Data rozpoczęcia

/ finisz - Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej,
ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
Po raz kolejny bielskie Muzeum bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa, tym razem pod hasłem Połączeni dziedzictwem. Zapraszamy do zapoznania się z programem przygotowanym przez naszych muzealników. Wszystkie wykłady w Zamku Książąt Sułkowskich oraz wstęp na wystawę Teka „Wilno” Ignacego Pinkasa w Fałatówce w dniach 10–11 oraz 17–18 września, w godzinach otwarcia Muzeum są bezpłatne.

11.09.2022, godz. 10.00–12.30 oraz godz. 15.00–17.30

Spacer w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – Śladami Petra Michala Bohúňa po Bielsku-Białej, prowadzenie Teresa Dudek Bujarek
Peter Michal Bohúň był artystą łączącym różne narody i wyznania. Pochodził z Orawy, mieszkał na Liptowie, zmarł w Galicji. Był ewangelikiem, a zyskał mecenasa w Kościele rzymskokatolickim. Był portrecistą, malarzem scen religijnych i ilustrujących romantyczną literaturę.
We wrześniu 2022 r. przypada 200. rocznica urodzin Petra Michala Bohúňa (1822–1879). Podczas wędrówki po współczesnym mieście Bielsko-Biała odkryjemy miejsca związane z postacią tego słowackiego malarza, który 14 lat spędził w mieście nad rzeką Białą; ewangelika, który malował głównie na zamówienie parafii rzymskokatolickich; działacza narodowego, który czynnie uczestniczył w Wiośnie Ludów; malarza akademickiego i nauczyciela, którego twórczość stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego miasta, jest pomostem pomiędzy narodem słowackim i polskim, pomiędzy różnymi konfesjami oraz epokami. Odwiedzimy miejsca, w których żył i tworzył; cmentarze, na których został pochowany malarz oraz jego bliscy (żona i córka), przypomnimy osoby, dzięki którym mógł tu godnie żyć i rozwijać swój talent (przemysłowcy, włodarze miasta, księża), omówimy obrazy o tematyce religijnej, znajdujące się po dziś dzień w przestrzeni naw bielsko-bialskich świątyń rzymskokatolickich oraz prace zgromadzone w kolekcji Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Fot. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Książąt Sułkowskich, ekspozycja stała – Salon Biedermeierowski z ekspozycją prac Bohúňa.

Obrazy P. M. Bohúňa na ekspozycji w zamku