Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Chronometryczne orły Mariana Cholerka

Data rozpoczęcia Data zakończenia

MARIAN CHOLEREK
Urodzony w Bielsku-Białej. Reżyser, scenograf, scenarzysta i producent filmów rysunkowych i reklamowych. Do 1993 roku związany był ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Fazista od 1969 do 1971, animator 1971-1975, reżyser od maja 1975. Od 1994 roku jednoosobowa firma i człowiek do wynajęcia. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Filmy dla dzieci: Reksio malarz (debiut), Reksio pogromca (Grand Prix na festiwalu w Bratysławie w 1974 r.), Reksio medalista (Nagroda im. Zenona Wasilewskiego), Wielka podróż Bolka i Lolka (współpraca, nagroda Ministra Kultury i Sztuki w 1978 r.), Pechowy statek – serial, Wyprawa Baltazara Gąbki, Tajemnicza noc, Śladem Wielkiej Rzeki, Przygody lisa Leona i wiele, wiele innych.
Filmy dla dorosłych: Jutro (nagroda dziennikarzy w Krakowie), Strzelnica (nagroda na festiwalu w Teheranie w 1975 r. i w Oberhausen w 1977 r.), Nocne loty, Oracz (nagroda Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI), Odloty (Srebrny Lajkonik festiwalu w Krakowie w 1983 r.), Sirocco, Coś nie tak (wyróżnienie za najlepszy klip na festwalu w Krakowie w 2002 r.), Ostatnia minuta. Ostatnio Maniek pracuje nad komiksami dla najmłodszych.
 

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 8:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności