Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Książęcy karnawał

Lata poprzedzające wybuch I wojny światowej to okres dekadenckiego fin de siecle, kończącego pewną epokę w historii Europy. Za chwilę miała nastąpić hekatomba ładu zapoczątkowanego po Kongresie Wiedeńskim, a stolica Habsburgów nadal trwała w roztańczonym letargu.

W 1909 roku Aleksander Ludwik Sułkowski (1893–1956) – późniejszy IX książę bielski – rozpoczął edukację prawniczą w wiedeńskim Theresianum. W zamyśle jego rodziców tak doborowa uczelnia pozwalała nie tylko na uzyskanie stosownego wykształcenia – była to nie lada okazja do uczestniczenia w życiu towarzyskim habsburskiej arystokracji. Bywanie na rautach, balach i przyjęciach dawało możliwość budowania przyszłej pozycji i znajomości pośród elit, było również idealną okazją do swatania młodzieży. Do takich przyjęć należały między innymi doroczne bale karnawałowe uczelni księcia, odbywające się 1 lutego w wiedeńskim hotelu Continental. Wydarzenie było pożywką dla poczytnych tytułów typu „Wiener Salonblatt” czy „Sport & Salon”, które z pieczołowitością opisywały uczestników oraz ich stroje.

W 1911 roku odnotowano, że w pierwszej parze walc otwarcia zatańczyła hrabianka Mauricette Sant-Genois z prezydentem balu baronem Hansem Possannerem, natomiast w drugiej najstarsza siostra Sułkowskiego, Wanda z wiceprezydentem balu Stefanem von Talliánem. Zauważono również obecność matki księcia, Marii Teresy z domu baronówny Moser von Ebreichsdorf.

Szczególną uwagę opinii publicznej zwróciły wówczas kreacje obydwóch Sułkowskich. Maria Teresa ubrana była w suknię wieczorową z szarmezy w kolorze kukurydzianym, którą pokrywała koronka, dekolt wyszywany był srebrnymi perełkami, a całość obszyta była delikatnym futrem ze skunksa. Natomiast Wanda miała na sobie toaletę wykonaną z muślinu w kolorze pastelowego błękitu z barwnym haftem oraz tunikę w stylu greckim obszytą białym marabutem. Matka z córką w towarzystwie Aleksandra Ludwika uczestniczyły w balu również rok później. Księżna przywdziała wówczas suknię z żółtego jedwabiu, a księżniczka, tańcząc ponownie w drugiej parze walc otwarcia z tym samym partnerem, toaletę z różowego tiulu.

Poza wydarzeniami towarzyskimi tamtego czasu stosownym miejscem do prezentacji kreacji, czy też promocji arystokratycznej młodzieży, zwłaszcza tej na wydaniu, były te same czasopisma. We wspomnianym roku 1911, na łamach „Wiener Salonblatt”, zaprezentowane zostały cztery córki Sułkowskich, których piękny portret zbiorowy nosił uroczy podpis „[…] ein Mädchenbukett […]”. Dwa lata później w „Sport & Salon” zamieszczony został duży portret księżniczki Wandy z krótką notką biograficzną, a w roku 1915 w pierwszym z tytułów, zaprezentowane zostały ponownie cztery córki, a obok nich Aleksander Ludwik w mundurze c.k. armii. Był to już czas niepokojów, Europa wrzała.

Portret Aleksandra Ludwika Sułkowskiego w mundurze
Książę Aleksander Ludwik Sułkowski w mundurze austriackich ułanów. Fotografia z „Wiener Salonblatt”, 11 wrzesień 1915
Portret Wandy Sułkowskiej
Księżniczka Wanda Sułkowska. Fotografia ze „Sport & Salon”, 19 lipca 1913
Portret sióstr księcia Aleksandra Ludwika Sułkowskiego
Siostry księcia Aleksandra Ludwika Sułkowskiego – Wanda, Maria Teresa zwana Daisy, Maria Carola zwana Carry oraz Maria Prisca zwana Pussy. Fotografia z „Wiener Salonblatt”, 8 grudnia 1911

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.