Wystawa kolekcjonerska z cyklu: "Hodie mihi, cras tibi – dziś mnie, jutro tobie"
Medalierstwo, grafika, bibliofilia etc. od renesansu do współczesności z gabinetu bielskiego kolekcjonera Grzegorza Madeja.
Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę, która ma zapoczątkować cykl HODIE MIHI, CRAS TIBI, umożliwiający naszym gościom zapoznanie się z dzisiejszym, miejscowym i regionalnym środowiskiem kolekcjonerskim.
W początkach nowego stulecia jest czas na swoistą inwentaryzację, której celem ma być ukazanie współczesnych form kolekcjonerstwa antykwarycznego, jego kondycję i rozwój na obszarze Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia.
W okresie od 16 kwietnia do 20 czerwca 2010, będzie można zobaczyć zbiory bielskiego kolekcjonera Grzegorza Madeja. Na wystawie zaprezentowane zostaną trzy podstawowe nurty preferowane przez bielszczanina. Znajdziemy tu: medalierstwo, grafikę, szeroko pojęte bibliofilia oraz działy uzupełniające. Twórca kolekcji proponuje nam wycieczkę od renesansu po współczesność: w grafice od Marcantonio Raimondiego, Georga Pencza czy Virgila Solisa, po grafików współczesnych; w medalierstwie od Antonio Pisano czy Matteo de'Pasti, po takich współczesnych twórców medali, jak Bronisław Chromy i Bronisław Krzysztof; w dziale bibliofilskim będzie można zobaczyć szesnastowieczne oprawy książkowe, współczesne druki bibliofilskie oraz książkowe znaki własnościowe z różnych epok.
W zakończeniu wstępu do katalogu zbiorów kolekcjoner, zdradzając nam swoje intencje, pisze: "Wypada zadać pytanie: po co tak naprawdę zbieram-kolekcjonuję? Myślę, że robię to w celu spełnienia mych marzeń i ambicji. Jeden aspekt jest tu istotny, a mianowicie potrzeba otaczania się przedmiotami pięknymi, będącymi namacalnym świadectwem dawnych epok, wobec których nasze istnienie jest tylko epizodem, jest podyktowana chęcią nobilitowania swej osoby i bliskiego mi otoczenia. Gromadząc rozmaite formy i przejawy sztuki, dzisiaj czynię to bezwzględnie dla siebie. Żywię przekonanie, z głęboką świadomością przemijalności, że w przyszłości posłużą one, w swym zespole lub po jego rozproszeniu, kolejnym pokoleniom. Tak więc HODIE MIHI, CRAS TIBI."
Kurator: Iwona Purzycka