Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Wystawa "KOBIETY fotografują KOBIETY"

Start date End date

Druga wystawa z cyklu: Do trzech razy sztuka (kobiet).

Wystawa prezentuje dorobek twórczy trzech wybitnych artystek: Yoli Zuchniewicz, Olgi Nieścier, Madame Peripetie.

 

Wystawa Madame Peripetie zakończyła się wcześniej, pozostałe wystawy możecie Państwo nadal oglądać w naszym Muzeum.

Madame Peripetie

Urodzona w Polsce w 1979 roku. Zdobyła licencjat z fotografii oraz tytuł magistra lingwistyki stosowanej. Otrzymała wiele nagród. Dzięki cyklowi zdjęć Dream Sequence wygrała prestiżowy konkurs fotografii reklamowej w kategorii Ludzie – emocje, a za zwycięstwo w konkursie Druckerei Seltmann Werbefotopreisjej zdjęcia opublikowano w Geschossen+Gedruckt. Jej prace to miraż fotografii mody i rzeźby – wykorzystuje rożne materiały i przedmioty, aby uzyskać spektakularny efekt. W jej pracach widać wpływy surrealistów, dadaistów i nowej fali lat 80. XX wieku, akcenty brytyjskiego post punku i awangardowego teatru Roberta Wilsona. Historie, jakie opowiada za pomocą fotografii, są czasem ponure i ciemne, innym razem pełne koloru, światła i humoru. Fotografia Madame Peripetie jest intrygująca, zastanawiająca i na pewno pobudza wyobraźnię. W najnowszej publikacji, MasterMind: Art direction, fashion styling, and visionary photography, poświęconej aktualnej wizji piękna i fotografii mody, zamieszczono komentarze Madame Peripetie obok wypowiedzi takich osobistości, jak Eugenio Recuenco, Elene Usdin, Anthony Maule i Laetitia Bica.

 

Yola Zuchniewicz

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Fotografii – FAMU w Pradze (Czechy). Mimo że pasja fotografowania rozpoczęła się kilka lat wcześniej – działała w klubach i towarzystwach fotograficznych Bolesławca (jej rodzinne miasto), Jeleniej Góry i Wrocławia – to właśnie studia w Pradze ukształtowały ją jako fotografa i pozwoliły obrać kierunek późniejszej pracy. Dyplom FAMU w 1987 roku był równoznaczny z wstąpieniem do Związku Polskich Artystów Fotografików w 1988 roku. Po 7-letnim pobycie we Francji, gdzie współpracowała ze środowiskiem teatralnym (Les Sud-Est Théâtre, Les 102, les Comédiens du Possible), powróciła do kraju. Od 1995 roku mieszka w Warszawie, wykonuje wolny zawód fotografa. Portret i akt, ale także to, co jest związane z człowiekiem, co określa jego charakter – przedmiot, miejsca, wnętrza – to najczęstsze tematy jej zdjęć. Modelami są zarówno osoby znane z kręgów artystycznych, aktorzy, dziennikarze, politycy, sportowcy, jak i osoby niepubliczne.

Współpracuje z prasą, agencjami fotograficznymi (eRBe, Fotonova), reklamowymi i public relation (Be Happy, Propeller, Garaż, red8, am2, Netwoork, Think Point), klientami indywidualnymi (m.in.: Delloite, Credit Suisse, Niebieskie Migdały, Błękitna Komoda, Bank RBS, US Pharmacy, Mary Kay, Studio Filmowe Zebra, Provident) oraz Green Gallery i Latającą Galerią. Publikuje m.in. w: "Twoim Stylu", "Urodzie", "Pani", "Cosmopolitan", "Glamour", "Zwierciadle", "Forbsie", "She", "Gracji", "Gali", "Przekroju", "Domu i Wnętrzu", "Marie-Claire", "Press", "Playboyu", "Kosmetykach", "Foto", "Kurierze Photo", "Kobiecie i Życiu", "Poradniku Domowym", "Slovensko", "Film a Divadlo", "Photoreporter" (edycja francuska). Jej publikacje książkowe i kalatogi to m.in.: A History of Nude Photography – The Naked and The Nudeof Jorge Lewinski; In the footsteps of Warsaw’s News; Siostry B; Na huśtawce; 75 lat Polskiego Radia; Era Gwiazd – Międzyzdroje; Ordery Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Wiosenna Aukcja Fotografii Polskiej, Biało-Czerwona, katalogi wystaw. Zawodowo i twórczo związana jest ze „studYO” na warszawskiej Pradze.

Madame Peripetie
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Yola Zuchniewicz
Madame Peripetie
Madame Peripetie
Madame Peripetie
Madame Peripetie
Yola Zuchniewicz

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności