Wystawa malarstwa Romy Ligockiej. Obrazy i słowa

Malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Kobieta w podróży oraz Tylko ja sama są bestsellerami, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Roma Ligocka jest również autorką albumowego wydania poswięconego jej malarstwu pt. Róża. Obrazy i Słowa oraz trzech tomów felietonów.

Roma Ligocka pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z matką przeżyła likwidację getta krakowskiego. Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą wystawę malarską artystki zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat pięćdziesiątych w Piwnicy pod Baranami. Jej malarstwo prezentowane było w Polsce, Niemczech, Ameryce, Anglii, Szwajcarii i Austrii. Wiele jej prac znajduje się w muzeach i zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Anglii, Izraelu, Danii, Niemczech, Włoszech i USA.

W połowie lat sześćdziesiątych Ligocka wyjechała do Niemiec. Pracowała tam jako projektantka kostiumów i scenografii dla filmu, teatru, telewizji, a jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie.

Do Krakowa przyjechała ponownie na początku lat dziewięćdziesiątych na Festiwal Kultury Żydowskiej i na krakowską prapremierę Listy Schindlera. W jednej z postaci filmu – dziewczynce w czerwonym płaszczyku – odnalazła siebie.

Książki i obrazy Romy Ligockiej to opowieści niezwykłej kobiety, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii, odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens. Roma Ligocka, mimo przeżytej tragedii, potrafi powiedzieć: "Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło – a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam".

Felietony Romy Ligockiej co miesiąc można przeczytać w miesięczniku "Pani".