Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Stanisław Kluska. Grafika.

Data rozpoczęcia Data zakończenia

Wystawa towarzysząca 9. Triennale Grafiki Polskiej Katowice 2015

Zamek książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Wystawa czynna do 15 listopada 2015 roku

Zapraszamy do obejrzenia wystawy grafik prof. Stanisława Kluski, wybitnego artysty i pedagoga związanego z katowicką Akademią Sztuk Pięknych. W salach bielskiego Muzeum prezentujemy kilkadziesiąt grafik wykonanych w technice suchej igły i akwaforty, w których Stanisław Kluska jest niekwestionowanym mistrzem. Na ekspozycji znajdują się znane dzieła, takie jak Katedra (1985), Spotkanie z E (1987), a także te, które jeszcze nigdy nie były prezentowane szerokiej publiczności.
Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. Tajniki grafiki oraz Graficzne know-how. Szczegółowych informacji udziela Dział Edukacji – 33 821 03 03.

 

„…Stanisław Kluska należy do tych artystów, którzy w sztuce nie szukają czystości formy, estetyki, piękna formalnego. Bliscy są mu poeci mentorzy, moralizatorzy, gdyż podobnie jak oni wypowiada się, oczywiście wypowiada się obrazem, który należy czytać. Treść grafik jest ważna, a tematem jest zawsze człowiek i jego los niezmienny w kołowrocie historii. Kluska jest obserwatorem i narratorem. Przygląda się światu z pewnego dystansu z życzliwością i ironią. Ludzie obserwowani przez Kluskę jawią się jako istoty zaklęte w bezsensownym dążeniu, uwikłane w los zamknięty, z góry przesądzony przeznaczeniem. Jest to swego rodzaju historia opętanych i spętanych. Obrazy Kluski przypominają owe okręty szaleńców, średniowieczne tańce śmierci, szpitale wariatów, nekropolia. Wszystko to marność, wszystko już było, memento mori. Kluska przejęty wizją apokalipsy, przemijania, podobny jest do starych mistrzów, którzy podobnie ostrzegali ludzi przed końcem świata. Grafiki Kluski jednak nie straszą, są zbitką obrazów dających tylko do myślenia, nawołują do pokory, są moralitetem sprawiedliwego mentora.”

Prof. Leszek Rózga
 

Stanisław Kluska urodził się 4 grudnia 1940 roku w Skale.
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz Wydziału Grafiki w Katowicach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1964 roku w Pracowni Plakatu doc. Bogusława Góreckiego oraz w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Aleksandra Raka.
Od 1969 do 2011 roku był związany z macierzystą uczelnią. W latach 1970-1976 kierował Pracownią Liternictwa i Typografii, przekształcając ją w 1976 roku, według autorskiego programu, w Pracownię Grafiki Książki, którą prowadził do roku 1984. Od 1977 do 1984 roku był kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego I na Wydziale Grafiki w Katowicach. Równolegle, w latach 1978-1979, prowadził Pracownię Plakatu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1984 roku objął prowadzenie Pracowni Druku Wklęsłego na katowickim Wydziale Grafiki. Następnie, w latach 1986-1999 został kierownikiem Katedry Grafiki Warsztatowej, prowadząc jednocześnie Pracownię Druku Wklęsłego, a w latach następnych Pracownię Druku Wypukłego, Pracownię Rysunku i Malarstwa. Od 2006 do 2011 roku prowadził Pracownię Interpretacji Literatury.
Od 1997 roku jest profesorem zwyczajnym.
W latach 1981-1990 był członkiem Senatu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1985 do 1990 roku był Dziekanem Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2001-2002 pełnił funkcję Prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Członek komisji artystycznych m.in.: Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego, (późniejszej Krajowej Agencji Wydawniczej w Katowicach); Wydawnictwa Śląsk – Katowice, ART  – ZPAP – Odział w Katowicach. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki w zakresie grafiki. Juror konkursów w dziedzinie plakatu i grafiki m.in.: VII Biennale Plakatu Polskiego, Ogólnopolskiego konkursu na grafikę im. Aleksandra Raka. Kurator I Triennale Grafiki Polskiej Katowice 1991.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1998); Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005), Medalem Kapituły 40-lecia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Biblioteki Głównej ASP w Krakowie.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat: 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: pn - cz 9:00 - 15:00, pt 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.