Joanna Fodczuk-Garcia i „bielszczanie” w Kalifornii – Jan Kott i Stanisław Sułkowski to wystawa poświęcona trzem postaciom, które nigdy się nie spotkały, a które łączy sztuka i dwa miejsca na ziemskim globie: Bielsko i Kalifornia. To w pierwszym rzędzie wystawa prezentująca dorobek malarski i realizacje przestrzenne, pochodzącej z Bielska, a od ponad dwudziestu lat tworzącej w Kalifornii, Joanny Fodczuk-Garcii (ur. 1971). Tu też bytowali w różnych okresach swego życia towarzyszący jej w tytule i na wystawie panowie, będący już postaciami historycznymi – Jan Kott, sławny krytyk i teoretyk teatru, krytyk literacki, eseista, poeta i tłumacz oraz książę Stanisław Sułkowski, artysta malarz, przedstawiciel specyficznego, barwnego rodu, wymykającego się stereotypowemu postrzeganiu arystokracji. Ten, skądinąd  przypadkowy, mariaż – acz nie do końca – stanowi interesujący przyczynek do narracji o nietuzinkowych postaciach posiadających bliższe lub dalsze związki z Bielskiem.

Ilustracja 3. Niebieskie okno. Fot. Joanna Esser