Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Galeria Współczesnej Sztuki Bielsko-Bialskiego Regionu

Galeria Współczesnej Sztuki Regionu to jedyne miejsce, w którym na stałe istnieje możliwość bliższego poznania lokalnego środowiska plastycznego, począwszy od zakończenia II wojny światowej po dzień dzisiejszy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń wystawienniczą i specyfikę zbiorów w galerii nie są prezentowane prace wszystkich działających w tym regionie twórców. Dokonano wyboru, poprzez który starano się zobrazować mozaikę postaw, stylów i tendencji, jakie występują w szeroko pojętym środowisku bielsko-bialskim. Stałej ocenie publiczności poddane są prace malarskie, graficzne, rysunkowe, rzeźbiarskie, z zakresu tkaniny artystycznej i instalacji 53 artystów związanych z Bielskiem-Białą i regionem. Trudno w tym wypadku mówić o jakiejś zwartej grupie artystycznej czy jednolitym środowisku lub określonej tendencji. Żyjący i tworzący tu malarze, graficy i rzeźbiarze to przedstawiciele różnych kierunków i prądów artystycznych, występujących w sztuce polskiej w drugie połowie XX i na początku XXI wieku. Ich twórczość doskonale obrazuje wszystkie nowoczesne nurty, od abstrakcji organicznej i geometrycznej, poprzez realizm, koloryzm, malarstwo metafizyczne i symboliczne, po hiperrealizm historyczny, nowy ekspresjonizm i sztukę minimalistyczną. Tak duża różnorodność postaw twórczych ma kilka przyczyn. Z jednej strony wynika ona z naturalnych, jak na tak długi czas, różnic pokoleniowych i orientacji artystycznej wyniesionej ze studiów. Drugim i najistotniejszym czynnikiem jest indywidualna, niczym nieskrępowana fantazja plastyczna samych artystów. Wielokierunkowość i niejednolitość prezentowanych dokonań uświadamiają olbrzymi potencjał twórczy, jakim dysponują współcześni artyści regionu bielsko-bialskiego. W środowisku tym możemy nawet mówić o pewnych tradycjach rodzinnych w „uprawianiu sztuk plastycznych”, jak chociażby w przypadku trzech pokoleń malarzy w familii Kwaśnych czy dwóch w rodzinie Klisiów.

Istotną częścią tej ekspozycji są prace członków Grupy Beskid, jedynego formalnego ugrupowania artystycznego, które powstało w Bielsku-Białej pod koniec 1961 roku. Zawiązało ją grono przyjaciół o podobnej wrażliwości, którzy nigdy nie określili jednoznacznie swojego programu artystycznego. W jej skład wchodziło sześciu artystów, dla których najistotniejszym tematem i zadaniem twórczym było propagowanie piękna beskidzkiego krajobrazu. Wspólną cechą ich prac malarskich jest umiłowanie koloru, któremu jako głównemu nośnikowi idei podporządkowane zostały wszystkie przedstawione treści.

Wszystkich miłośników  sztuki współczesnej naszego regionu zapraszamy do głównej siedziby muzeum w Zamku Książąt Sułkowskich. W stałej ekspozycji nastąpiły zmiany. Wszyscy z Państwa, którzy nie zdążyli obejrzeć wystawy "Piotr Wisłą - osobna pora", mogą z twórczością tego artysty zapoznać się w  Galerii Sztuki Współczesnej Bielsko-Bialskiego Regionu. Wystawę dopełniły także prace Małgorzaty Rozeanu i Tamary Berdowskiej. Zapraszamy!

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 8:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności