Mirosław Mikuszewski, Kreacja 15

Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
Bielsko-Biała

W projekcie Złap kontakt ze sztuką – wypatrzone w magazynie, ostatnim prezentowanym w ramach obchodów jubileuszu 75-lecia obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej jest obiekt, autorstwa Mirosława Mikuszewskiego.

Twórca pochodzi z Lipnika (rocznik 1955), jest absolwentem Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP, gdzie w 1980 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Był on pomysłodawcą, współzałożycielem i przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Artystów Plastyków WALOR w Bielsku-Białej. Obecnie prowadzi własna Pracownię Projektową WALOR.

W swych kreatywnych działaniach pozostał wierny wybranemu kierunkowi studiów. Jest przede wszystkim projektantem o szerokim spektrum twórczej aktywności. Zajmuje się grafiką użytkową, wydawniczą, projektami reklamowymi, komunikacją wizualną oraz aranżowaniem wystroju wnętrz, konstruowaniem mebli, elementów oświetleniowych czy form przemysłowych. W szerokim wachlarzu jego działalności są także aranżacje i prace kuratorskie przy ekspozycjach plastyki: ogólnopolskich („Bielska Jesień”), okręgowych i środowiskowych (Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych). Swoje prace z zakresu szeroko pojętego wzornictwa prezentował na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Francja).

Wiele jego propozycji dotyczących sztuki użytkowej i designu zostało wyróżnionych i nagrodzonych. Jeszcze podczas studiów otrzymał nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie za projekty zaprezentowane na wystawie „Wzornictwo dzieciom”. Jego plakat „Oświęcim ostrzega” wyróżniono w międzynarodowym konkursie, czego wynikiem było zaproszenia do udziału w wystawach w Moskwie i Sofii (1985). Mirosław Mikuszewski jest laureatem konkursu Prezydenta Miasta Bielska-Białej obejmującego opracowanie spójnego systemu informacji miejskiej (1998), otrzymał również nominację do „Ikara” (2015). Jego projekty wyróżniono w konkursie „Projekt Arting 2006”, którego jury – w uzasadnieniu – podkreśliło: projekt informacji i identyfikacji miasta dobrze nawiązuje do jego charakteru i jest dobrą drogą do dalszych poszukiwań.

Mimo rozlicznych zajęć artystycznych znajduje on czas na pracę społeczną. Jest bardzo aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Bielsko-Biała. Przez kilka kadencji pracował w tutejszym zarządzie, w 1983 oraz w latach 1990–1993 był skarbnikiem, a od 2012 jest prezesem. Jest niestrudzonym animatorem życia artystycznego, plastycznego i wizualnego w naszym mieście. Dzięki jego talentom organizacyjnym Związek otworzył się na szeroką współpracę z różnego typu placówkami i instytucjami kultury, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Mikuszewski poprzez swoje działania stara się promować działalność plastyczną i wizualną wszystkich członków tego stowarzyszenia. Usystematyzowane i energiczne zarządzanie ZPAP podniosło status Związku, lokując go w gronie najistotniejszych organizacji kształtujących oblicze kulturalne miasta Bielska-Białej. Z rozmachem przygotował (wspierany przez Krystynę Stec) jubileusze 70- i 75-lecia obecności ZPAP w Bielsku-Białej, uporządkował sytuację prawną związkowej kamienicy pod adresem Rynek 27, w której z powodzeniem funkcjonuje Galeria PPP. Jego aktywność społeczna została zauważona na forum ogólnopolskim i uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony Kulturze Polskiej”.

„Kreacja 15” to stojąca lampa autorskiego projektu i wykonania Mirka Mikuszewskiego, która pozwoli rozjaśnić mrok krótkich, jesiennych dni. Jest to jeden z wielu unikatowych obiektów, w których twórca w umiejętny sposób łączy artystyczną kreację z użytkową funkcją. Na prostym, metalowym stojaku projektant umieścił rozświetloną delikatnym blaskiem żywiczną formę skojarzoną z kobiecym torsem. Kilka chromatycznych, opalizujących i złotych akcentów dopowiada całość.

Oprac. TDB

Lampa stojąca na jednej nodze. Kształt zbliżony nieco do owalu, biała, z kolorowymi elementami.
Kreacja 15