Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Bielski wrzesień. Pamięć o latach okupacji wernisaż

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Wystawa związana z 80-leciem wybuchu II wojny światowej. Przedstawia muzealia z epoki. Odnajdziemy tu historię Bielska i Białej Krakowskiej w czasie okupacji niemieckiej, z elementami życia codziennego w miastach scalonych w jeden organizm miejski pod wspólna nazwą Bielitz. Biała jako Bielitz Ost została wcielona do Bielska.  

W ramach spotkania zapraszamy na:

  • Otwarcie wystawy Bielski wrzesień. Pamięć o latach okupacji, kurator ‒ Marek Matlak
  • Program muzyczno-słowny w wykonaniu Marka Mizery (fortepian) i Iwony Łuniewskiej (recytacja). Wykorzystane zostaną utwory F. Chopina, I. Paderewskiego i K. Szymanowskiego oraz teksty I. Paderewskiego.
  • Sesja popularno-naukowa

- dr Grzegorz Madej, Aleksander Ludwik Sułkowski w obliczu września 1939
- dr Jacek Proszyk, Zagłada Żydów z Bielska i Białej – zarys tematu
- dr Maciej Bujakowsk, O polską mowę pod niemiecką okupacją
- Jacek Kachel, Pamięć buduje świadomość ‒ Walter König, Niemiec walczący z hitlerowcami

3 września, godz. 10.00

Wystawa czynna do 29 marca 2020 roku.
Wernisaż: 3 września, godzina 10.00

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności