"W krainie umarłych"
Zmiana terminu – wystawa czynna do stycznia 2012
Ekspozycja W krainie umarłych – wystawa fragmentu wieka sarkofagu egipskiego ze zbiorów Muzeum w Bielsku-Białej to prezentacja niezwykle interesującego eksponatu związanego z ze światem wierzeń pozagrobowych starożytnych Egipcjan. Jest to górna partia drewnianego wieka sarkofagu antropoidalnego z czasów XXVI dynastii (VII w. przed Chrystusem). Eksponat ten zostanie po raz pierwszy zaprezentowany w bielskim muzeum po specjalistycznej konserwacji przeprowadzonej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Fragment wieka ma znacznie startą polichromię, kolor na twarzy zachował się jednak dobrze, jak również ekspresyjne, inkrustowane oczy (lewe jest uzupełnione). Właśnie w czasach XXVI dynastii pojawiła się grupa sarkofagów antropoidalnych z malowanymi na zielono twarzami i wielkimi, spłaszczonymi nieco od góry perukami. Zielony kolor wyrażał utożsamienie zmarłego z bogiem zmarłych, Ozyrysem, często przedstawianym z takim kolorem skóry. Zieleń oznaczała nadzieję odrodzenia, była kolorem życia i zwycięstwa nad śmiercią.
Eksponat został pokazany w niezwykle interesującej oprawie. Jest nią rekonstrukcja komory grobowej z okresu tzw. Nowego Państwa, z czasów panowania XVIII i XIX dynastii (1550-1181). Jej ściany pokryte są wielkowymiarowymi malowidłami, przedstawiającymi sceny najczęściej wyobrażane w grobowcach egipskich z tego okresu, m.in.: sąd Ozyrysa, ceremonie pogrzebowe, przedstawienia zmarłych z ofiarami itp.
Oglądając wystawę można usłyszeć oryginalny egipski utwór muzyczny, pochodzący z Górnego Egiptu (prawdopodobnie koptyjski), we współczesnej aranżacji Rafała i Dominiki Gondek. Jest też specjalna propozycja dla tych, którzy zechcą zgłębiać tajemnice hieroglifów – można zapisać swoje imię hieroglifami w specjalnie do tego przeznaczonej wnęce.
Ekspozycja będzie czynna do końca 2011 roku.