której znajduje się ich 15, każdej towarzyszy opis historyczny przedstawionego na niej miejsca.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
44
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881052-9-6, 978-83-881053-0-2
Cena
10.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2008

Stała ekspozycja sztuki od XIV wieku do dwudziestolecia międzywojennego XX wieku – przewodnik

Okładka

Przewodnik po stałej ekspozycji dzieł sztuki w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, obejmującej południowe i wschodnie skrzydło pierwszego piętra Zamku książąt Sułkowskich, gdzie znalazły się najciekawsze eksponaty wybrane z kolekcji muzealnej. Są tutaj dokładnie opisane dzieła od średniowiecznej i renesansowej rzeźby oraz malarstwa polskiego i europejskiego, poprzez XVII-wieczne niderlandzkie i włoskie malarstwo rodzajowe, płótna pochodzące z XVIII i XIX wieku charakterystyczne dla reprezentacyjnego i oficjalnego malarstwa portretowego, nurtów historyzujących, akademickich i rodzajowych, kończąc na sztuce młodopolskiej. Dopełnieniem ekspozycji malarstwa, rzeźby i grafiki są wyroby rzemiosła artystycznego i meble od XVII do początków XX wieku. Cała ekspozycja ma jasny układ, gdyż każda z sal została przydzielona innemu okresowi w historii sztuki oraz otrzymała własną kolorystykę odpowiadającą okresowi z jakiego pochodzą eksponaty.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
104
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881052-2-7
Cena
5.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2007

Środowisko artystyczne Bielska-Białej XX i XXI wieku – przewodnik

Okładka

Przewodnik kontynuuje opis ekspozycji stałej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej z zakresu sztuki skupionej w trzech salach skrzydła wschodniego pierwszego piętra Zamku książąt Sułkowskich, gdzie zgromadzono dzieła artystów związanych z regionem Podbeskidzia na przestrzeni ostatnich stu lat. W sali im. Adama Bunscha zaprezentowano prace artystów, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym byli związani z Bielskiem, Białą i okolicą. Reprezentują oni różne orientacje artystyczne, narodowości i wyznania, podkreślając wielokulturowość ówczesnych dwóch odrębnych miast. Ekspozycję zamykają sale poświęcone współczesnemu środowisku artystycznemu w Bielsku-Białej – od zakończenia II wojny światowej po XXI wiek. Żyjący i tworzący tu artyści to przedstawiciele różnych kierunków i prądów artystycznych, od abstrakcji organicznej i geometrycznej, poprzez realizm, koloryzm, malarstwo metafizyczne i symboliczne, po hiperrealizm historyczny i nowy ekspresjonizm. Prezentowane są tu prace wszystkich członków Grupy „Beskid”, laureatów Bielskiej Jesieni i innych działających w tym mieście artystów.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
52
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881052-1-0
Cena
5.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2007

Rzeźba ze zbiorów etnograficznych Muzeum w Bielsku-Białej

Okładka

Towarzyszący wystawie pełny katalog zbiorów, posiadający – podobnie jak wystawa – układ tematyczny, zawierający fotografie wszystkich prac, dane inwentarzowe z uwzględnieniem wystaw, na których były one prezentowane i publikacji, w których były wymieniane. W katalogu znajdują się także informacje biograficzne dotyczące twórców.
Do katalogu dołączona jest płyta zawierająca katalog w wersji kolorowej. 
Cena: 35,00 zł – katalog wraz z płytą. Dostępna jest też sama płyta w cenie 14,00 zł.

Katalog zdobył Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2007 roku w kategorii Publikacje. 

Zobacz też: Napisali o nas

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Elżbieta Teresa Filip
Redakcja
Iwona Purzycka
Ilustracje
druk czarno-biały
Cena
35.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2007

Bielsko-bialskie studia muzealne IV

Okładka

Zbiór artykułów będących wynikiem działalności naukowej pracowników Muzeum w Bielsku-Białej, m.in.: sprawozdania z prac wykopaliskowych oraz przeprowadzonych nadzorów archeologicznych w latach 1997-2000 przez Bogusława i Bożenę Chorążych oraz Wiesława Kusia na terenie Bielska-Białej i okolic, opracowanie zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej w aspekcie wybranych tematów: Kilka kordelasów w zbiorach... Teresy Dudek Bujarek, Tematy myśliwskie w sztuce w oparciu o przykłady rzeźby... Kingi Kawczak, opracowanie z dziedziny etnografii Flamandowie z Wilamowic? [Stan badań] Elżbiety Teresy Filip, a także historii – Mänhardtowie w Bielsku i Białej Piotra Keniga. Zamieszczono tu również artykuły dotyczące architektury i sztuki regionu, m.in. opis prac konserwatorskich przeprowadzonych w Zamku książąt Sułkowskich w związku z odkryciem renesansowej polichromii iluzjonistycznej. Oddzielnym tematycznie fragmentem tej publikacji są materiały z sesji Porozmawiajmy o Fałacie autorstwa Marii Aleksandrowicz, Teresy Dudek Bujarek, Irmy Koziny, Katarzyny Moskal. To zbiór artykułów przedstawiających malarza (Julian Fałat 1853-1929) jako reformatora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, analizujących tematykę jego obrazów, a także opisujących życie artysty w świetle jego korespondencji oraz powstanie biograficznego Muzeum Juliana Fałata w Bystrej. Każdy artykuł zakończony jest krótkim streszczeniem w języku angielskim.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
352
ISBN
83-88105-16-7
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2005

