Wystawa "KOBIETY fotografują KOBIETY"
Druga wystawa z cyklu: Do trzech razy sztuka (kobiet).
Wystawa prezentuje dorobek twórczy trzech wybitnych artystek: Yoli Zuchniewicz, Olgi Nieścier, Madame Peripetie.
Wystawa Madame Peripetie zakończyła się wcześniej, pozostałe wystawy możecie Państwo nadal oglądać w naszym Muzeum.
Madame Peripetie
Urodzona w Polsce w 1979 roku. Zdobyła licencjat z fotografii oraz tytuł magistra lingwistyki stosowanej. Otrzymała wiele nagród. Dzięki cyklowi zdjęć Dream Sequence wygrała prestiżowy konkurs fotografii reklamowej w kategorii Ludzie – emocje, a za zwycięstwo w konkursie Druckerei Seltmann Werbefotopreisjej zdjęcia opublikowano w Geschossen+Gedruckt. Jej prace to miraż fotografii mody i rzeźby – wykorzystuje rożne materiały i przedmioty, aby uzyskać spektakularny efekt. W jej pracach widać wpływy surrealistów, dadaistów i nowej fali lat 80. XX wieku, akcenty brytyjskiego post punku i awangardowego teatru Roberta Wilsona. Historie, jakie opowiada za pomocą fotografii, są czasem ponure i ciemne, innym razem pełne koloru, światła i humoru. Fotografia Madame Peripetie jest intrygująca, zastanawiająca i na pewno pobudza wyobraźnię. W najnowszej publikacji, MasterMind: Art direction, fashion styling, and visionary photography, poświęconej aktualnej wizji piękna i fotografii mody, zamieszczono komentarze Madame Peripetie obok wypowiedzi takich osobistości, jak Eugenio Recuenco, Elene Usdin, Anthony Maule i Laetitia Bica.
Yola Zuchniewicz
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Fotografii – FAMU w Pradze (Czechy). Mimo że pasja fotografowania rozpoczęła się kilka lat wcześniej – działała w klubach i towarzystwach fotograficznych Bolesławca (jej rodzinne miasto), Jeleniej Góry i Wrocławia – to właśnie studia w Pradze ukształtowały ją jako fotografa i pozwoliły obrać kierunek późniejszej pracy. Dyplom FAMU w 1987 roku był równoznaczny z wstąpieniem do Związku Polskich Artystów Fotografików w 1988 roku. Po 7-letnim pobycie we Francji, gdzie współpracowała ze środowiskiem teatralnym (Les Sud-Est Théâtre, Les 102, les Comédiens du Possible), powróciła do kraju. Od 1995 roku mieszka w Warszawie, wykonuje wolny zawód fotografa. Portret i akt, ale także to, co jest związane z człowiekiem, co określa jego charakter – przedmiot, miejsca, wnętrza – to najczęstsze tematy jej zdjęć. Modelami są zarówno osoby znane z kręgów artystycznych, aktorzy, dziennikarze, politycy, sportowcy, jak i osoby niepubliczne.
Współpracuje z prasą, agencjami fotograficznymi (eRBe, Fotonova), reklamowymi i public relation (Be Happy, Propeller, Garaż, red8, am2, Netwoork, Think Point), klientami indywidualnymi (m.in.: Delloite, Credit Suisse, Niebieskie Migdały, Błękitna Komoda, Bank RBS, US Pharmacy, Mary Kay, Studio Filmowe Zebra, Provident) oraz Green Gallery i Latającą Galerią. Publikuje m.in. w: "Twoim Stylu", "Urodzie", "Pani", "Cosmopolitan", "Glamour", "Zwierciadle", "Forbsie", "She", "Gracji", "Gali", "Przekroju", "Domu i Wnętrzu", "Marie-Claire", "Press", "Playboyu", "Kosmetykach", "Foto", "Kurierze Photo", "Kobiecie i Życiu", "Poradniku Domowym", "Slovensko", "Film a Divadlo", "Photoreporter" (edycja francuska). Jej publikacje książkowe i kalatogi to m.in.: A History of Nude Photography – The Naked and The Nudeof Jorge Lewinski; In the footsteps of Warsaw’s News; Siostry B; Na huśtawce; 75 lat Polskiego Radia; Era Gwiazd – Międzyzdroje; Ordery Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Wiosenna Aukcja Fotografii Polskiej, Biało-Czerwona, katalogi wystaw. Zawodowo i twórczo związana jest ze „studYO” na warszawskiej Pradze.