Ekspozycje czasowe – Fałatówka
-
Akademia Sztuk Pięknych w Bystrej continuum: Jan Wojnarski
Start date End dateEkspozycja prac malarskich i graficznych Jana Józefa Wojnarskiego (1879–1937), pejzażysty i profesora grafiki ASP w Krakowie, jednego z sygnatariuszy listu do Juliana Fałata z 20 czerwca 1929 roku, skierowanego na…
-
Konstanty Laszczka – rzeźbiarz i medalier
Start time Start dateObejmując w 1895 roku stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, Julian Fałat miał już jasno wytyczoną drogę reformy placówki i ambitny cel podniesienia jej do rangi uczelni wyższej.
-
Akademia Sztuk Pięknych w Bystrej
Start date End dateTego- i przyszłoroczne ekspozycje, przygotowane w ramach realizacji fałatowskiego projektu Magistrae Artis w Fałatówce, mają na celu przybliżenie twórczości artystów – profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od połowy wakacji zapraszamy do Bystrej na pokaz archiwaliów oraz kompozycji rysunkowych i rzeźbiarskich autorstwa wybranych sygnatariuszy dwóch listów skierowanych do Juliana Fałata, a zaczynających się od słów: Wielce Szanowny i Drogi Panie Dyrektorze! oraz Kochany Dyrektorze!
-
STEFAN FILIPKIEWICZ – PEJZAŻYSTA
Start time Start dateKrytyk i publicysta Artur Schroeder, recenzując na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” wystawę prac Stefana Filipkiewicza, zorganizowaną w 1914 roku w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, napisał: to jeden z wybitniejszych współczesnych pejzażystów...
-
WŁADYSŁAW JAROCKI – MALARZ I REDAKTOR
Start time Start dateWładysław Jarocki (1879–1965) był człowiekiem i artystą wielu aktywności, a współcześnie jest nieco zapomniany. Parał się malarstwem, rysunkiem, grafiką, był architektem, nauczycielem akademickim i naczelnym redaktorem czasopisma artystycznego. Należał do animatorów ruchu plastycznego, był oddany sztuce i ojczyźnie oraz niestrudzonym propagatorem sztuki polskiej w kraju i poza jego granicami. Wielki admirator Huculszczyzny, Tatr i Podhala, który zyskał międzynarodową sławę, a jego prace znalazły się w kolekcjach prywatnych i muzealnych niemal całej Europy i Stanów Zjednoczonych.
-
FAŁATOWSKIE „SZTUKI PIĘKNE”
Start date End dateW kolejnym roku realizacji projektu Magistrae Artis w Fałatówce pozostajemy w kręgu artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. W pierwszym półroczu będzie to intelektualne i emocjonalne spotkanie z twórczością dwóch wybitnych malarzy: Władysława Jarockiego (1869–1965) i Stefana Filipkiewicza (1869–1944), którzy przybyli z wizytą do Bystrej, do sędziwego mistrza – Juliana Fałata. Przyjechali w listopadzie 1924 roku, aby omówić przygotowania do specjalnego numeru „Sztuk Pięknych” w całości poświęconego wybitnemu akwareliście. Ekspozycję w bystrzańskiej willi zatytułowaliśmy Fałatowskie „Sztuki Piękne”.
-
Kochany Mistrzu! Jakub Glasner
Start date End dateKolejna ekspozycja zorganizowana w ramach projektu Magistrae Artis w Fałatówce jest jedną z inicjatyw wystawienniczych, mających na celu uczczenie Juliana Fałata i – przypadającej w 2023 roku – 170. rocznicy jego urodzin.
-
Teka „Wilno” Ignacego Pinkasa
Start date End dateDruga – w tym roku – ekspozycja przygotowana w ramach projektu Magistrae Artis w Fałatówce, przybliża postać i twórcze działania malarza i grafika Ignacego Pinkasa.
-
Grupa Czartak
Start date End dateBystra, odkąd zamieszkał w niej Julian Fałat, stała się miejscem tętniącym życiem towarzyskim i terenem spotkań artystycznych. Nie licząc najbliższej rodziny malarza, lista zacnych i znamienitych osobistości odwiedzających jego dom i pracownię jest imponująca.
-
III Międzynarodowy Plener Malarski im. Juliana Fałata Bielsko-Biała - Bystra 2021 – wystawa
Start date End datePo raz trzeci spotkają się artyści specjalizujący się w technice akwareli, aby uczestniczyć w plenerze malarskim dedykowanym Julianowi Fałatowi (1853–1929), jednemu z wybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku, osiadłemu na stałe w Bystrej.