Wystawa malarstwa słowackiego artysty Lubo Repasky”™ego

ĽUBO REPASKÝ urodził się 20.10.1971roku w Lewoczy, gdzie aktualnie mieszka. W 1985 roku ukończył Średnią Szkołę Artystyczno-Przemysłową w Koszycach, kierunek grafika, w 1995 roku ukończył studia na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu im. P.J. Šafárika w Preszowie – kierunek  sztuka-historia. W sposób aktywny zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektowaniem graficznym i scenografią. Od 1995 roku pracuje jako nauczyciel w Szkole Artystycznej w Lewoczy oraz na Wydziale Pedagogicznym Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku. W 2004 roku otrzymał Państwową Nagrodę Republiki Francuskiej za twórczość artystyczną i działalność pedagogiczną przyznaną przez Akademię Sztuk w Paryżu.

Decydujący wpływ na ukształtowanie autora miały kierunki plastyczne oscylujące pomiędzy malarstwem ekspresyjnym, a racjonalnymi tendencjami konceptualnymi, które ukształtowały się na słowackiej scenie  artystycznej w latach 80. i 90.  Ta oscylacja wytworzyła swego rodzaju tło dla twórczości Lubo Repaskiego, przy czym pod względem stylu bliższy jest mu pierwszy ze wspomnianych prądów.