Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Smakowanie miasta – Bielsko-Biała w twórczości artystów – Europejskie Dni Dziedzictwa

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Uwaga, liczba osób: 30 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna) rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 508 358 823 lub 33 811 04 25. Zapisy do 10 września do godz. 15.00

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej gromadzi m.in. eksponaty dokumentujące zmiany ikonograficzne zachodzące w tkance architektoniczno-urbanistycznej miasta. Obrazy, grafiki, rysunki i fotografie powstałe na przestrzeni kilkudziesięciu lat pozwalają rozsmakować się w pięknie miasta malowniczo położonego u stóp Beskidów. Punktem wyjścia do rozważań będzie obraz Jana Skawińskiego z 1949 roku.

Bielsko-Biała jest pięknym miastem o długiej historii, malowniczo położonym u stóp Szyndzielni i Klimczoka. Dziesięć lat temu w bielskim muzeum prezentowana była duża wystawa Oblicza Bielska-Białej. Twórcy ikonografii miasta. W ciągu dekady muzealna kolekcja wzbogaciła się o kolejne prace z tego zakresu. W bieżącym roku mija 70 lat od połączenia niegdyś osobnych miast – śląskiego Bielska i małopolskiej Białej – w jeden organizm administracyjny. Rocznica ta jest dobrym pretekstem by na nowo rozsmakować się w jego widokach. Eksponowany – w ramach projektu wystawienniczego Złap kontakt ze sztuką… – obraz Jana Skawińskiego Motyw z Bielska – widok spod teatru na zamek książąt Sułkowskich, powstał dwa lata przed połączeniem miast. Będzie on punktem wyjścia do przedstawienia dzieł pozyskanych do zbiorów artystycznych w ostatnich latach. Są to prace artystów miejscowych i przyjezdnych. Obrazy, rysunki i grafiki autorstwa twórców XX i XXI wieku pokażą nam miasto ich oczami. Czy ich zachwyciło, co ich w nim urzekło – założenie urbanistyczne, architektura, detale, szerokie panoramy, a może zaułki starego miasta? Jak smakuje Bielsko-Biała?

Wykład wygłosi Kinga Kawczak.


Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
Bielsko-Biała

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności