Widziane spod ziemi – wiadomości z Działu Archeologii
-
Zaginione światy – Celtowie w Karpatach Zachodnich
Do jednych z najbardziej znanych prehistorycznych ludów, które odegrały szczególną rolę w rozwoju cywilizacyjnym Europy, z pewnością zaliczyć można starożytnych Celtów. To właśnie im, jeszcze na długo przed…
-
Kim byli mieszkańcy Podbeskidzia w czasach cesarstwa rzymskiego?
To trudne pytanie i z góry musimy rozczarować czytelników: nie potrafimy na nie precyzyjnie odpowiedzieć. Posiadamy jednak na ten temat znacznie więcej informacji, niż do niedawna. Stało się to dzięki ostatnim badaniom wykopaliskowym przeprowadzonym przez Dział Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Prace te miały miejsce na osiedlu z tzw. okresu wpływów rzymskich w Kowalach koło Skoczowa.
-
Odkrywanie bielskiego zamku (Skarby z dziedzińca wydarte – cz. 3)
Bielski zamek stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli przeszłości naszego miasta. Mało kto wie, że historia jego badań ma już ponad 50-letnią tradycję. Zajmowało się nim wielu naukowców – architektów, historyków, archeologów i historyków sztuki.
-
Tajemnice bielskiego pręgierza.
Historia Bielska sięga czasów średniowiecznych. Co prawda nie znamy dokładnej daty jego założenia, wiadomo jednak, że w roku 1312 bielska osada posiadała już status miasta. Nadanie praw miejskich to z…
-
Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku - znany i nieznany.
Świątynia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku to bez wątpienia najcenniejszy zabytek średniowieczny na terenie naszego miasta (ryc. 1). W ostatnim okresie przeszedł on gruntowną renowację…
-
Skarby z dziedzińca wydarte (cz. 2)
Wśród materiałów zabytkowych pozyskanych w trakcie nadzoru archeologicznego prowadzonego podczas budowy zadaszenia nad dziedzińcem wewnętrznym Zamku Sułkowskich niezwykle interesujący zbiór stanowią fragmenty kafli piecowych. Liczy on sobie kilkaset sztuk.
-
Skarby z dziedzińca wydarte (cz. 1)
Zakończyły się właśnie prace ziemne związane z wielką budową na zamku Sułkowskich – szklanym zadaszeniem dziedzińca. Warstwa betonowej posadzki na długie lata zamknęła dostęp do śladów przeszłości zamku, które skrywa ziemia.
-
Prehistoryczni mieszkańcy Podbeskidzia epoki brązu i wczesnej epoki żelaza
Mówiąc o najdawniejszych dziejach współczesnych miejscowości, autorzy różnego rodzaju opracowań rozpoczynają je często od pierwszych wzmianek w źródłach pisanych. Niekiedy tylko, co bardziej wnikliwi, zwracają uwagę na źródła archeologiczne, które dokumentują wcześniejsze dzieje zasiedlenia dzisiejszych miejscowości. Do wyjątków należą informacje dotyczące osadnictwa prehistorycznego, przypadającego na czasy bardzo odległe – epoki: kamienia, brązu i żelaza.
-
"Egzotyczny" zabytek kamienny w zbiorach archeologicznych Muzeum w Bielsku-Białej
Dość niezwykły zabytek, z racji swojego pochodzenia, znajduje się w zbiorach Działu Archeologii bielskiego muzeum. Chodzi o kamienne narzędzie, długości ok. 15 cm, wykonane ze szkliwa wulkanicznego –…
-
Hieronymus Bosch w zbiorach archeologicznych bielskiego muzeum?
Nie! Już spieszymy z wyjaśnieniem! To nie jest odkrycie obrazu tego genialnego wizjonera w przepastnym magazynie Działu Archeologii!
A jednak istnieje pewien związek między twórczością tego niezwykłego artysty a…