Jedność w różnorodności. Bogactwo kulturowe świata indonezyjskiego

Jedność w różnorodności. Bogactwo kulturowe świata indonezyjskiego to wystawa etnograficzna  oparta na unikatowych zbiorach Ambasady Republiki Indonezji w Polsce, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, Muzeum w Bielsku-Białej, imponujących zbiorach prywatnych kolekcjonera sztuki indonezyjskiej Andrzeja Wawrzyniaka, etnologa zajmującego się kulturami społeczeństw pozaeuropejskich, Janusza Kamockiego oraz Renaty Lesner-Szwarc i Moniki Strzechowskiej.

Podczas trwania wystawy można było zobaczyć rzeźbę balijską, ręcznie wykonane batiki jawajskie, narzędzia do ich produkcji, figury teatru cieni i lalki tradycyjnego teatru wayang. Barwne stroje narodowe, instrumenty, maski obrzędowe oraz broń, wśród której na szczególną uwagę zasługiwał kris, narodowy sztylet Indonezyjczyków, częściowo wykonany ze stopu pochodzącego z  meteorytu. Niezwykle interesujące okazały się również obrazy batikowane, między innymi z przedstawieniem Męki Pańskiej z wyspy Flores. Dopełnieniem były fotografie ilustrujące codzienne życie Indonezyjczyków oraz najcenniejsze zabytki architektury Jawy. Część wystawy była poświęcona Polakom, którzy przyczynili się do pogłębienia wiedzy na temat tego kraju. Ciekawostką była pierwsza monografia Indonezji w języku polskim z 1913 roku, która posłużyła papieżowi Janowi Pawłowi II w przygotowaniach do pielgrzymki do Indonezji.

Wystawa skierowana była do wszystkich tych, którzy chcieli zapoznać się choć w minimalnym zakresie z kulturą Indonezji. Naszym celem było zaprezentowanie różnorodności kulturowej, etnicznej i religijnej kraju zbliżonego wielkością do obszaru Europy, zamieszkałego przez około 300 grup etnicznych. Mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do uwrażliwienia widza na „inność”, nabrania dystansu do siebie i własnej kultury oraz podjęcia próby zrozumienia odmiennego sposobu życia.