Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Zbiory Starej Fabryki

Zadaniem utworzonego w 1979 roku Muzeum Techniki Włókienniczej było gromadzenie zabytków związanych z bielsko-bialskim ośrodkiem przemysłu wełnianego – tego rodzaju eksponaty tworzą też w zbiorach Starej Fabryki największą grupę. Są pośród nich przede wszystkim różnego rodzaju maszyny i urządzenia stosowane w przędzalnictwie, tkactwie oraz wykończalnictwie, a także służące do produkcji kapeluszy. Uzupełniają je urządzenia laboratoryjne, klocki i wałki do drukowania tkanin, prospekty i papiery firmowe oraz bogata kolekcja próbek materiałów miejscowych fabryk. Muzeum szybko rozpoczęło przyjmowanie do swoich zbiorów także przedmiotów związanych z innymi działami szeroko rozumianej techniki, obecnie zaprzestano jednak ich gromadzenia i eksponowania z uwagi na brak miejsca oraz ukierunkowanie instytucji na dokumentowanie historii bielskiego przemysłu. Do zamkniętych i nie poszerzanych już kolekcji należą m.in. maszyny dziewiarskie, pokaźna kolekcja sprzętów gospodarstwa domowego (w tym żelazek do prasowania), ponad sto radioodbiorników, liczne telewizory, gramofony i magnetofony, płyty gramofonowe, maszyny do szycia, pisania i liczenia, a także sprzęt sportowy, głównie narciarski. Jest też nieco eksponatów związanych z pożarnictwem oraz kolekcja elektrotechniczna, przejęta w całości od osoby prywatnej: zabytkowe oprawki na żarówki, bezpieczniki, izolatory, gniazdka, wyłączniki i żarówki. Muzeum dysponuje biblioteką fachową, m.in. z wydawnictwami dotyczącymi techniki włókienniczej z XIX i XX wieku oraz „Rocznikami Polskiego Przemysłu i Handlu” z 1934 i 1938 roku. Można z niej skorzystać na miejscu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 8:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności