Odkrywanie tajemnic Majów – polskie wykopaliska w Gwatemali

Wystawa fotografii Roberta Słabońskiego połączona z ekspozycją zabytków z kręgu cywilizacji Mezoameryki.

9 listopada 2011 roku o godz. 17.45 będzie miał miejsce wykład dr. Jarosława Źrałki i Roberta Słabońskiego na temat polskich badań archeologicznych na stanowisku Nakum w Gwatemali. WSTĘP WOLNY.

Ekspozycja składa się głównie z plansz prezentujących znakomite zdjęcia autorstwa Roberta Słabońskiego, który od lat uwiecznia swym obiektywem badania archeologiczne w różnych zakątkach świata. Od roku 2006 polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prowadzą samodzielne prace archeologiczne w Gwatemali. Jest to pierwszy w pełni samodzielny polski projekt, prowadzony na terenie starożytnego miasta kultury Majów o nazwie Nakum położonego w północno-wschodniej części Gwatemali.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Co odkrywają archeolodzy w ruinach miast starożytnych Majów? Co skrywają piramidy? Jak liczyli Majowie?
Dlaczego kalendarz Majów kończy się w grudniu 2012 roku? Czy Majowie lubili kakao? Jak wyglądał majański mecz w piłkę?

Wszystkich tych rzeczy dowiecie się na warsztatach poświęconych tej niezwykłej cywilizacji.
Na końcu spróbujecie własnych sił – wykonacie własne naczynie zdobione malowidłami i zapiszecie liczby w systemie rachunkowym starożytnych Majów.