II Międzynarodowy Plener Malarski im. Juliana Fałata
Międzynarodowy Plener Malarski im. Juliana Fałata i Kolorowe emocje
Praktyka malowania en plain air (fr. na świeżym powietrzu) była bardzo bliska Julianowi Fałatowi, jednemu z wybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku. Z prawdziwą przyjemnością poddawał się urokom natury, z nich czerpał inspirację i motywację twórczą. Szczególnie upodobał sobie pejzaż beskidzki: górskie widoki, rwące potoki, bujne lasy, polne kwiaty, chłopskie chaty i rześkie powietrze – w takiej właśnie przestrzeni czuł się najlepiej. Kiedy w 1902 r. przyjechał na kurację do sanatorium dr. Ludwika Jekelsa w Bystrej, wiedział niemal od razu, że ta mała, urocza śląska miejscowość będzie jego miejscem na Ziemi. I tak się stało. Kilka lat później, w 1910 r., artysta związał swoje życie z Bystrą na zawsze. Tu zamieszkał z rodziną, przyjmował gości i oczywiście malował umiłowane przez siebie pejzaże, których piękno zniewalało go o każdej porze roku.
Dziś Fałatówka (oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej) to niezwykłe miejsce, gdzie przechowywana jest pamięć o artyście, jego życiu i twórczości. Można tu oglądać obrazy i pamiątki z nim związane, poznać, jak nigdzie indziej, tajemnice jego biografii. Ale na tym nie koniec. Fałatówka to nie tylko zabytkowa willa z cennymi eksponatami; to także ogród i malownicze widoki rozciągające się dookoła; pobliskie leśne ścieżki, którymi spacerował artysta; to bliskość tych samych gór, które podziwiał. Pomimo upływu lat, urok tego miejsca wciąż istnieje i inspiruje. W tym kontekście, w 2013 r. zrodziła się idea zorganizowania plenerów dedykowanych mistrzowi. Zamiarem organizatorów – Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich – było zaproszenie polskich i zagranicznych twórców, specjalizujących się w akwareli, których zadaniem byłoby malowanie pejzażu z natury. Mieszkańcy i turyści Bystrej, okolic i Bielska-Białej, mogliby zastać artystów pracujących przy sztalugach, poznać tajniki techniki akwarelowej i oczywiście porozmawiać o Fałacie. Idea powoli przerodziła się w czyn i w lipcu 2016 r. odbył się I Międzynarodowy Plener Malarski im. Juliana Fałata. Pogoda dopisała, więc zaproszeni autorzy mogli bez żadnych przeszkód podążać tropem słynnego malarza, czerpiąc do woli inspirację z otaczającego ich krajobrazu. Powstało wiele różnorodnych obrazów. Każdy z twórców, we właściwy dla siebie sposób wykorzystał możliwości, jakie daje akwarela. Podsumowaniem efektów ich pracy była wystawa w Zamku Książąt Sułkowskich, na której zaprezentowano najciekawsze dzieła, z których część trafiła do muzealnej kolekcji.
Na II Międzynarodowy Plener im. Juliana Fałata zaproszonych zostało jedenastu artystów. Do Bystrej przyjadą: Krzysztof Rodak, Baltazar Brukalski, Adam Papke, Anatol Martyniuk, Andrzej Gosik, Beata Musiał-Tomaszewska, Justyna Talik, Kazimierz Twardowski, Krzysztof Ludwin, Michał Kliś i Ryszard Rogala.
Od 21 do 28 lipca br. będzie można zobaczyć malujących akwarelistów, którzy w ten sposób zgodzili się oddać hołd Julianowi Fałatowi. Naturalnie, jak w przypadku pierwszej edycji, po plenerze zaplanowana jest ekspozycja zbiorowa wszystkich uczestników wydarzenia. Dodatkowo, dla publiczności udostępniona zostanie indywidualna wystawa malarstwa Anatola Martyniuka zatytułowana Kolorowe emocje. Ukraiński artysta brał udział w plenerze w 2016 r., wtedy jego prace, ze względu na wysoki poziom i ciekawe ujęcia ikonograficzne, zwróciły szczególną uwagę bielskich muzealników, przez co otrzymał propozycję zorganizowania wyżej wymienionej ekspozycji. Wernisaże obu wystaw odbędą się 28 lipca i zostały wpisane w coroczne, jubileuszowe obchody urodzin Juliana Fałata organizowane przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.
Iwona Koźbiał-Grzegorzek
Wernisaż: 28 lipca 2018, godz.16.00
Również 28 lipca 2018 odbędzie się Piknik Urodzinowy u Fałata z okazji 165. rocznicy urodzin artysty. Zapraszamy wszystkich tradycyjnie w kapeluszach.