Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Strachy polne i pejzaże wiatrem malowane. Florian Kohut – wystawa z okazji 55-lecia pracy twórczej.

Data rozpoczęcia Data zakończenia

 Stara Fabryka,
pl. Żwirki i Wigury 8

Florian Kohut– artysta spełniony

Florian Kohut Urodzony 23 kwietnia 1952 r. w Rudzicy k. Bielska-Białej.
Nauki w zakresie malarstwa pobierał u Franciszka Suknarowskiego, Małgorzaty Kudły oraz Karola Kubali.
W 1989 r. otrzymał uprawnienia artysty plastyka nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Od 1971 r. jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Należy także do Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (członek zarządu).
Uprawia zawodowo malarstwo plenerowe. Specjalizuje się w technice olejnej, akrylu, akwareli i pastelu.
Od 1970 r. głównym tematem i motywem jego twórczości są strachy polne.
W 1991 r. założył galerię autorską Pod Strachem Polnym w Rudzicy. Jest inicjatorem lokalnego wydarzenia tzw. Dnia Stracha Polnego.
Uczestnik i organizator wielu ogólnopolskich  i międzynarodowych plenerów malarskich oraz  licznych indywidualnych wystaw krajowych i zagranicznych, m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech i USA (m.in. Pałac Sztuki TPSP w Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej BWA „Sokół” w Nowym Sączu, Lwowska Narodowa Galeria Sztuki [Ukraina], Zamek Książ w Wałbrzychu.
.
Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Maroku, Kanadzie, USA, Japonii, RPA, we Włoszech, na Cyprze, w Irlandii, Chinach.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień:

- 1982 –otrzymał odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” nadaną przez ministra kultury i sztuki.
- 2006 .– nominowany przez starostę bielskiego do Nagrody im. ks. Józefa Londzina.
- 2009 .– podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu, Muzyki i Malarstwa Lato z muzami w Nowogardzie zostaje upamiętniony w Alei Gwiazd Uznanych Artystów Malarzy.
- 2010 – laureat Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana
- 2011 – uhonorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
- 2012 – otrzymał statuetkę starosty bielskiego za promowanie i upowszechnianie kultury w powiecie bielskim, oraz statuetkę za 45 lat pracy twórczej.
- 2017 – otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
- 2018 – Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura, plebiscyt „Dziennika Zachodniego”
- 2021 – nagroda artystyczna Robinson 2021 nadana przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków.
- 2021 –  certyfikat Bogactwo ziemi bielskiej dla galeria autorskiej Pod Strachem Polnym w Rudzicy.  
    

Florian Kohut – artysta malarz z Rudzicy. Urodził się, wychował i trwa w podbeskidzkim pejzażu. Pewnie dlatego natura jest wszechobecna w jego pracach. Czy to w akwarelach, czy w pastelach, czy w olejach wreszcie. W każdej z tych technik artysta wypracował swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, świadczący o dojrzałości, wszechstronności i mistrzostwie.
     W akwareli, prócz piękna przetworzonej artystycznie natury, dostrzegamy ze zdumieniem niepowtarzalny nastrój i klimat poezji, zadumy i tajemnicy zaklętej w polnych strachach, stawach, górach, drzewach, jakby osłoniętych mgiełką niedopowiedzeń…
      W pastelach, przedstawiających czy to pejzaże górskie, czy nizinne, czy gorące morza, czy europejskie zabytki, uderza zadziwiająca miękkość ożywiająca nawet wiekowe kamienie, gdy barwa przywołuje światło rozświetlające mroki i chłody, nadająca tym urokliwym pejzażom tyle ciepła…
      Z kolei oleje artysta traktuje impresjonistycznie – zdecydowanymi pociągnięciami pędzla, które jeszcze bardziej podkreślają i wtapiają się w rytm falujących traw, drzew, wody, wiatru… ten ruch, niepokój – a więc życie – natury podkreśla jeszcze jakże różnorodna paleta barw…
      Florian Kohut maluje od przeszło czterdziestu lat: z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Coraz lepiej i dojrzalej, bo do mistrzostwa dochodzi się – o czym nie wszyscy zdają się pamiętać – przez pasję, upór i ciężką pracę. A tych trzech cnót prawdziwego twórcy nikt artyście z Rudzicy nie może odmówić.
      Jest jeszcze jeden, jakże istotny, szczegół tajemnicy jego warsztatu: maluje naturę z natury, w plenerze, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, i to niezależnie od warunków klimatycznych i pór roku. Pewnie dlatego trudno się dopatrzyć w jego pracach fałszu: natura najlepiej podpowiada, jak ją malować, by stwarzała ten jedyny w swoim rodzaju klimat. Wydaje się to takie proste i oczywiste, choć niewielu posiadało tę tajemnicę. A Florian Kohut należy do tych szczęściarzy…
       Jest więc to artysta wszechstronny, dojrzały, znający swoją wartość, uznany tak przez krytykę, jak i rzesze miłośników jego sztuki w kraju i za granicą. Można powiedzieć bez przesady, że Florian Kohut to artysta spełniony.

                                                                                                                                                  Juliusz Wątroba

Wernisaż 17:00  22.04.2022

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.