Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Podróże kontemplacyjne. Iwa Kruczkowska-Król. Malarstwo

Data rozpoczęcia Data zakończenia

Stara Fabryka
pl. Żwirki i Wigury 8
43-300 Bielsko-Biała
 

Wystawa malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król, na której można obejrzeć obrazy inspirowane kamiennymi ogrodami japońskimi. Na ekspozycji zaprezentowano ponad 80 prac powstałych w latach 2007–2021; jest to największa wystawa artystki związana z tym tematem.

Interesuje mnie stosunek człowieka do natury rozumianej tutaj jako świat flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Projekt inspirowany jest filozofią zen i traktowaniem natury jako źródła inspiracji, pozwalających zachować dystans wobec spraw uważanych zwykle za najważniejsze, a także umożliwiających dostrzeganie rzeczy drobnych, pozornie nieistotnych, wskazując na inne, niż materialne, ważne wartości.

Obok fascynacji naturą bardzo ważną rolę w mojej twórczości zajmuje człowiek. Człowiek widziany poprzez pryzmat podróży, w swojej codzienności tak odmiennej z perspektywy kogoś, kto w nią wchodzi. Bezpośrednim bodźcem tych doświadczeń są spotkania z inną kulturą, inną naturą człowieka i przyrody, dające mi odczucie świeżości spojrzenia, takie jakich można doświadczyć tylko w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe, inne i fascynujące. I to właśnie jest spójny element dla fascynacji naturą i podróżami, to możliwość trwania bez czasu w oderwaniu od rutyny, ale za to w świeżej czujności zachwytu.

Iwa Kruczkowska-Król
 

Iwa Kruczkowska-Król

Urodzona w 1977 r. w Zabrzu, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2004 r. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom ze specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajda uzyskała w 2004 r. W latach 2011–2012 studiowała podyplomowo na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W roku 2017 uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, promotor prof. Zbigniew Bajek. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2010–2014 była członkiem Zarządu Okręgu Krakowskiego ZPAP, a od 2014  do 2018 r. członkiem Zarządu Głównego ZPAP. Zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną.
Zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, często będąc kuratorem tych wystaw.
Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego.
Brała udział w wielu  pobytach rezydencjalnych, plenerach oraz wystawach (w Japonii, USA, Francji, Niemczech, Irlandii,  Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii, Belgii, Indiach, Rumunii, Gruzji, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Albanii).
Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i za granicą, m.in. w: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie;  Galerii Bielskiej BWA, Faculty of Art  and Design West University of Timisoara, Rumunia; Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej; Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Afrykanistycznym w Olkuszu;  Soleil de l’Est w Orleanie, Francja; Kolekcja MiM Museum in Motion –  Castello di San Pietro – Locanda del Re Guerriero, Włochy.

Kurator: Iwona Koźbiał-Grzegorzek

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl
Sekretariat czynny: 9:00 - 14:00

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.