Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Wokół grafiki: "Czerń, biel i ..."

Start date End date

WOKÓŁ GRAFIKI:

Czerń, biel i…

wystawa grafiki artystycznej

K.M. Bąk, A. Czech, E. Delekta, J. Knopek, N. Pawlus, J. Pietruczuk, J. Skutnik, A. Wajda, L. Zbijowski


04.04.12–06.05.12, Galeria Baszta i Strzelnica

Kuratorki: Iwona Koźbiał-Grzegorzek, Joanna Rupik

Projekt Wokół grafiki towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach


Czerń, biel i…

"Czarno-białe przedstawianie świata jest specyfiką grafiki od jej zarania. Czarno-białe — to  nie znaczy tylko w czerni i bieli. To również nie oznacza jedynie czarnego lub białego widzenia istoty, jak zwykło się potocznie mówić o dwubiegunowym pojmowaniu rzeczywistości.

Czarnobiałe to znaczy pełne – rozpięte pomiędzy skrajnościami najciemniejszego i najjaśniejszego. Setki walorów, najsubtelniejszych światłocieni i dyskretnych monochromatów. Czerń i biel, i to, co pomiędzy tworzy pełny obraz świata absolutnie nie czarno-białego. Świata pełnego wzruszeń, emocji, licznych aspektów człowieczeństwa, natury – metafor i metafizyk.

Wystawa, którą mamy zaszczyt zaprezentować publiczności bielskiego Muzeum, jest wyrazem tęsknoty za klasycznym rozumieniem grafiki. Tęsknoty, lecz nie naśladownictwa. W sposób twórczy staramy się przestawić w naszych walorowych obrazach graficznych najróżniejsze pomysły artystyczne na poruszanie się w obszarze monochromatu. Stosując szerokie spektrum możliwości warsztatu – od umocowanych w wielowiekowej tradycji technik metalowych, poprzez druk wypukły, płaski, aż po specyficzne dla XXI wieku cyfrografię, przedstawiamy nasze światy. Światy różnorodne, osobiste, pokazane poprzez pryzmat odrębnych stylistyk, a pomimo to pozostające we wzajemnym dialogu. I sądzę, że dla widza, właśnie ten dialog – wsłuchiwanie się w odrębne głosy uczestników wystawy – będzie najciekawszym doświadczeniem.

Każdy może znaleźć dla siebie odpowiedniego artystę-przewodnika poprzez świat czerni i bieli. Dla jednego najpiękniejsze staną się barokowe struktury malarskich prac Eugeniusza Delekty, kogo innego zachwyci świat delikatnej metaforyki Józefa Knopka, jednemu przypadną do gustu pajęcze liryki Anny Wajdy, a ktoś może odnajdzie swój duchowy autoportret w przytłoczonych postaciach Natalii Pawlus. Nie sposób w kilku zadaniach scharakteryzować wszystkich uczestników, zwłaszcza że pole naszych poszukiwań jest szerokie – od abstrakcyjnych cyfrowych struktur, po metaforycznie realne miniatury ekslibrisu.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że poszukiwania artystyczne zespołu cieszyńskiej Katedry Grafiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znajdą w Państwa oczach uznanie i dostarczą wartościowych przeżyć i twórczej refleksji."

Dr Krzysztof Marek Bąk

Krzysztof Marek Bąk

Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki cyfrowej oraz przedmiot Wiedza o grafice współczesnej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zajmuje się praktyką i teorią ekslibrisu oraz grafiką.

Swoje prace realizuje w technikach cyfrowych.

Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Swój dorobek prezentował na 50 wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Kuwejcie oraz ponad 100 wystawach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. Jest autorem siedmiu wielkoformatowych graficznych instalacji plenerowych na terenie Wielkiej Brytanii.

Adam Czech

Prowadzi zajęcia z zakresu druku płaskiego w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W swoich poszukiwaniach twórczych wykorzystuje litografię i algrafię.

Zajmuje się grafiką komputerową, małą formą graficzną, ekslibrisem, formami wystawienniczymi.

Absolwent Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jego grafiki prezentowane były na kilku wystawach indywidualnych i ponad 100 ekspozycjach grupowych.

               

Prof. Eugeniusz Delekta

Prowadzi pracownię dyplomową grafiki artystycznej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jest kierownikiem Katedry Grafiki.

Jego działalność artystyczna skupiona jest wokół grafiki i malarstwa – nierzadko przenikających się w obrębie jednego dzieła.

Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Swoje prace prezentował na blisko 70 wystawach indywidualnych w Polsce, Belgii, Republice Czeskiej i Słowacji. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, na których uzyskał 40 nagród i wyróżnień.

Był wieloletnim Dyrektorem Instytutu Sztuki oraz Dziekanem Wydziału Artystycznego w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prof. Józef Knopek

Prowadzi pracownię druku wklęsłego oraz serigrafii w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem i fotografią.

Ukończył studia na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Swoje grafiki prezentował na 7 wystawach indywidualnych i ponad 50 ekspozycjach zbiorowych.

Natalia Pawlus

Prowadzi zajęcia w pracowni grafiki artystycznej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, dwukrotnie była artystą rezydentem w Guanlan (ChRL).

Jerzy Pietruczuk

Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki edytorskiej oraz internetowej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zajmuje się obecnie grafiką cyfrową i fotografią.

Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Swój dorobek prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą w Niemczech, Włoszech, Australii, Chinach.

Jarosław Skutnik

Wicedyrektor Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prowadzi zajęcia z zakresu druku wypukłego.

W pracy artystycznej skupia się na działalności w zakresie grafiki warsztatowej, grafiki komputerowej, rysunku, instalacji.

Absolwent Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Swój dorobek prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Anna Wajda

Pracownik techniczny w pracowni grafiki artystycznej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Swoje poszukiwania twórcze skupia w obszarze technik metalowych.

Absolwentka Instytutu Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Swoje prace prezentowała na kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Prof. Leszek Zbijowski

Prowadzi pracownię grafiki cyfrowej w Instytucie Sztuki w Cieszynie filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

W swoich działaniach twórczych skupia się na możliwościach warsztatu cyfrowego.

Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Jego dorobek można było oglądać na 30 wystawach indywidualnych w Polsce, Holandii, Belgii i Republice Czeskiej oraz ponad 100 wystawach zbiorowych. Za swoje grafiki otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia.

WOKÓŁ GRAFIKI to projekt wystawienniczy Muzeum w Bielsku-Białej, który towarzyszy 8. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. W programie zaplanowane zostały wystawy indywidualne wybitnych artystów-grafików związanych z regionem śląskim, takich jak: Jadwiga Smykowska, Tadeusz Król, Dorota Nowak, Grzegorz Hańderek, oraz zbiorowa wystawa pt.: Czerń, biel i… prezentująca dorobek graficzny artystów-pedagogów Instytutu Sztuki w Cieszynie.

W ramach projektu przygotowane zostały również spotkania z artystami, wykłady, lekcje muzealne i warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży.

Poprzez wydarzenia związane z muzealnym przedsięwzięciem zostanie przypomniana historia i rola grafiki artystycznej na Śląsku, która nieprzerwanie od 1945 roku reprezentowała wysoki poziom, a obecnie, znajduje się w czołówce światowej, o czym świadczą chociażby  międzynarodowe osiągnięcia artystów uczestniczących w projekcie.

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności