Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego

Bertold Piotr Oczko

Bertold Piotr Oczko (1910–1936) w 110. rocznicę urodzin
Syn bielskiego urzędnika i malarza Vincenta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Władysława Jarockiego i Ignacego Pieńkowskiego. Zajmował się malarstwem i grafiką, prezentował swoje prace w warszawskiej Zachęcie, krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, na prestiżowych wystawach Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” oraz w Bielsku.
Poszukując właściwej treści i formy wypowiedzi sięgał po tematykę pejzażową (miejską, podmiejską, górską i nadmorską) i rodzajową. Malował realistyczne i metaforyczne portrety oraz martwe natury. Wiele uwagi poświęcił okolicom rodzinnego domu w Olszówce. Istotę jego malarskiego warsztatu stanowią mięsista faktura, z wyraźnym duktem pędzla oraz intensywna kolorystyka.
W bielskim muzeum znajduje się największa kolekcja jego prac, dostępna on-line na www.muzeum.bielsko.pl w zakładce Działalność naukowa – kwerendy.

Piętrowy dom z czerownym dachem pośród drzew. Dalej kolejne domy.
Obraz Bertolda Piotra Oczki zatytułowany "Dom w ogrodzie" olej na płótnie z ok. 1935 roku.

Stopka strony

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
adres ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
telefon sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
telefon kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
strona www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.

Polityka prywatności