Muzeum w Bielsku-Białej – Dom Tkacza – przewodnik

Okładka

Przedstawione w zarysie początki organizacji cechowych i historia tkactwa w Bielsku stanowią wprowadzenie do prezentacji ekspozycji Domu Tkacza uwzględniającej specyfikę poszczególnych pomieszczeń: warsztatu, kuchni i sypialni. Zamieszczone w przewodniku fotografie (pomocne przy rekonstrukcji i aranżacji wnętrza domu) przedstawiają rzemieślników przy pracy w tego typu warsztatach. Fragmenty artykułów prasowych, przytoczone przez autorkę w rozdziale Dom Tkacza w oczach lokalnej prasy, dają obraz atmosfery towarzyszącej idei tworzenia muzeum tradycji rzemieślniczych.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Elżbieta Teresa Filip
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
52
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
83-88105-15-9
Cena
5.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 2004

Bielsko-bialskie studia muzealne III

Okładka

Trzeci tom Bielsko-Bialskich Studiów Muzealnych upamiętniający 100-lecie muzealnictwa na Podbeskidziu zawiera 16 artykułów, z których pierwszy to zestaw materiałów źródłowych dotyczących historii muzeów miejskich do 1941 roku przygotowany przez Piotra Keniga, drugi – zarys historyczny Muzeum w Bielsku-Białej w latach 1945-1997 autorstwa Marii Aleksandrowicz. Kolejne rozdziały mają charakter sprawozdań z badań archeologicznych prowadzonych przez Bożenę i Bogusława Chorążych oraz Jacka Pierzaka. Tematem dalszych opracowań jest urbanistyka i ludność Białej w XVIII wieku, a także historia miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz dzieje budowy koszar kawalerii w Bielsku w latach 1901-1903. Końcowe rozdziały zawierają m.in. prezentację zbiorów etnograficznych bielskiego Muzeum w postaci katalogu strojów pszczyńskich opracowanego przez Elżbietę Teresę Filip. Wydanie uzupełniają streszczenia artykułów w języku niemieckim.

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe W Bielsku-Białej
Redakcja
Jerzy Polak
Liczba stron
431
ISBN
83-905060-6-8
Cena
15.00 zł
Dostępność
pozycja dostępna
Druk
Bielsko-Biała 1997

Nakład wyczerpany

Rezydencje, pałace i dwory epoki nowożytnej na obszarze obecnego województwa śląskiego

Okładka

Publikacja jest pokłosiem sesji naukowej pod tym samym tytułem zorganizowanej przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski we współpracy z Muzeum Zagłębia w Będzinie w 2018 roku. Jest to zbiór 15 artykułów, w których przybliżona została historia wybranych obiektów (m.in. z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca), poruszone zostały zagadnienia konserwatorskie, czy problemy ze znalezieniem funkcji dla obiektów zabytkowych. Całość bogato ilustrowana. Publikacja zawiera streszczenia w języku angielskim oraz indeks osób, firm i nazw geograficznych.

Wydawnictwo
Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski w Katowicach
Redakcja
Teresa Dudek Bujarek
Liczba stron
303
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-953155-2-7
Cena
60.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Dimograf, Bielsko-Biała

Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych

Okładka

Publikacja pt.: „Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych”  to opowieść o dziejach miasta widziana okiem archeologa – badacza przeszłości, który czerpie swoją wiedzę ze specyficznych zasobu źródeł.  Przedstawione tu fakty i artefakty, pełne różnorodności to okazja do podjęcia wędrówki w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu dziedzictwa minionych pokoleń, które budowały Bielsko-Białą na przestrzenie wieków.

Bogato ilustrowana publikacja (144 strony, 346 ilustracji) prezentuje dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej. Gromadzi ona unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny dla przeciętnego czytelnika, pochodzący z przestrzeni miejskich m.in. z obiektów odkrytych na rynku w Bielsku, zabudowy przyrynkowej oraz zamku, a także liczny zespół zabytków archeologicznych datowany od prehistorii po czasy nowożytne.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Bożena Chorąży, Bogusław Chorąży
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
144
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881057-9-1
Cena
60.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Ośrodek Wydawniczy „Augustana” Sp. z o.o., Bielsko-Biała 2024
Uwagi
Proj. graficzny J. Juraszek-Cholewa

Korpus witraży z lat 1800-1945 w kosciołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej

Okładka
Wydawnictwo
Imedius agencja reklamowa sp. z o.o.
Autor / Opracowanie
Irena Kontny, Tomasz Szybisty
Redakcja
Wojciech Bałus, Tomasz Szybisty
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-932762-6-4
Cena
14.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany

SKARBY Z ZIEMI WYDARTE PREHISTORYCZNE WYROBY Z BRĄZU I ŻELAZA ODKRYTE W REJONIE BESKIDZKEGO PRZEŁOMU RZEKI SOŁY

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Bożena Chorąży , Bogusław Chorązy
Redakcja
Marek Matlak
Liczba stron
24
ISBN
ISBN 978-83-881057-2-2
Cena
12.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Ośrodek Wydawniczy "Augustana" Sp. z o,o,
Uwagi
Proj. graf. Jolanta Juraszek-Cholewa

75 Lat Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej

Okładka
Wydawnictwo
ZPAP w BB, BWA, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
Teresa Dudek Bujarek,Mirosław Mikuszewski,Krystyna Stec,Piotr Wisła
Liczba stron
116
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-933243
Cena
40.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Drukarnia Dimograf

W Starym Kinie Stanisława Janickiego

Okładka
Wydawnictwo
Wydawnictwo M-D-M
Autor / Opracowanie
Andrzej Pacuła
Redakcja
Andrzej Pacuła
Liczba stron
532
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-948485-9-0
Cena
50.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
2019

Zamek na wzgórzu

Okładka

W nowej powieści autora znanego z cyklu „Komisarz Orłowska” czytelnik znajdzie dawkę sensacji, miłości i sekretów, których wytłumaczenie łamie racjonalne przekonania o otaczającym nas świecie. Rutynowe z pozoru dochodzenie, prowadzone przez debiutantkę, podkomisarz Annę Celinowicz z bielsko-bialskiej komendy policji wprowadza młodą dziewczynę w świat śmierci, zagadek z przeszłości i tajemnicy, którą skrywa zamkowe wzgórze już od czasów średniowiecza. To pozycja obowiązkowa dla wielbicieli literatury z dreszczykiem okraszonej odrobiną humoru.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
K. M. Bakow
Liczba stron
352
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881055-0-0
Cena
22.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2017

Kochajmy naszych artystów. 70 lat obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej

Okładka

Album wydany z okazji obchodów 70-lecia bielskiego ZPAP towarzyszy wystawom pod tym samym tytułem. Zawiera teksty dotyczące historii bielskiego Oddziału i Okręgu ZPAP zatytułowane Fenomen nie do powtórzenia. ZPAP Oddział w Bielsku i Bielsku-Białej 1945-1977 oraz Przerwana tożsamość. ZPAP Okręg Bielsko-Biała 1977-1983, 1990-2014 i spis władz związku – prezesów i członków zarządu, których autorką jest Teresa Dudek Bujarek. W publikacji zamieszczono także wstęp pióra Mirka Mikuszewskiego i krótkie wspomnienie autorstwa Teresy Sztwiertni, spis wszystkich członków związku w minionych 70 latach, noty biograficzne, zdjęcia portretowe i reprodukcje prac 200 artystów. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera zdjęcia archiwalne i dokumentalne ze zbiorów rodzinnych, prywatnych oraz instytucji kultury. To ważne kompendium wiedzy o artystach regionu bielskiego na przestrzeni minionych siedmiu dekad.

Album towarzyszy wystawom przygotowanym z okazji 70-lecia ZPAP prezentowanym w Galerii Bielskiej BWA i Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Wydawnictwo
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Redakcja
Teresa Dudek Bujarek, Agata Smalcerz, Krystyna Stec i Piotr Wisła
Liczba stron
318
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-88735-63-9, 978-83-87984-87-8, 978-83-881054-3-2
Cena
50.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała, 2015
Uwagi
Projekt: Piotr Wisła
Okładka i znak garficzny: Jacek L. Grabowski
Katalog w formacie 27,5 x 24,5 cm, okładka miękka zintegrowana
Nakład 600 egzemplarzy

Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie.

Okładka

W kasach naszych oddziałów można nabyć książkę Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie. Bogato ilustrowana publikacja, zawierająca pełen katalog eksponatów prezentowanych na zakończonej 31 maja 2015 r. wystawie, jest przewodnikiem po historii rodu Sułkowskich. W trzech językach (polski, angielski, niemiecki) zwięźle opisuje dotychczasowy stan wiedzy na temat poszczególnych członków rodziny na tle wydarzeń historycznych. Wydawnictwo otwiera dyskusję na temat Sułkowskich i zachęca do zagłębienia się w historię książęcej familii oraz dalszych badań w tym zakresie.

Wydawnictwo zdobyło Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2015 roku w kategorii publikacje książkowe.

Wydawnictwo
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
176
ISBN
978-83-881054-1-8
Cena
60.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała, 2015

Zeszyty Sułkowskich II

Okładka

W listopadzie 2013 r. Muzeum w Bielsku-Białej wydało drugi numer „Zeszytów Sułkowskich”. Na publikację złożyły się artykuły słoweńskiej autorki Mojcy Rjavec: Między dumą i oportunizmem: książęta Sułkowscy z Bresternicy pod Mariborem – przyczynek do historii gałęzi rodziny osiadłej na terenach obecnej Słowenii, i dwa teksty Grzegorza Madeja z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej: Jan Józef Alfred Sułkowski (1855-1913), książę bielski na Grodowicach – w setną rocznicę śmierci oraz Ekslibris księgozbioru książąt Sułkowskich w zasobie bibliotecznym Muzeum w Bielsku-Białej. Księgozbiory pomieszczone na bielskim zamku w latach 1720-1945. Promocja publikacji w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy odbyła się 17 listopada w bielskim zamku, podczas kolejnej edycji Zaduszek dla Sułkowskich, tym razem poświęconych 100. rocznicy śmierci ks. Alfreda Sułkowskiego.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka, Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Liczba stron
56
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała, 2013

Sztuka to wolność wyboru, prawo do przeżycia i wzruszenia. Stanisław Oczko – historyk sztuki i malarz

Okładka

Wydawnictwo
Stowarzyszenie historyków sztuki - oddział górnośląski w Katowicach
Autor / Opracowanie
Patryk Oczko
Redakcja
Teresa Dudek Bujarek
Liczba stron
112
ISBN
978-88341-66-9
Cena
5.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Katowice–Bielsko-Biała 2013

Lidia Sztwiertnia Jubileusz & Gość Przemysław Lasak

Okładka

Liczba stron
35
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881053-9-5
Cena
2.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2013

Zeszyty Sułkowskich I

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka, Piotr Kenig, Grzegorz Madej
Liczba stron
64
Cena
10.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2012

Trącanie czasem, czyli cuda na bielskim zamku

Okładka

Jeżeli chcą Państwo wraz z dziećmi przeżyć niesamowitą podróż w czasie, spotkać tajemnicze postacie i poznać historię bielskiego zamku, to zapraszamy do lektury naszego wydawnictwa. Bajka Trącanie czasem, czyli cuda na bielskim zamku pobudza wrażliwość i ciekawość dzieci, doskonali język oraz rozwija wyobraźnię.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Redakcja
Iwona Purzycka
ISBN
978-83-881053-7-1
Cena
5.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2012

Kaplica grobowa książąt Sułkowskich na zamku w Bielsku-Białej

Okładka

Książka jest „cegiełką” na remont kaplicy.

Wydawnictwo
Stowarzyszenie na rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej, Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Grzegorz Madej
Ilustracje
druk czarno-biały
Cena
10.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2011

Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej

Okładka

Książka Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. Prace ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej, obejmuje twórców ikonografii miasta Bielska-Białej, żyjących na przestrzeni blisko dwustu lat. Katalog zawiera prace zgromadzone w zbiorach Muzeum w Bielsku-Białej, zinwentaryzowane w Działach: Etnografii, Historii, Sztuki oraz w Oddziale - Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Są to eksponaty z zakresu malarstwa (oleje, tempery, gwasze, akwarele), rysunku (ołówkiem, węglem, tuszem i kredkami pastelowymi), różnych technik graficznych, mieszanych lub własnych autorów, obiektów artystycznych, widokówek i fotografii artystycznej. Ich autorami są absolwenci wyższych uczelni artystycznych, twórcy ludowi, malarze amatorzy, wydawcy kart pocztowych, którzy w swoim dorobku pozostawili swego rodzaju artystyczne dokumenty świadczące o zmianach zachodzących w urbanistyce i architekturze Bielska i Białej, stopniowo poszerzających zasięg terytorialny i od 1951 roku stanowiących jeden organizm miejski. W książce znalazły się również widoki Bystrej i okolicznych szczytów górskich, będących swoistym zapleczem rekreacyjnym mieszkańców dwumiasta. Publikacja składa się z obszernego wstępu pióra Teresy Dudek Bujarek zatytułowanego Jak bardzo pokochali to miasto... dotyczącego twórców ikonografii Bielska-Białej, artykułu Piotra Keniga Z historii bielskiej widokówkipoświęconego wydawcom kart pocztowych (oba wstępy także w tłumaczeniu na j. angielski), dwóch odrębnych części katalogowych, zawierających obszerny materiał porównawczy dotyczący malarzy, grafików, rysowników oraz wydawców działających na przestrzeni ponad półtorej wieku. Cennym uzupełnieniem całości jest bogato ilustrowany album, zawierający barwne reprodukcje 50 dzieł plastycznych i 44 kart pocztowych. Zawartość merytoryczną publikacji uzupełnia obszerna bibliografia i porównawczy wykaz nazw ulic Bielska-Białej. 
Wydawnictwo zdobyło Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2010 roku w kategorii Publikacje.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek, Elżbieta Teresa Filip, Piotr Kenig
Redakcja
Iwona Purzycka
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881053-4-0
Cena
39.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2010

