Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Ciekawe znalezisko archeologiczne w Jaworzu

Archeologom Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej udało się dokonać ciekawego odkrycia. Miało ono miejsce na terenie Zespołu Rehabilitacyjno-Leczniczego w Jaworzu. W 1999 roku pracownicy Muzeum Bożena i Bogusław Chorąży odkryli tam pozostałości osiedla prehistorycznego tzw. kultury łużyckiej z okresu wczesnej epoki żelaza (750–400 p.n.e.). W roku bieżącym, podczas budowy kanalizacji, natknięto się na niezwykle interesujące zabytki prehistoryczne. Jest to grupa pięciu kilkucentymetrowej średnicy krążków ceramicznych wykonanych z fragmentów naczyń glinianych. Tego typu obiekty odkrywane były dotąd w miejscach uważanych przez archeologów za ośrodki kultu solarnego (m.in. na górze Radunii na terenie Dolnego Śląska). W literaturze fachowej przyjmuje się, że jednym ze świadectw funkcjonowania takich ośrodków jest właśnie obecność podobnych krążków ceramicznych. Zdaniem wielu badaczy symbolizują one tarczę słoneczną.

Bożena i Bogusław Chorąży

Pięć ceramicznych krążków

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności