Władysław Szostak – Nocny napad – wykład

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

Na rok 2020 przypada jubileusz 75-lecia obecności w Bielsku-Białej Związku Polskich Artystów Plastyków. Droga, jaką przeszedł ZPAP od Oddziału w Bielsku do Okręgu w Bielsku-Białej, naznaczona była działaniami wielu artystów plastyków. Różna była ich rola i osiągnięcia. W ramach muzealnego projektu „Złap kontakt ze sztuką” przypominamy kilku z nich.

Władysław Szostak (1925–1983), absolwent ASP w Krakowie, tuż przed połową lat 50. ubiegłego wieku osiedlił się w Bielsku-Białej. Był niezwykle aktywnym, wieloformatowym artystą. Swoje pomysły realizował na kilku płaszczyznach, m.in. w przestrzeni: filmu animowanego, Miastoprojektu, wydawnictw graficznych, w pracy pedagogicznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jest on twórcą dekoracji sgraffitowych na elewacjach bielsko-bialskich budynków, autorem licznych aranżacji wnętrz, kompozycji graficznych i malarskich (dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów „Bielskich Jesieni”). Należał również do niezwykle aktywnych członków bielsko-bialskiego Oddziału i Okręgu ZPAP (od 1977), był wieloletnim wiceprezesem, a dwukrotnie prezesem. To w dużej mierze dzięki jego zabiegom Związek otworzył się na szeroką współpracę z instytucjami kultury, różnego typu organizacjami, zakładami przemysłowymi oraz galeriami, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Tym wszystkim twórczo-organizacyjnym aktywnościom Władysława Szostaka poświęcimy nasze spotkanie. Prowadzenie Teresa Dudek Bujarek

Liczba osób: do 50 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna) rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Pięć postaci z nożami i pałkami w rękach dokonuja napadu