Wykład: Magistrae Artis w Fałatówce, spotkanie dyskusyjne: Konstanty Laszczka – rzeźbiarz i medalier. Prowadzenie Kinga Kawczak.
Poznamy twórczość Konstantego Laszczki, profesora rzeźby w krakowskiej ASP i przyjaciela Juliana Fałata. W jego bogatym dorobku można znaleźć pełnoplastyczne i płaskorzeźbione portrety Fałata, jego żony oraz córki. Kilka z nich zobaczymy w Bystrej.
Bystra to urocza miejscowość leżąca u stóp Beskidów, zaledwie kilka kilometrów od centrum Bielska-Białej. Tu, w dawnej willi wybitnego akwarelisty Juliana Fałata (1853–1929), w której artysta mieszkał przez prawie 20 lat, znajduje się biograficzno-artystyczne muzeum poświęcone jego osobie. Oprócz dwóch ekspozycji stałych, prezentujemy w niej również wystawy czasowe opatrzone wspólnym tytułem: Magistrae Artis w Fałatówce. Obecna odsłona przedstawia artystów krakowskich, których z bystrzańskim mistrzem połączyły serdeczne kontakty i więzy przyjaźni.
Spotkanie dyskusyjne będzie poświęcone twórczości wybitnego polskiego rzeźbiarza i pedagoga Konstantego Laszczki (1865–1956), który w 1899 roku został powołany przez Juliana Fałata do zacnego grona profesorów krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych (od 1900 Akademii Sztuk Pięknych). Wykształcony w Paryżu artysta jest twórcą rzeźb, medali i kompozycji ceramicznych. Wśród nich jest wiele portretów, są to wizerunki przedstawicieli świata nauki i kultury, wiele z nich to portrety profesorów ASP i UJ, nie brak przedstawień pięknych dam, w tym kilku konterfektów Marii Fałatowej. W oparciu o oryginalne dzieła, jak i bogaty materiał fotograficzny przybliżony zostanie dorobek tego zasłużonego dla polskiej kultury artysty.
Ilustracja Konstanty Laszczka, Głowa żony Juliana Fałata, ok. 1900–1910 [własność MHBB, nr inw. MBB/S/638, fot. Alicja Migdał-Drost].
Miejsce: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej ‒ Fałatówka, ul. J. Fałata 34, Bystra