Moje Miasto Bielsko-Biała

Okładka

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Iwona Koźbiał-Grzegorzek
Redakcja
Iwona Purzycka
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881053-3-3
Cena
8.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2010

Symbioza artystycznych fascynacji Motory i Zmory Emila Zegadłowicza w ilustracjach Stefana Żechowskiego

Okładka

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Redakcja
Iwona Purzycka
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881053-2-6
Cena
2.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2009

Zjednoczona, wolna i niepodległa. 1918-2008 – folder

Okładka

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Marek Matlak
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
16
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881052-8-9
Cena
1.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2008

Fałat znany i nieznany. T.2 Czasy krakowskie. Korespondencja z lat 1895-1910

Okładka

T.2. korespondencji Juliana Fałata, zawierający 334 jednostki korespondencyjne, obejmuje lata 1895-1910. Jest to okres krakowski, najbardziej ciekawy i pod każdym względem twórczy z całego życia wybitnego artysty. To czas, w którym Julian Fałat przystępuje do reorganizacji powierzonej jego opiece Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie; wymienia wysłużoną kadrę pedagogiczną na młodszą, zdolną, otwartą na nowe prądy w sztuce europejskiej i odnoszącą sukcesy artystyczne poza granicami kraju. Przeprowadza jej reformę programową i doprowadza do podniesienia statusu – przeobraża ją w Akademię. Równocześnie prowadzi ożywioną działalność artystyczną wraz z Towarzystwem Artystów Polskich „Sztuka”, którego był współinicjatorem (1897) i prezesem (1906/1907). Pełnił wiele funkcji o charakterze społecznym (prezes Koła Artystyczno-Literackiego, zastępstwo przewodniczącego komisji egzaminacyjnej nauczycieli rysunków w szkołach średnich) i artystycznym (członek Rady Artystycznej przy Ministerstwie Wyznań i Oświaty w Wiedniu, organizacja oddziału austriackiego na Wystawie Powszechnej w Paryżu, przewodniczący komisji organizującej polską salę na Powszechnej Wystawie w Saint Louis). To także okres zmian w życiu osobistym artysty – wziął ślub z Marią Luizą Comello i doczekał się trójki dzieci. To czas kiedy z jednej strony odnosił artystyczne i towarzyskie sukcesy, a z drugiej – doświadczał kłopotów na uczelni i pierwszych trudności w małżeństwie.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Maria Aleksandrowicz
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
500
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
978-83-881052-6-5, 978-83-881052-7-2
Cena
20.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2008

Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej – zarys dziejów bielskiego przemysłu i przewodnik po ekspozycji włókienniczej

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig, Wioletta Stysińska
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
124
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881052-0-3
Cena
2.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2008

Pastelowe miasto Bielsko-Biała

Okładka

Zestaw piętnastu pocztówek przedstawiających wybrane prace z pokonkursowej wystawy Pastelowe Miasto Bielsko-Biała zorganizowanej z okazji setnej rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Do zestawu dołączono krótkie życiorysy autorów zakwalifikowanych do konkursu.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Redakcja
Iwona Purzycka
ISBN
978-83-881052-5-8
Cena
8.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2008

Janosik a fenomen zbójnictwa słowacko-polskiego i czeskiego pogranicza

Okładka

Zapisy z konferencji w Terchovej.

 

Wydawnictwo
Považské múzeum v Žiline
Liczba stron
356
ISBN
978-80-88877-45-5
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
2007

Zbrojownia i Pokój Myśliwski Muzeum w Bielsku-Białej – przewodnik

Okładka

Muzeum w Bielsku-Białej wydało przewodnik po otwartej jesienią 2001 roku ekspozycji stałej, znajdującej się w dwóch salach skrzydła zachodniego pierwszego piętra zamku, umownie nazwanej Zbrojownią i Pokojem Myśliwskim. Zaprezentowano w nim zbiór militariów oraz eksponatów o tematyce myśliwskiej, jaki udało się zgromadzić przez ponad 100-letnią działalność muzealną i kolekcjonerską dwóch odrębnych niegdyś miast: Bielska i Białej. W Zbrojowni przedstawiona jest europejska broń palna wojskowa krótka i długa, broń drzewcowa, broń sieczna, broń kłująca, uzbrojenie ochronne oraz broń orientalna. Znajdują się tutaj również tarcze obronne i dekoracyjne oraz obrazy i grafiki o tematyce batalistycznej, autorstwa m.in. Piotra Michałowskiego, Jerzego i Wojciecha Kossaków. W Pokoju Myśliwskim prezentowana jest broń służąca podczas polowań, zawodów strzeleckich i ćwiczeń, zarówno palna jak i biała. Uzupełnienie ekspozycji stanowią poroża jeleni i saren, różnego rodzaju akcesoria i bibeloty myśliwskie, a także grafiki, rzeźby i obrazy o tematyce łowieckiej.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
54
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
978-83-881052-3-4
Cena
5.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2007

Jedność w różnorodności. Bogactwo kulturowe świata indonezyjskiego

Okładka

Wydawnictwo towarzyszące wystawie Jedność w różnorodności. Bogactwo kulturowe świata indonezyjskiego ze zbiorów Ambasady Republiki Indonezji w Polsce, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz zbiorów własnych i prywatnych kolekcjonerów.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
dr Janusz Kamocki, Sylwia Grudzień
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
28
Ilustracje
druk kolorowy
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2007

Zamek w Bielsku – zarys historyczny

Okładka

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig, Bogusław Chorąży
Liczba stron
120
Cena
5.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2006

Mity antyczne w sztuce na przestrzeni wieków w oparciu o zbiory Muzeum w Bielsku-Białej

Okładka

Mity antyczne w sztuce na przestrzeni wieków w oparciu o zbiory Muzeum w Bielsku-Białej to wydany w formie albumu katalog zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej zawierający fotografie eksponatów prezentowanych na wystawie pod tym samym tytułem. Poza wstępem dotyczącym doboru tematyki, opisów prezentowanych postaci lub mitów, czytelnik znajdzie w nim informacje dotyczące autora, techniki wykonania i czasu powstania eksponatu oraz sposobu jego pozyskania do zbiorów Muzeum. Teksty w języku polskim i angielskim zamieszczone na obwolucie podają krótką historię Zamku i Muzeum oraz charakterystykę ekspozycji.
Album zdobył Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2005 roku w kategorii Publikacje.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Kinga Kawczak
Liczba stron
94
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
83-88105-18-3
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2005

Muzeum w Bielsku-Białej Willa Juliana Fałata w Bystrej – przewodnik

Okładka

Przewodnik po Muzeum Juliana Fałata w Bystrej przedstawia osobę malarza (1853-1929) m.in. w kontekście życia rodzinnego oraz pobytu w Bystrej – małej miejscowości pod Bielskiem. Dzieje willi Fałata po 1929 roku oraz opis ekspozycji prezentujących pamiątki po malarzu uzupełniają fotografie prac artysty i dokumentów.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Maria Aleksandrowicz, Teresa Dudek Bujarek, Marek Matlak
Redakcja
Iwona Purzycka
Liczba stron
88
ISBN
83-88105-17-5
Cena
5.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2005

Prośba o wyspy szczęśliwe. Antologia pieśni miłosnych XIX i XX wieku Beata Raszkiwicz, Marek Mizera

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2004
Uwagi
Audio CD

Kreator – kreacja. Album rzeźby Lidii Sztwiertni

Okładka

Katalog rzeźby Lidii Sztwiertni rozpoczyna się tekstami krytyków podejmujących problematykę kultu artysty obdarzonego boską zdolnością tworzenia, kreatora –kreacji w kontekście twórczości artystki. Część główną – fotografie brązowych odlewów (m.in. prac wystawionych w Muzeum w Bielsku-Białej) poprzedza zaproszenie autorki do "współudziału w tej artystycznej podróży", a zamieszczona w zakończeniu krótka nota biograficzna i wykazy ważniejszych realizacji, wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, dają obraz aktywności twórczej rzeźbiarki. Teksty przetłumaczono na język angielski.

Wydawnictwo
Biblioteka Śląska w Katowicach, Muzeum w Bielsku-Białej
Liczba stron
120
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
83-87849-63-4
Cena
20.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2004

Szlachetny blask metalu. Katalog zbiorów cyny Muzeum w Bielsku-Białej

Okładka

Tematem katalogu jest kolekcja cyny zgromadzona w Muzeum w Bielsku-Białej i prezentowana na wystawie Szlachetny blask metalu. O rozwoju produkcji naczyń cynowych oraz powstaniu i historii cechu konwisarzy, a także o normach (statutach) regulujących pracę rzemieślników pisze Teresa Dudek Bujarek (tekst również w języku angielskim). Katalog obejmuje 163 pozycje, z których każda opatrzona jest szczegółowym opisem przedmiotu, notą katalogową oraz fotografią i przedstawionymi graficznie puncami (sygnaturami).

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Ilustracje
druk czarno-biały
ISBN
83-88105-14-0
Cena
15.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2004

Peter Michal Bohúň w kolekcji Muzeum w Bielsku-Białej

Okładka

Album poświęcony słowackiemu malarzowi Peterowi Michalowi Bohúňowi (1822-1879), którego obrazy znajdują się w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Prezentowane w katalogu dzieła, wzbogacone o nieznane dotąd, a odnalezione w ostatnich latach prace malarza, oraz nota biograficzna i krótka charakterystyka twórczości przybliżają czytelnikowi sylwetkę artysty, którego 125. rocznica śmierci przypadła w 2004 roku. Teksty przetłumaczono na język słowacki i angielski.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek, Kinga Kawczak
Ilustracje
druk kolorowy
ISBN
83-88105-13-2
Cena
20.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2004

Człowiek prehistoryczny. Bogowie, grobowce, wierzenia. Przewodnik po wystawie

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Bożena i Bogusław Chorążowie
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2004

Fałat znany i nieznany. T.1

Okładka

Sylwetka Juliana Fałata (1853-1929) polskiego akwarelisty, a także reformatora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przedstawiona na podstawie korespondencji i innych dokumentów zgromadzonych m.in. w Muzeum w Bielsku-Białej. Listy obrazujące życie artysty do 1895 roku, tj. pracę zarobkową, studia w Monachium, podróże i pierwsze sukcesy artystyczne, poprzedzone wstępem Marii Aleksandrowicz dotyczącym edytorskiego opracowania dokumentów, charakterystyką twórczości artysty autorstwa Jerzego Malinowskiego i wzbogacone licznymi fotografiami stanowią źródło dla badań zarówno nad twórczością Fałata, jak i życiem artystycznym XIX wieku.

 

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Maria Aleksandrowicz
Liczba stron
390
ISBN
83-88105-11-6
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2003

W kręgu Fałata – katalog

Okładka

Katalog W kręgu Fałata wydano dla upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Juliana Fałata (1853-1929) oraz 185. rocznicy założenia Szkoły Sztuk Pięknych, obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przypomnienie osoby Fałata, historii Akademii i reform, jakie w niej przeprowadził, stanowią jednocześnie wprowadzenie do przedstawienia współczesnejKatedry Rysunku Wieczornego. Całości dopełniają fotografie, wykaz studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do roku 1939 oraz spis prac i dokumentów prezentowanych na wystawie w Muzeum w Bielsku-Białej w dniach 30 lipca-5 października 2003 roku.

Wydawnictwo
Muzeum w Bielsku-Białej, Akademia Sztuk Pięknych
Liczba stron
48
ISBN
83088105-12-4
Cena
2.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2003

Malarstwo & Plakat, Michał Kliś. Album 2-częściowy

Okładka

Wydawnictwo
Quest Art Collection, Muzeum w Bielsku-Białej
Liczba stron
136
Ilustracje
druk kolorowy
Cena
10.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2003

Myślą jestem w ukochanym Osieku (związki Juliana Fałata z Osiekiem i rodziną Rudzińskich) – katalog

Okładka

Katalog wystawy Związki Juliana Fałata z Osiekiem i Rodziną Rudzińskichzorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej. Zawarto w nim wspomnienia Macieja Rudzińskiego oraz teksty Jerzego Polaka i Kingi Kawczak przybliżające sylwetkę Juliana Fałata (1853-1929), a także fotografie i reprodukcje dzieł artysty.

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Kinga Kawczak, Jerzy Polak, Maciej Rudziński
Liczba stron
12
ISBN
83-88105-01-9
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2000

Z dziejów luteranizmu w Bielsku-Białej

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig
Liczba stron
69
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 2000

Cmentarz Rzymskokatolicki w Białej

Okładka

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe W Bielsku-Białej, Urząd Miejski w Bielsku-Białej Wydz. Kultury i Sztuki SERIA WYDAWNICZA BIBLIOTEKA BIELSKA-BIAŁEJ Pozycja Nr 13
Redakcja
Jerzy Polak
Liczba stron
323
Cena
5.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1999

150 lat prasy polskiej na Śląsku Cieszyńskim. Zarys historyczny

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig
Liczba stron
53
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1998

Historia bielskiego tramwaju (1895-1945)

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Liczba stron
219
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1998

Pejzaże - Oskar Pawlas - katalog

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Iwona Purzycka
Liczba stron
16
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1997

Jakub Glasner 1879-1942 – katalog

Okładka

Katalog wystawy prac Jakuba Glasnera (1879-1942) otwiera wstęp Jerzego Polaka nawiązujący do pochodzenia artysty i jego związku z rodzinnym miastem Bielskiem. W dalszej części Teresa Dudek Bujarek (kurator wystawy) przedstawia malarza na tle środowiska artystycznego Bielska i Białej I połowy XX wieku, a zamieszczone w katalogu kalendarium wystaw oraz fotografie prac artysty dają obraz jego dorobku artystycznego zarówno w dziedzinie malarstwa, jak i grafiki. Teksty przetłumaczono na język angielski.

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Teresa Dudek Bujarek
Liczba stron
123
ISBN
83-905938-6-6
Cena
15.00 zł
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1997

Historia Misji Towarzystwa Jezusowego w Białej

Okładka

 

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Redakcja
Idzi Panic, Jerzy Polak
Liczba stron
218
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1996

Żydzi w Bielsku, Białej i okolicy. Materiały z sesji naukowej odbytej w dniu 19 stycznia 1996 r.

Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza, Artykuły i komunikaty, zawiera dziewięć referatów wygłoszonych na sesji naukowej zorganizowanej w styczniu 1996 roku. Jerzy Polak opisuje najdawniejsze dzieje Żydów w Białej, Janusz Spyra powstanie i rozwój gminy żydowskiej w Bielsku, a Piotr Kenig ich wkład w rozwój przemysłu wełnianego do końca XIX wieku. Architekturę synagog przedstawia Ewa Chojecka, natomiast malarza i grafika Jakuba Glasnera przybliża czytelnikowi Teresa Dudek Bujarek. Znajdują się tu również rozdziały opisujące cmentarze żydowskie w Bielsku i Białej, ruch syjonistyczny w Bielsku, a także historię Żydów z terenu Czechowic i Dziedzic. Część druga, Wywiady i wspomnienia zawiera teksty opracowane przez dr. Janusza Spyrę, będące owocem rozmów Jacka Proszyka z osobami żydowskiego pochodzenia, dawnymi mieszkańcami Bielska, Białej i okolicy. Całość uzupełniają streszczenia w języku niemieckim oraz indeksy osób i miejscowości.

 

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, Urząd Miejski w Bielsku-Białej
Redakcja
Jerzy Polak, Janusz Spyra
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1996

Bielsko-bialskie studia muzealne II

Okładka

Drugi tom Bielsko-Bialskich studiów muzealnych zawiera artykuły Jerzego Polaka, Bożeny i Bogusława Chorążych, Bogusława Krasnowolskiego, Stanisława Pawłowskiego, Franciszka Jężaka, Idziego Panica, Piotra Greinera, Ryszarda Kaczmarka, Wojciecha Jaworskiego, Teresy Dudek Bujarek, Andrzeja Linerta, Marii Aleksandrowicz i Marka Matlaka. Wydanie uzupełniają streszczenia artykułów w języku niemieckim.

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe W Bielsku-Białej
Redakcja
Jerzy Polak
Liczba stron
241
ISBN
83-900849-7-X
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1995

Muzeum Historii Fotografi

Okładka
Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Autor / Opracowanie
Piotr Kenig
Redakcja
Jerzy Polak
Liczba stron
109
ISBN
83-901390-1-4
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1994

Bielsko-bialskie studia muzealne I

Pierwszy tom Bielsko-Bialskich studiów muzealnych zawiera opracowania przybliżające czytelnikowi różne aspekty historii Podbeskidzia. Bożena i Bogusław Chorążowie, Stanisław Pawłowski oraz Wiesław Kuś przedstawiają sprawozdania i wyniki badań archeologicznych. O historii Bielska-Białej i losach jej mieszkańców piszą Jerzy Polak, Janusz Spyra, Wojciech Jaworski i Zbigniew Kapała oraz Piotr Kenig, Mieczysław Starczewski i Jacek Żyrek. Tradycyjną rzeźbę ludową Śląska Cieszyńskiego prezentuje Małgorzata Tarnawa, natomiast zabytkowe ograny Karola Kuttleta w kościele ewangelickim w Białej stały się tematem opracowania Magdaleny i Jerzego Kukli. W końcowej części publikacji znajduje się Kronika wystaw zorganizowanych w Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej w latach 1991-1992. Wszystkie rozdziały rozszerzono o streszczenia w języku niemieckim.

Wydawnictwo
Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej
Redakcja
Jerzy Polak
Liczba stron
274
ISBN
83-900849-1-0
Dostępność
nakład wyczerpany
Druk
Bielsko-Biała 1993

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.