Wokół grafiki: "Czerń, biel i ..."
WOKÓŁ GRAFIKI:
Czerń, biel i…
wystawa grafiki artystycznej
K.M. Bąk, A. Czech, E. Delekta, J. Knopek, N. Pawlus, J. Pietruczuk, J. Skutnik, A. Wajda, L. Zbijowski
04.04.12–06.05.12, Galeria Baszta i Strzelnica
Kuratorki: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Joanna Rupik
Projekt Wokół grafiki towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach
Czerń, biel i…
"Czarno-białe przedstawianie świata jest specyfiką grafiki od jej zarania. Czarno-białe — to nie znaczy tylko w czerni i bieli. To również nie oznacza jedynie czarnego lub białego widzenia istoty, jak zwykło się potocznie mówić o dwubiegunowym pojmowaniu rzeczywistości.
Czarnobiałe to znaczy pełne – rozpięte pomiędzy skrajnościami najciemniejszego i najjaśniejszego. Setki walorów, najsubtelniejszych światłocieni i dyskretnych monochromatów. Czerń i biel, i to, co pomiędzy tworzy pełny obraz świata absolutnie nie czarno-białego. Świata pełnego wzruszeń, emocji, licznych aspektów człowieczeństwa, natury – metafor i metafizyk.
Wystawa, którą mamy zaszczyt zaprezentować publiczności bielskiego Muzeum, jest wyrazem tęsknoty za klasycznym rozumieniem grafiki. Tęsknoty, lecz nie naśladownictwa. W sposób twórczy staramy się przestawić w naszych walorowych obrazach graficznych najróżniejsze pomysły artystyczne na poruszanie się w obszarze monochromatu. Stosując szerokie spektrum możliwości warsztatu – od umocowanych w wielowiekowej tradycji technik metalowych, poprzez druk wypukły, płaski, aż po specyficzne dla XXI wieku cyfrografię, przedstawiamy nasze światy. Światy różnorodne, osobiste, pokazane poprzez pryzmat odrębnych stylistyk, a pomimo to pozostające we wzajemnym dialogu. I sądzę, że dla widza, właśnie ten dialog – wsłuchiwanie się w odrębne głosy uczestników wystawy – będzie najciekawszym doświadczeniem.
Każdy może znaleźć dla siebie odpowiedniego artystę-przewodnika poprzez świat czerni i bieli. Dla jednego najpiękniejsze staną się barokowe struktury malarskich prac Eugeniusza Delekty, kogo innego zachwyci świat delikatnej metaforyki Józefa Knopka, jednemu przypadną do gustu pajęcze liryki Anny Wajdy, a ktoś może odnajdzie swój duchowy autoportret w przytłoczonych postaciach Natalii Pawlus. Nie sposób w kilku zadaniach scharakteryzować wszystkich uczestników, zwłaszcza że pole naszych poszukiwań jest szerokie – od abstrakcyjnych cyfrowych struktur, po metaforycznie realne miniatury ekslibrisu.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że poszukiwania artystyczne zespołu cieszyńskiej Katedry Grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znajdą w Państwa oczach uznanie i dostarczą wartościowych przeżyć i twórczej refleksji."
Dr Krzysztof Marek Bąk
Krzysztof Marek Bąk
Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki cyfrowej oraz przedmiot Wiedza o grafice współczesnej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zajmuje się praktyką i teorią ekslibrisu oraz grafiką.
Swoje prace realizuje w technikach cyfrowych.
Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Swój dorobek prezentował na 50 wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Kuwejcie oraz ponad 100 wystawach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Jest autorem siedmiu wielkoformatowych graficznych instalacji plenerowych na terenie Wielkiej Brytanii.
Adam Czech
Prowadzi zajęcia z zakresu druku płaskiego w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W swoich poszukiwaniach twórczych wykorzystuje litografię i algrafię.
Zajmuje się grafiką komputerową, małą formą graficzną, ekslibrisem, formami wystawienniczymi.
Absolwent Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jego grafiki prezentowane były na kilku wystawach indywidualnych i ponad 100 ekspozycjach grupowych.
Prof. Eugeniusz Delekta
Prowadzi pracownię dyplomową grafiki artystycznej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jest kierownikiem Katedry Grafiki.
Jego działalność artystyczna skupiona jest wokół grafiki i malarstwa – nierzadko przenikających się w obrębie jednego dzieła.
Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Swoje prace prezentował na blisko 70 wystawach indywidualnych w Polsce, Belgii, Republice Czeskiej i Słowacji. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, na których uzyskał 40 nagród i wyróżnień.
Był wieloletnim Dyrektorem Instytutu Sztuki oraz Dziekanem Wydziału Artystycznego w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Prof. Józef Knopek
Prowadzi pracownię druku wklęsłego oraz serigrafii w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem i fotografią.
Ukończył studia na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Swoje grafiki prezentował na 7 wystawach indywidualnych i ponad 50 ekspozycjach zbiorowych.
Natalia Pawlus
Prowadzi zajęcia w pracowni grafiki artystycznej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, dwukrotnie była artystą rezydentem w Guanlan (ChRL).
Jerzy Pietruczuk
Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki edytorskiej oraz internetowej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zajmuje się obecnie grafiką cyfrową i fotografią.
Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Swój dorobek prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą w Niemczech, Włoszech, Australii, Chinach.
Jarosław Skutnik
Wicedyrektor Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Prowadzi zajęcia z zakresu druku wypukłego.
W pracy artystycznej skupia się na działalności w zakresie grafiki warsztatowej, grafiki komputerowej, rysunku, instalacji.
Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Swój dorobek prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Anna Wajda
Pracownik techniczny w pracowni grafiki artystycznej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Swoje poszukiwania twórcze skupia w obszarze technik metalowych.
Absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Swoje prace prezentowała na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Prof. Leszek Zbijowski
Prowadzi pracownię grafiki cyfrowej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W swoich działaniach twórczych skupia się na możliwościach warsztatu cyfrowego.
Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jego dorobek można było oglądać na 30 wystawach indywidualnych w Polsce, Holandii, Belgii i Republice Czeskiej oraz ponad 100 wystawach zbiorowych. Za swoje grafiki otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.
WOKÓŁ GRAFIKI to projekt wystawienniczy Muzeum w Bielsku-Białej, który towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W programie zaplanowane zostały wystawy indywidualne wybitnych artystów-grafików związanych z regionem śląskim, takich jak: Jadwiga Smykowska, Tadeusz Król, Dorota Nowak, Grzegorz Hańderek, oraz zbiorowa wystawa pt.: Czerń, biel i… prezentująca dorobek graficzny artystów-pedagogów Instytutu Sztuki w Cieszynie.
W ramach projektu przygotowane zostały również spotkania z artystami, wykłady, lekcje muzealne i warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży.
Poprzez wydarzenia związane z muzealnym przedsięwzięciem zostanie przypomniana historia i rola grafiki artystycznej na Śląsku, która nieprzerwanie od 1945 roku reprezentowała wysoki poziom, a obecnie, znajduje się w czołówce światowej, o czym świadczą chociażby międzynarodowe osiągnięcia artystów uczestniczących w projekcie.