Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Zbiory artystyczne

Zbiory Działu Sztuki, ustawicznie powiększane o kolejne obiekty dotyczące różnych przejawów życia kulturalnego i artystycznego Bielska-Białej i szeroko pojętej okolicy, liczą obecnie niespełna sześć tysięcy eksponatów. Ramy czasowe wyznacza z jednej strony starożytność VII wieku przed Chrystusem, z drugiej współczesność XXI stulecia. Najstarszym zabytkiem jest fragment twarzowy pokrywy mumii wykonanej w Egipcie w czasach XXVI dynastii. W zbiorach Działu znajduje się ciekawy zespół gotyckich rzeźb i obrazów o tematyce sakralnej. Są to głównie przedstawienia Madonn, m.in. Madonna z ptaszkiem z końca XIV w., Madonna płaszczowa z początku XVI w.; tryptyk z rzeźbioną centralnie sceną Bożego Narodzenia powstały w Antwerpii na przełomie XV i XVI stulecia oraz wizerunek Archanioła Michała namalowany temperą na desce w krakowskim warsztacie Marcina Czarnego. Eksponaty z zakresu malarstwa i rzeźby od XVII do XIX wieku to, obok prac o tematyce religijnej, także portrety, sceny rodzajowe, historyczne, batalistyczne i mitologiczne oraz pejzaże autorstwa polskich i obcych malarzy: G. Assereto, C. von Balasa, J. Brandta, F. Denysa, S. Duplessisa, A. Flamma, H. Gooveartsa, J. Kossaka, T. Lubienieckiego, J. Matejki, K. Markó, P. Michałowskiego, H. Rodakowskiego, H. Siemiradzkiego, D. van der Smissena, F. Woutersa i wielu innych.

Najciekawszą kolekcję stanowi zbiór malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego (porcelany, fajansu, szkła, srebra, cyny, tkanin), mebli i różnego rodzaju bibelotów pochodzący z XIX i 1. połowy XX wieku, bezpośrednio związany z okresem dynamicznego rozwoju bielskiego i bialskiego społeczeństwa mieszczańskiego. Tworzą go portrety lokalnych elit społeczno-politycznych wykonane m.in. przez: P.M. Bohúňa, M. Strzegockiego, E. Świerkiewicza i J. Stokłosińskiego. Odrębny zespół to teki grafik secesyjnych autorstwa najlepszych ówczesnych europejskich artystów, wydawane przez Jahresmappe der Gesellschaft für vervielfältigende Kunst in Wien w latach 1898-1920. Bogato reprezentowane są zbiory sztuki współczesnej, czyli malarstwa, rzeźby, obiektów, rysunków i grafik XX i XXI wieku. Są to prace artystów okresu Młodej Polski (S. Czajkowski, S. Filipkiewicz, V. Hofman, A. Karpiński, J. Malczewski, A. Neumann, I. Pieńkowski, J. Stanisławski, W. Weiss, L. Wyczółkowski i inni), twórców środowiska artystycznego Bielska i Białej 20-lecia międzywojennego (m.in.: A. Bunsch, J. Fałat, J. Glasner, R. Harlfinger, B.P. Oczko, V. Strauss, F. Zitzman) oraz tworzących w tym regionie w 2. połowie ubiegłego stulecia i związanych z nim obecnie (członkowie Grupy Beskid: J. Bieniek, J. Grabowski, K. Kopczyński, M. Kwaśny, J. Zipser i Z. Zwolski; A. Biedrawa, E. Delekta, J. Hołard, M. Kliś, B. Krzysztof, T. Sztwiertnia, H. Gocyła-Kocyba, E. Bergel, T. Moskała, R. Gryt, T. Król, J. i K. Dadakowie, K.M. Bąk, P. Warchoł i wielu innych), a także prace malarskie i graficzne laureatów Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa Bielska Jesień.

Świadectwem silnego rozwoju organizacji rzemieślniczych na terenie obu miast jest zespół eksponatów związanych z cechami, głównie postrzygaczy sukna, krawców, tkaczy, sukienników, rzeźników i szewców. Cynowe wilkomy, dzbany, kufle, srebrne i złocone zawieszenia cechowe, skórzane i metalowe tarcze oraz lady cechowe drewniane (intarsjowane i polichromowane) i żelazne kute z kamiennym wkładem (ówczesne kasy pancerne i sejfy). W zbiorach, obok przedmiotów cechowych, z cyny, stopów różnych metali, szkła i porcelany wykonane są garnitury stołowe, naczynia użytkowe i przedmioty dekoracyjne powstałe od XVII do XX stulecia.

W zbiorach znajduje się również interesująca kolekcja miniatur z XVIII i XIX wieku malowanych na kości, płótnie, porcelanie, płaskorzeźbionych w kości i wosku; militariów, tj. broni białej i palnej, broni myśliwskiej oraz różnego rodzaju elementów związanych z uzbrojeniem od XVI do XX wieku, a także wyroby kowalstwa artystycznego oraz tkanin użytkowych i unikatowych.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.