Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Rewolucja neolityczna: początki rolnictwa i hodowli w Europie Środkowowschodniej – Europejskie Dni Dziedzictwa

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Uwaga, liczba osób: 30 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna) rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 508 358 823 lub 33 811 04 25. Zapisy do 10 września do godz. 15.00

„Rewolucja neolityczna” była jednym z najważniejszych procesów w dziejach Europy, kształtując i utrwalając model gospodarki oparty na rolnictwie oraz hodowli zwierząt. Zapewniła ona społecznościom młodszej epoki kamienia nowe źródła żywności i przyczyniła się do rozwoju kultury materialnej oraz struktur społecznych. 

Wykład stanowić będzie próbę przybliżenia słuchaczom kluczowego dla dziejów Europy procesu przemian gospodarczych i społecznych, do jakich doszło w młodszej epoce kamienia. Zostanie on przedstawiony w szerokim kontekście uwzględniającym bliskowschodnie początki tzw. „rewolucji neolitycznej”, której skutkiem było ukształtowanie się nowego modelu gospodarki opartego na uprawie roli i hodowli zwierząt. Omówione zostaną także związane z tym procesem przemiany kulturowe, takie jak pojawienie się nowych form osadnictwa, kultury materialnej oraz monumentalnej architektury.

Wykład wygłosi dr Cezary Namirski.


Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
Bielsko-Biała

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności