Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

EDUKACJA W MUZEUM Rok obrzędowy w tradycji polskiej: wielkanocne zwyczaje

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Zajęcia rozpoczynają się od pogadanki na temat zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych. Zostaje omówiona symbolika Niedzieli Palmowej, a następnie poszczególnych dni w Wielkim Tygodniu, ze szczególnym naciskiem na zwyczaje i obrzędy ludowe, dotyczące tego okresu. Uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób ludność wiejska przygotowywała się do Wielkanocy i w jaki sposób świętowała to najważniejsze w roku liturgicznym święto. Zaznajamiają się również z wierzeniami, legendami i przypowieściami, dotyczącymi tego okresu. Pod koniec zajęć uczestnicy zastanawiają się nad tym, jakie znaczenie miała Wielkanoc dla tradycyjnych społeczności wiejskich. Starają się odpowiedzieć na pytanie, czym różnią się tradycyjne formy świętowania, wynikające z ludowej wizji świata, od współczesnej oprawy świąt Wielkiej Nocy. W części praktycznej zajęć uczestnicy wykonują palmy wielkanocne lub wianki ozdobione zielonymi gałązkami i kwiatami z bibuły.

7 kwietnia 2019, godz. 11.00

Cena 10 zł / osobę. Liczba miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc – tel. 33 821 03 03.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 8:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności