The Historical Museum in Bielsko-Biała

Silesian Voivodeship Cultural Institution

Wystawa kolekcjonerska z cyklu: "Hodie mihi, cras tibi – dziś mnie, jutro tobie"

Start date End date

Medalierstwo, grafika, bibliofilia etc. od renesansu do współczesności z gabinetu bielskiego kolekcjonera Grzegorza Madeja.

Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę, która ma zapoczątkować cykl HODIE MIHI, CRAS TIBI, umożliwiający naszym gościom zapoznanie się z dzisiejszym, miejscowym i regionalnym środowiskiem kolekcjonerskim.
W początkach nowego stulecia jest czas na swoistą inwentaryzację, której celem ma być ukazanie współczesnych form kolekcjonerstwa antykwarycznego, jego kondycję i rozwój na obszarze Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia.
W okresie od 16 kwietnia do 20 czerwca 2010, będzie można zobaczyć zbiory bielskiego kolekcjonera Grzegorza Madeja. Na wystawie zaprezentowane zostaną trzy podstawowe nurty preferowane przez bielszczanina. Znajdziemy tu: medalierstwo, grafikę, szeroko pojęte bibliofilia oraz działy uzupełniające. Twórca kolekcji proponuje nam wycieczkę od renesansu po współczesność: w grafice od Marcantonio Raimondiego, Georga Pencza czy Virgila Solisa, po grafików współczesnych; w medalierstwie od Antonio Pisano czy Matteo de'Pasti, po takich współczesnych twórców medali, jak Bronisław Chromy i Bronisław Krzysztof; w dziale bibliofilskim będzie można zobaczyć szesnastowieczne oprawy książkowe, współczesne druki bibliofilskie oraz książkowe znaki własnościowe z różnych epok.
W zakończeniu wstępu do katalogu zbiorów kolekcjoner, zdradzając nam swoje intencje, pisze: "Wypada zadać pytanie: po co tak naprawdę zbieram-kolekcjonuję? Myślę, że robię to w celu spełnienia mych marzeń i ambicji. Jeden aspekt jest tu istotny, a mianowicie potrzeba otaczania się przedmiotami pięknymi, będącymi namacalnym świadectwem dawnych epok, wobec których nasze istnienie jest tylko epizodem, jest podyktowana chęcią nobilitowania swej osoby i bliskiego mi otoczenia. Gromadząc rozmaite formy i przejawy sztuki, dzisiaj czynię to bezwzględnie dla siebie. Żywię przekonanie, z głęboką świadomością przemijalności, że w przyszłości posłużą one, w swym zespole lub po jego rozproszeniu, kolejnym pokoleniom. Tak więc HODIE MIHI, CRAS TIBI."

Kurator: Iwona Purzycka

Footer

The Historical Museum in Bielsko-Biała
address ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
phone sekretariat (pn - pt, 9:00 - 15:00): 33 811 10 35
phone kasa / ekspozycja: 33 817 13 61
e-mail sekretariat@muzeum.bielsko.pl
www www.muzeum.bielsko.pl

Prawa autorskie. W braku odmiennego zastrzeżenia, prawa autorskie do treści niniejszej strony internetowej posiada Muzeum Historyczne w Bielsku Białej. Żadne materiały, poza materiałami określonymi jako materiały do pobrania, znajdujące się na niniejszej stronie internetowej nie mogą być reprodukowane lub przesyłane w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnego zezwolenia jej Właściciela. Treści w materiałach do pobrania nie mogą być w żaden sposób modyfikowane bez pisemnej zgody Właściciela tej strony internetowej.

RODO

Zastrzeżenia prawne. Właścicielem i operatorem niniejszej strony internetowej jest Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej z siedziba przy ulicy Wzgórze 16, 43-300 Bielsko - Biała. Publikowane na stronie internetowej informacje i cenniki nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej dokłada wszelkich należytych starań w celu zapewnienia rzetelności prezentowanych informacji. Istnieje jednak zawsze ryzyko pojawienia się pewnych nieścisłości.