Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Noc Muzeów 2025

Data zakończenia Data rozpoczęcia Data zakończenia

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

Wystawa Pozorna kruchość… to motyw przewodni tegorocznej Nocy Muzeów.  Skłoni ona do refleksji nad ulotnością i delikatnością otaczającego nas świata. Przygotowaliśmy dla Państwa szereg atrakcji – oprowadzania kuratorskie, warsztaty, zabawę dla najmłodszych oraz możliwość nocnego zwiedzania zamku.
Nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji, aby odkryć tajemnice historii w towarzystwie sztuki i kultury.

NOC MUZEÓW 2025

W programie:

  • 20.00 – Otwarcie ekspozycji Zamku Książąt Sułkowskich.
  • 20.00‒24.00 Dostępna również wystawa czasowa Pozorna kruchość. Ceramika ze zbiorów etnograficznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Miejsce: sale wystaw czasowych na pierwszym piętrze.

  • 20.30 oraz 22.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Pozorna kruchość…‒ to dobra okazja, by poznać tajniki dawnego rzemiosła garncarskiego, odkryć bogactwo tradycji związanych z ceramiką oraz zgłębić historię wyrobów pochodzących z różnych regionów. Kuratorka podzieli się wiedzą o technikach produkcji, materiałach oraz znaczeniu garncarstwa w kulturze ludowej. To idealny moment, aby z bliska przyjrzeć się unikalnym eksponatom i dowiedzieć się, że kruchość (pozorna) ceramiki wcale nie oznacza jej słabości.

Miejsce: sale wystaw czasowych na pierwszym piętrze. Zbiórka przed wejściem na wystawę. Maks. liczba osób: 20*.

  • 20.00–22.00 – Zabawa dla najmłodszych Znajdź zwierzaka. Przy wejściu na wystawę czasową rodzice dzieci w wieku do siedmiu lat otrzymają karty pracy. Na nich znajdą wskazówki do odnalezienia sześciu ukrywających się na ekspozycji zwierzątek. Ptaszek, świnka, kogut, kotek, byk i konik będą się chowały między glinianymi misami, pękatymi garnkami i malowanymi dzbanami. Zadanie dla dzieci i rodziców to dotarcie do nich i odpowiedź na pytanie, w której sali się ukryły. Ci, którzy odpowiedzą prawidłowo, otrzymają przy wyjściu małą niespodziankę.
  • 20.00–22.30 – Warsztat – Makatki ludowe

Makatki, czyli dekoracyjne elementy wystroju wnętrz, najczęściej o kształcie prostokąta, zawieszane na ścianie. Celem zajęć jest przybliżenie idei powstawania elementów i motywów zdobniczych na wyrobach Feliksa Matusiaka z Bielan. Uczestnicy, przy użyciu pisaków do tkaniny, zaprojektują i wykonają własną makatkę. 

Miejsce: atrium.

  • 23.00 – Ostatnie wejście do Muzeum.
  • 24.00 – Zakończenie Nocy Muzeów.

Wstęp: 5 zł. Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny.

*Muzeum nie prowadzi zapisów na żadne z wydarzeń. Ograniczona liczba miejsc dot. oprowadzania – każdorazowo maks. 20 osób.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.