Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Fałatówka – historia

Fałatówka, jest oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Mieści się w willi z ogrodem, w którym blisko dwadzieścia lat żył i tworzył Julian Fałat. Artysta nabył ten dom w 1909 r., a dwa lata później wzniósł modrzewiową pracownię (spłonęła w 1935 r.). Po śmierci malarza właścicielami działki i domu zostały dzieci artysty: córka Helena Niemczewska i syn Kazimierz Fałat. Willą do 1943 r. zajmował się Kazimierz, który pokoje wynajmował letnikom bądź udostępniał Towarzystwu Przyjaciół Bystrej Śląskiej (po zakończeniu wojny Kazimierz – żołnierz wojsk niemieckich, wzięty do niewoli we Włoszech – zamieszkał w Wielkiej Brytanii). W 1947 r. nieruchomość została przejęta przez Skarb Państwa jako mienie poniemieckie. Znajdowały się tu: Dom Pracy Twórczej oraz gromadzkie mieszkania. Idea powołania w tym miejscu biograficzno-artystycznego muzeum wybitnego akwarelisty zakiełkowała już w maju 1945 roku, jednak zbieg różnych okoliczności pozwolił na realizację tego zamierzenia dopiero w sierpniu 1973 r., wówczas to udostępniono publiczności Muzeum Artystyczno-Historyczne Juliana Fałata w Bystrej, Oddział Państwowego Muzeum w Bielsku-Białej. Bielskie Muzeum od 2. połowy lat 40. XX w. starało się zabezpieczyć ocalałą w willi spuściznę po artyście, gromadziło prace malarza oraz różnego rodzaju materiał archiwalny, organizowało odczyty i wystawy, mające na celu spopularyzowanie jego twórczość, zarówno w Bielsku-Białej, jak i w innych miastach Polski. Pierwsza stała ekspozycja obejmowała prace artysty wykonane w technikach farb olejnych i akwarelowych, archiwalia oraz meble, przybory malarskie i inne pamiątki po Julianie Fałacie. W ciągu minionych dekad przestrzeń wystawiennicza Fałatówki została poddana kilku modernizacjom (ostatnie w 2013 i 2015 r.), a ekspozycja była ustawicznie wzbogacana o kolejne prace autorstwa Juliana Fałata, o kompozycje innych artystów pochodzące z kolekcji własnej malarza oraz o coraz obszerniejszy materiał archiwalny: różnego typu pamiątki, dokumenty, fotografie, korespondencję od i do artysty, dyplomy, rzeczy osobiste i sprzęty stanowiące wyposażenie budynku, w czasie zamieszkiwania go przez Fałata. Obecnie w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Fałatówce w Bystrej prezentowane są prace mistrza akwareli wykonane w różnych technikach, eksponaty pochodzące z jego własnych zbiorów oraz  archiwalia. Bielscy muzealnicy nie zaprzestają wysiłków na rzecz dalszego rozwoju tej placówki.

[oprac. TDB]

Uprzejmie informujemy, iż dostępny jest do nabycia album "Julian Fałat − Życiorys pędzlem zapisany" − Kolekcja Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej / A Life Story Told in Brushstrokes. The Collections of the Historical Museum in Bielsko-Biala 2017. Redakcja Iwona Purzycka,  autor: Teresa Dudek Bujarek, kalendarium Maria Aleksandrowicz, projekt graficzny, DTP i fotografie Alicja Migdał-Drost. Wydawnictwa

 Opowieść o Fałatówce

Transkrypcja nagrania Opowieść o Fałatówce

 Audiobooki – Biografia Juliana Fałata opowiedziana korespondencją mistrza


 

Fałatówka – ekspozycje stałe

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.