Historické muzeum v Bielsku-Białej

Kulturní Instituce Samosprávného Slezského Kraje

Wyróżnienie w kategorii wystawy etnograficzne w XXXIV Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” 2013

„Sybilla” to powołany do życia w 1980 roku przez Ministerstwo Kultury i Sztuki ogólnopolski konkurs na najwybitniejsze dokonania w sferze działalności muzealnej. Wyróżnienie w nim traktowane jest jako jedna z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

W tegorocznej edycji wzięły udział muzea z całej Polski, o różnym statusie organizacyjnym i profilu działania. Zgłoszono do konkursu niemal 250 projektów, spośród których jury złożone z wybitnych specjalistów nauk humanistycznych – historyków, historyków sztuki, krytyków, animatorów kultury – dokonało wyboru najlepszych, przyznając im, w ramach poszczególnych kategorii konkursowych, nagrody i wyróżnienia. Uroczysta gala przyznania nagród odbyła się 14 maja 2014 roku w Muzeum Króla Jana III w Wilanowie.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej otrzymało wyróżnienie za wystawę zatytułowaną Od sukna po jedwab – stroje ludowe ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej. Wystawa ta, prezentowana na poddaszu Domu Tkacza, przedstawia przykłady wszystkich ubiorów ludowych zgromadzonych od połowy lat 50. XX wieku w zbiorach etnograficznych Muzeum, a noszonych w okresie międzywojennym w Bielsku, Białej i okolicach. Dopełniają ją meble do przechowywania ubiorów, bielizna kobieca, pojedyncze elementy strojów oraz biżuteria.

 

Footer

Historické muzeum v Bielsku-Białej
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 8:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności