Jà¡n Hrnčiarik – Wielki nocny ogród

Galeria im. Księcia A. J. Sułkowskiego

3 lipca w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum w Bielsku-Białej (sale na parterze Zamku) miało miejsce otwarcie wystawy prac Jana Hrnčiarika zatytułowanej Wielki nocny ogród.

Wystawa ta była kolejną prezentacją współczesnej sztuki słowackiej w Polsce, przygotowaną przez Muzeum w Bielsku-Białej we współpracy z Galérią Petra Michala Bohúňa w Liptowskim Mikulaszu.

Jan Hrnčiarik urodził się 3 maja 1957 roku w Liptowskim Mikulaszu. Studia ukończył w 1987 roku w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie  na wydziale konserwacji malarstwa.
W latach 1987-2002 pracował w Galerii Petra M. Bohúňa w Liptowskim Mikulaszu, jako konserwator, a w latach 90. XX wieku także jako wykładowca w II Katedrze Sztuki Użytkowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Rużomberoku oraz Katedrze Wychowania Plastycznego Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberoku. Obecnie zajmuje się wyłącznie twórczością plastyczną. Głównym tworzywem jego kreacji artystycznych jest malarstwo i fotografia, a w mniejszym stopniu obiekty i rysunek. Istotną sprawą dla Hrnčiarika jest zainteresowanie różnymi materiałami, ich chemicznymi i fizycznymi właściwościami, kształtem i strukturą, co wykorzystuje przy ich artystycznym opracowniu. Żródłem jego inspiracji jest natura, a w szczególności struktury powierzchni obiektów przyrodniczych.

Wystawy indywidualne:

1997 – Galéria P. M. Bohúňa, Liptowski Mikulasz, Słowacja