Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Wyróżnienie w kategorii wystawy etnograficzne w XXXIV Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” 2013

„Sybilla” to powołany do życia w 1980 roku przez Ministerstwo Kultury i Sztuki ogólnopolski konkurs na najwybitniejsze dokonania w sferze działalności muzealnej. Wyróżnienie w nim traktowane jest jako jedna z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

W tegorocznej edycji wzięły udział muzea z całej Polski, o różnym statusie organizacyjnym i profilu działania. Zgłoszono do konkursu niemal 250 projektów, spośród których jury złożone z wybitnych specjalistów nauk humanistycznych – historyków, historyków sztuki, krytyków, animatorów kultury – dokonało wyboru najlepszych, przyznając im, w ramach poszczególnych kategorii konkursowych, nagrody i wyróżnienia. Uroczysta gala przyznania nagród odbyła się 14 maja 2014 roku w Muzeum Króla Jana III w Wilanowie.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej otrzymało wyróżnienie za wystawę zatytułowaną Od sukna po jedwab – stroje ludowe ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej. Wystawa ta, prezentowana na poddaszu Domu Tkacza, przedstawia przykłady wszystkich ubiorów ludowych zgromadzonych od połowy lat 50. XX wieku w zbiorach etnograficznych Muzeum, a noszonych w okresie międzywojennym w Bielsku, Białej i okolicach. Dopełniają ją meble do przechowywania ubiorów, bielizna kobieca, pojedyncze elementy strojów oraz biżuteria.

 

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 8:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl