Ciekawe znalezisko archeologiczne w Jaworzu

Archeologom Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej udało się dokonać ciekawego odkrycia. Miało ono miejsce na terenie Zespołu Rehabilitacyjno-Leczniczego w Jaworzu. W 1999 roku pracownicy Muzeum Bożena i Bogusław Chorąży odkryli tam pozostałości osiedla prehistorycznego tzw. kultury łużyckiej z okresu wczesnej epoki żelaza (750–400 p.n.e.). W roku bieżącym, podczas budowy kanalizacji, natknięto się na niezwykle interesujące zabytki prehistoryczne. Jest to grupa pięciu kilkucentymetrowej średnicy krążków ceramicznych wykonanych z fragmentów naczyń glinianych. Tego typu obiekty odkrywane były dotąd w miejscach uważanych przez archeologów za ośrodki kultu solarnego (m.in. na górze Radunii na terenie Dolnego Śląska). W literaturze fachowej przyjmuje się, że jednym ze świadectw funkcjonowania takich ośrodków jest właśnie obecność podobnych krążków ceramicznych. Zdaniem wielu badaczy symbolizują one tarczę słoneczną.

Bożena i Bogusław Chorąży

Pięć ceramicznych krążków