Z miedzi zrodzone. Wystawa z cyklu HODIE MIHI CRAS TIBI

Zamek książąt Sułkowskich, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 16

III wystawa kolekcjonerska z cyklu Hodie mihi, cras tibi.

Zapoczątkowany w bielskim Muzeum cykl wystaw pod wspólnym tytułem Hodie mihi, cras tibi miał dotychczas dwie odsłony. W 2010 roku otwarta została wystawa Medalierstwo, grafika, bibliofilia etc. od renesansu do współczesności z gabinetu bielskiego kolekcjonera, natomiast dwa lata później Drzeworyty japońskie i brązy dalekowschodnie ze zbiorów Wacława Wacławika. Trzecia wystawa z tego cyklu nosi tytuł Z miedzi zrodzone. Na ekspozycję składają się wyroby o charakterze świeckim, wytworzone z miedzi oraz jej stopów, powstałe w okresie od XV w. do pierwszej połowy wieku XIX, udostępnione przez grupę sześciu kolekcjonerów związanych z miastem nad Białą i okolicami. Na wystawie można zobaczyć kilka grup tematycznych wytworzonych na bazie tytułowego metalu: dzbany oraz inne obiekty korpusowe, moździerze, świeczniki i kinkiety, przyrządy techniczne i pomiarowe, instrumenty muzyczne, a także medalierstwo i małą plastykę. Część z tych obiektów – m.in. świeczniki – została zaprezentowana w układzie chronologicznym, uwzględniającym stylistykę epok, w których zostały wytworzone.

Wystawie towarzyszy cykl spotkań kuratorskich, prowadzonych przez Leszka Wąsa, rzeczoznawcy, kolekcjonera, członka Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.  Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc, informacji udziela i zapisy prowadzi Dział Edukacji:          tel.33 821 03 03.

Serdecznie zapraszamy!

Kuratorzy wystawy: Grzegorz Madej, Wacław Wacławik, Leszek Wąs

Świecznik, moździerz o dwóch uszach, dzban z dekoracją roślinną, misa z motywem wirującej rozety.

Na skrzyni stoją: wanna do chłodzenia wina i konew, w tle dywan, na którym zawieszono mosiężną misę
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Zestaw 23. moździerzy wykonanych z odlewanego brązu, na ścianie 11 mis.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Ekspozycja 25 świeczników z brązu i mosiądzu. Powyżej gablot, na ścianie 5 kinkietów z brązu.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Ekspozycja drobnej plastyki z brązu, mosiądzu i miedzi zaaranżowana w formie tzw.
Wystawa "Z miedzi zrodzone" foto.Małgorzata Motyka-Madej
Stół dębowy, intarsjowany, na którym ustawiona została martwa natura: dzban, misa, lampa, kubki.