Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Władysław Szostak – Nocny napad – wykład

End date Start date

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

Na rok 2020 przypada jubileusz 75-lecia obecności w Bielsku-Białej Związku Polskich Artystów Plastyków. Droga, jaką przeszedł ZPAP od Oddziału w Bielsku do Okręgu w Bielsku-Białej, naznaczona była działaniami wielu artystów plastyków. Różna była ich rola i osiągnięcia. W ramach muzealnego projektu „Złap kontakt ze sztuką” przypominamy kilku z nich.

Władysław Szostak (1925–1983), absolwent ASP w Krakowie, tuż przed połową lat 50. ubiegłego wieku osiedlił się w Bielsku-Białej. Był niezwykle aktywnym, wieloformatowym artystą. Swoje pomysły realizował na kilku płaszczyznach, m.in. w przestrzeni: filmu animowanego, Miastoprojektu, wydawnictw graficznych, w pracy pedagogicznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jest on twórcą dekoracji sgraffitowych na elewacjach bielsko-bialskich budynków, autorem licznych aranżacji wnętrz, kompozycji graficznych i malarskich (dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów „Bielskich Jesieni”). Należał również do niezwykle aktywnych członków bielsko-bialskiego Oddziału i Okręgu ZPAP (od 1977), był wieloletnim wiceprezesem, a dwukrotnie prezesem. To w dużej mierze dzięki jego zabiegom Związek otworzył się na szeroką współpracę z instytucjami kultury, różnego typu organizacjami, zakładami przemysłowymi oraz galeriami, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Tym wszystkim twórczo-organizacyjnym aktywnościom Władysława Szostaka poświęcimy nasze spotkanie. Prowadzenie Teresa Dudek Bujarek

Liczba osób: do 50 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna) rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25

Europejskie Dni Dziedzictwa 2020

Pięć postaci z nożami i pałkami w rękach dokonuja napadu

Władysław Szostak, Nocny napad, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, fot. A. Migdał-Drost

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności