Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: Kopia mistrza? O plastycznych inspiracjach Petra Michala Bohúňa

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Po raz kolejny bielskie Muzeum bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, tym razem pod hasłem Połączeni dziedzictwem. Zapraszamy do zapoznania się z programem przygotowanym przez naszych muzealników. Wszystkie wykłady w Zamku Książąt Sułkowskich oraz wstęp na wystawę Teka „Wilno” Ignacego Pinkasa w Fałatówce w dniach 10–11 oraz 17–18 września, w godzinach otwarcia Muzeum są bezpłatne.

Wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: Kopia mistrza? O plastycznych inspiracjach Petra Michala Bohúňa, prowadzenie Kinga Kawczak

W bieżącym roku mijają dwa stulecia od urodzin Petra Michala Bohúňa (1822–1879) słowackiego malarza, który 14 ostatnich lat swego życia spędził w Lipniku (ob. Bielsko-Biała). Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej posiada w swoich zbiorach ciekawy zespół jego prac, które co rusz dostarczają muzealnikom nowych impulsów badawczych.

Podobno rzeki łączą, a góry dzielą, ale tak nie jest w przypadku polsko-słowackich powiązań – zwłaszcza kulturalnych. Peter Michal Bohúň uważany jest przez Słowaków za jednego z najważniejszych, narodowych malarzy XIX wieku. Jego talent znalazł także uznanie wśród odbiorców z Bielska, Białej i okolicy. W jego bogatym dorobku znaleźć można liczne portrety oraz obrazy o tematyce religijnej. Innym istotnym elementem jego twórczości są sceny rodzajowe, będące w istocie malarskimi interpretacjami ilustracji wykonanych przez Wilhelma von Kaulbacha oraz jego uczniów do Goethe-Gallerie i Schiller-Gallerie, wydanych przez Fredericka Bruckmanna w Monachium. O tym jak sztuka łączy plastykę i literaturę?, jak splatają się losy artystów?, jak pasjonujące może być odkrywanie zagadek ikonograficznych? opowiemy na niedzielnym spotkaniu.

Zdjęcie promocyjne: Peter M. Bohúň Scena miłosna w parku, po 1867 r., olej na płótnie, fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.

Plakat przedstawiający wydarzenie
Peter M. Bohúň Scena miłosna w parku, po 1867 r., olej na płótnie, fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Peter M. Bohúň Scena miłosna w parku, po 1867 r., olej na płótnie, fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.