Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego
„Magiczny alfabet: filmy i twórcy…”
Twórcy: Vittorio de Sica, Walt Disney, Giuseppe de Santis, Julień Duvivier, Cecil DeMille, Orson Welles, Carl Dreyer
Spotkania prowadzone przez Stanisława Janickiego
Koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, który jest jedynym festiwalem w Europie, prezentującym zapomniane i odnalezione utwory kompozytorów polskich i obcych. Odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku w kilkunastu miejscowościach Polski południowej.
Tokpa Korlo – wystawa fotografii. Jest pierwszą polską prezentacją fotografika publikującego prace głównie w mediach elektronicznych. Wybór 20 fotografii dokonany został spośród zdjęć powstałych na przestrzeni ostatnich 3 lat w…
23 kwietnia 2018, godz. 18.00
Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Oriana Masternak – skrzypce
Maria Dutka – altówka
Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela
W programie: muzyka kompozytorów polskich
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – po raz pierwszy – pragnie Państwa zaprosić na Dzień Wolnej Sztuki, czyli ogólnopolską akcję, której celem jest propagowanie zwiedzania muzeów i galerii w duchu slow.…
Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Europejskiego Dziedzictwa Kultury. W jego ramach Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej proponuje Państwu projekt Złap kontakt ze sztuką, czyli cykl pokazów Wypatrzone w magazynie. Pierwsza odsłona…
Gościem Salonu będzie Jerzy Trela.
Wykład towarzyszący wystawie Zapomniany śląski Stephenson Para – buch! Koła – w ruch! , na temat historii epokowego urządzenia, jakim jest maszyna parowa i jej zastosowania. Zarówno George Stephenson, który jest twórcą lokomotywy parowej, jak i Józef Bożek, do swoich wynalazków adaptowali maszynę parową.
Magiczny alfabet: filmy i twórcy…
…na literę D. Dzieci ulicy, Dzisiejsze czasy, Dama z Szanghaju, Dama kameliowa, Dodek na froncie
Spotkania prowadzone przez Stanisława Janickiego
Spotkanie poświęcone będzie historii bielskiego zamku.
Na wstępie uczestnicy obejrzą makiety zamku przedstawiające zmiany architektoniczne od średniowiecza do chwili obecnej oraz wysłuchają krótkiej prelekcji. W części plastycznej rodzinne zespoły skonstruują makietę, którą zabiorą ze sobą do domu. Zajęcia są okazją dla mieszkańców miasta do zapoznania się z dziejami i architekturą bielskiego zamku.