Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Jan Paweł II – De Vita Ad Vitam

Data rozpoczęcia Data zakończenia

W bieżącym roku obchodzimy XV rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Na ten rok przypada również dziewięćdziesiąta rocznica urodzin oraz trzydziesta druga rocznica wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły. To także czas oczekiwania na rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. W związku z tymi datami Muzeum w Bielsku-Białej przygotowało dla swoich gości wystawę Jan Paweł II - De Vita Ad Vitam.

Na wystawę składają się pamiątki osobiste po Janie Pawle II, pisma Ojca Świętego z Jego autografami oraz pamiątki dotyczące pielgrzymek do Ojczyzny, w tym m.in. do Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Znajdziemy tu również prezenty, które Ojciec Święty otrzymywał od przedstawicieli władz, parlamentu, osób prywatnych oraz wiele innych pamiątek, często związanych z martyrologią narodu polskiego. Większość eksponatów prezentowanych na wystawie użyczył Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Uzupełnienie wystawy stanowią eksponaty udostępnione przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego, Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który objął wystawę swym patronatem.

Wystawę dopełniają trzy duże fotogramy autorstwa osobistego fotografa papieskiego Arturo Mari oraz trzy zdjęcia Bogdana Ziarki dokumentujące wizytę Ojca Świętego na Podbeskidziu. W trakcie wystawy odbywa się również prezentacja fragmentów filmu Tryptyk rzymski autorstwa Marka Luzara. Reżyser jest także autorem wielkoformatowej dekoracji do wystawy. Limitowany plakat na potrzeby tego wydarzenia wykonał prof. Michał Kliś, natomiast rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia zrealizowała pamiątkową plakietę w limitowanym nakładzie, poświęconą wystawie i XV rocznicy pobytu papieża Polaka w Bielsku-Białej.

W ramach wystawy Muzeum w Bielsku-Białej zaplanowało dwa pokazy filmowe połączone ze spotkaniem z reżyserami tych dzieł. Zaprezentowane zostaną Brat papieża Stanisława Janickiego oraz Tryptyk rzymski Marka Luzara.

Kuratorzy: Iwona Purzycka, Grzegorz Madej
 

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.