Pleciemy z/o naszych. 80 lat ZPAP
-
PLECIEMY Z/O NASZYCH
W 2025 roku będziemy obchodzić jubileusz 80 lat obecności Związku Polskich Artystów Plastyków w naszym mieście.
-
TOMASZ WIKTOR WOŹNIAK INŻYNIER PEJZAŻYSTA
Nestorem, powstałego w 1945 roku, bielskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków był Tomasz Wiktor Woźniak. Liczył wówczas ponad 60 lat, urodził się bowiem 16 grudnia 1884 roku w Stryju, w Galicji Wschodniej, na terenie monarchii austro-węgierskiej. Jego ojciec miał na imię Józef, a matką była Emilia z Zajączkowskich.
-
ŻYCIE OPOWIEDZIANE OBRAZEM I TKANINĄ MONIKA PRZYBYSZEWSKA-PIWOWARSKA
Niemal nie dotknięte zniszczeniami Bielsko, w pierwszych powojennych miesiącach przyciągnęło na swój obszar wielu migrantów z innych stron Polski. Sporą grupę stanowili warszawiacy, a wśród nich znaleźli się także przedstawiciele zawodów artystycznych – w tym małżeństwo Piwowarskich.
-
Pokaz czasowy tkaniny Moniki Przybyszewskiej-Piwowarskiej
Start date End dateZapraszamy na pokaz czasowy tkaniny Warszawa – Stare Miasto ze zbiorów własnych Muzeum w przestrzeni Galerii Współczesnej Sztuki Bielsko-Bialskiego Regionu – ekspozycja stała pierwszego piętra Zamku Książąt Sułkowskich.
-
Kolory pór roku w malarstwie Jana Wałacha
Jan Wałach to jeden z dwunastu członków bielskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, których rok urodzenia osadzony jest jeszcze mocno w XIX stuleciu. Przyszedł na świat 8 sierpnia 1884 roku, a dożywszy sędziwych lat opuścił swoją ukochaną beskidzką ziemię 30 czerwca 1979.
-
Różne oblicza graficznej twórczości Edwarda Grabowskiego
Są artyści, którzy spełniają się zarówno na drodze twórczej, jak i popularyzatorsko-dydaktycznej, a także angażują się w działalność społeczną. Taką osobą był niechybnie Edward Grabowski, który urodził się 120 lat temu, 9 września w Kętach. Choć dzieciństwo spędził w Małopolsce, to jednak swoje dorosłe życie zawodowe i prywatne w dużej mierze poświęcił sąsiedniemu regionowi śląskiemu.