Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Zbiory archeologiczne

Dział Archeologii specjalizuje się w gromadzeniu muzealiów archeologicznych oraz prowadzeniu własnej działalności badawczej. Działalność ta obejmuje teren Podbeskidzia, szczególnie obszar Śląska Cieszyńskiego. W zakresie badań terenowych Dział prowadzi współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytetem Śląskim w Opawie oraz muzeami w Frýdku-Místku i Novym Jičinie.

Zbiór muzealiów archeologicznych, będący w posiadaniu Działu ma charakter regionalny. Zawiera przede wszystkim zabytki archeologiczne z obszaru byłego województwa bielskiego. Materiały te reprezentują wszystkie okresy – od najstarszych śladów pobytu człowieka na tych terenach w epoce kamienia do czasów nowożytnych.

Większość zbiorów Działu pochodzi z badań wykopaliskowych. Warto podkreślić, iż znaczną część jego zasobów stanowią zabytki pozyskane w trakcie badań własnych prowadzonych na terenie starego miasta w Bielsku oraz stanowisk prehistorycznych z obszaru Śląska Cieszyńskiego.

Do najciekawszych eksponatów należą zabytki prehistoryczne, dokumentujące najstarsze ślady pobytu człowieka na Podbeskidziu. Pochodzą one z badań wykopaliskowych prowadzonych na osiedlach prehistorycznych w Grodzisku, gmina Zator, w Jaworzu oraz w Cieszynie-Krasnej. Zbiór ten uzupełniają nieliczne dary, pochodzące z odkryć przypadkowych, takie jak narzędzia kamienne, w tym siekierki i toporki z okresu neolitu.

Cenną grupę muzealiów stanowią również materiały średniowieczne z obrębu założeń obronnych Podbeskidzia. Należy do nich bogaty zespół zabytków z zamków w Oświęcimiu, Bielsku-Białej i Kobiernicach oraz dworów obronnych w Spytkowicach, Graboszycach i Czańcu. Zwrócić należy uwagę na bogaty zestaw różnorodnych form ceramiki naczyniowej oraz liczne egzemplarze średniowiecznych wyrobów metalowych w postaci kluczy, grotów bełtów do kuszy, podków i innych.

Niezwykle interesującą kolekcję stanowi zbiór kafli piecowych, pochodzących z Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku oraz dworu obronnego w Spytkowicach koło Oświęcimia. W zestawie tym najcenniejsze egzemplarze stanowią kafle herbowe właścicieli miasta Bielska oraz ciekawe przykłady kafli gotyckich i renesansowych.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.