1794 – OSTATNIA NADZIEJA RZECZYPOSPOLITEJ

1794 – OSTATNIA NADZIEJA RZECZYPOSPOLITEJ
Wystawa ze zbiorów własnych w 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Zobaczymy najstarsze i rzadko spotykane pierwsze polskie banknoty – Bilety Skarbowe Rady Najwyższej Narodowej z okresu insurekcji o nominałach 5 groszy, 4 zł, 25 zł i 50 zł.  Wśród muzealiów upamiętniających Tadeusza Kościuszkę, jego przysięgę w Krakowie czy bitwę pod Racławicami prezentowane są: plakieta, grafiki, pocztówka, odznaki, medale rocznicowe jak i monety austriackie  bite dla wojsk stojących na terenach polskich w czasie powstania.

kurator: Marek Matlak

Wystawa czynna do 31 grudnia

Wisior pamiątkowy wykonany z okazji setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej,     Kraków, XIX w.
Wisior pamiątkowy wykonany z okazji setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej, Kraków, XIX w.
RZEŹBA - PLAKIETA -
RZEŹBA - PLAKIETA - "Tadeusz Kościuszko", odlew, polichromia, Paweł Terek (1868- po 1955), Bielsko, pocz. XX w.
Bilet Skarbowy Rady Najwyższej Narodowej z okresu insurekcji o nominale 50 zł., Warszawa 1794. r.
Bilet Skarbowy Rady Najwyższej Narodowej z okresu insurekcji o nominale 5 groszy, Warszawa 1794. r.
Grosz bity przez Austriaków w czasie insurekcji kościuszkowskiej dla wojsk stojących na terenach polskich w 1794 r.