Muzyka na Zamku

Data zakończenia Data rozpoczęcia

Muzyka na Zamku

Messages Quartet został założony w 2014 r. i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, październik 2015). Zespół został również doceniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego i w lutym 2016 r. został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu w 2017 r. nakładem firmy fonograficznej DUX, została wydana debiutancka płyta zespołu, zawierająca nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej amerykańskiej i polskiej.

Założeniem Messages Quartet jest promocja polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej. Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich – m.in.: Laksy, Panufnika, Weinberga, Szymanowskiego, Moniuszki, Bacewicza, oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych.

Muzycy Messages Quartet są absolwentami UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich (w Paryżu, Brukseli, Wiedniu, Stuttgarcie). Obok działalności koncertowej są wykładowcami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, a także współpracują z czołowymi polskimi zespołami symfonicznymi. Artyści mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

Messages Quartet koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Wiedniu, Londynie oraz Moskwie. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, współpracuje z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, czego efektem są kolejne  premiery rodzimych twórców młodego pokolenia.

W dorobku zespołu jest również wydana w 2014 r., nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie, publikacja wraz z płytą zawierająca nagranie artystów Messages Quartet z utworami kameralnymi Philippa i Xavera Scharwenków.